ODCZAROWAĆ COACHING: 3 mity na temat coachingu
odczarowac-coaching-3-mity-na-temat-coachingu

 

Coaching to ostatnio bardzo popularny temat. Zaczęliśmy bardziej o siebie dbać, więc trudno się dziwić, że sfera rozwoju osobistego stała się dla nas ważna. Posiadanie coacha jest modne, jednak z jakichś powodów wielu z nas przestało ufać w sens tej formy samorozwoju lub zraziło się do niej, zanim zdążyło jej doświadczyć… Jak wytłumaczyć to zjawisko? W mojej opinii jego przyczyną są w głównej mierze mity krążące wokół coachingu, a w związku z nimi oczekiwania klientów, które mijają się z rzeczywistością. Oto 3 najpowszechniejsze mity: 

Mit 1: Każdy coach to profesjonalista

By należycie wykonywać zawód coacha potrzebne są – podobnie jak w każdym innym – pasja, predyspozycje i odpowiednie umiejętności. Niestety polskie prawo, tak jak w przypadku psychoterapeutów, nie wymaga od coachów specjalnych kwalifikacji. Innymi słowy, każdy może zostać coachem i prowadzić w tym zakresie działalność. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej osoby – zarówno pod względem wykształcenia i doświadczenia, jak i pod względem osobowości. Bez pewnego rodzaju “chemii” czy też dopasowania, trudniej budować relację coach-klient, która pełni kluczową rolę w procesie rozwoju.

Mit 2: Na coachingu dowiem się, jak żyć

Innym ważnym powodem niechęci do coachingu jest brak świadomości i wiedzy, czym tak naprawdę jest coaching, a czym nie. Jeśli ktoś oczekuje, że na coachingu otrzyma “złote rady”, które uczynią jego życie szczęśliwym – zawiedzie się. Coach nie udziela wskazówek, nie stawia siebie samego za wzór do naśladowania, nie poucza. Jego rolą jest umiejętne stawianie pytań, dzięki którym to klient sam dochodzi do tego, co jest dla niego ważne. Zadaniem coachingu jest przede wszystkim wydobycie zasobów klienta, poprawienie tego, co słabo funkcjonuje, jak na przykład relacji z innymi czy zarządzania czasem, oraz nauczenie się sposobów radzenia sobie w sytuacjach, w których klient nie potrafi sobie radzić.

Mit 3: Coach to duchowy przewodnik

O ile w trakcie coachingu sporo czasu poświęca się na rozwój duchowy czy też mentalny, o tyle praca nad nim jest oparta na konkretnych, zorientowanych na cel technikach, a nie rodzaju transcendentnego wpływu czy wykorzystaniu procesów nieświadomych. Oczywiście może się to dziać przy okazji, jednak nie stanowi podstawy do pracy.

Warto pamiętać, że coaching to forma rozwoju przeznaczona dla osób, które ogólnie dobrze funkcjonują na głównych płaszczyznach, tj. osobistej, zawodowej i społecznej, jednak osiągają w niektórych sferach w swoim poczuciu mniej, niż jest to możliwe.

Głównymi pytaniami, na które odpowiada coaching, są:

  • Jak mogę zredukować stres i dyskomfort w pracy i/lub relacjach?
  • Czego (jakiej wiedzy i umiejętności) potrzebuję, by pójść naprzód?
  • Co pozwoli mi osiągnąć równowagę między sferą zawodową i osobistą?
  • Jak mogę lepiej zarządzać swoimi zasobami i czasem?
  • Jak wyobrażam sobie dalszą karierę zawodową i/lub sukces osobisty?
  • W jaki sposób poprawić relacje z przyjaciółmi/mężem/dziećmi/współpracownikami?

Jak można zauważyć, pytania są dość konkretne, więc na ich podstawie łatwo wyznaczyć cele, które będą realistyczne, a jednocześnie atrakcyjne i co najważniejsze – mierzalne. Zorientowanie na cel jest główną cechą coachingu. Dlatego jeśli uważasz, że Twoje funkcjonowanie jest ogólnie trudne i odczuwasz niemal permanentne cierpienie czy brak satysfakcji z życia tak w ogóle, lepszą formą zadbania o siebie będzie psychoterapia. 

Tagi

rozwój osobisty coaching odczarowaccoaching

Opublikowano: 2016-07-06

Zobacz inne artykuły w kategorii Sukces i Pieniądze »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

podroz-do-zmiany

Podróż do zmiany

Trzeba wyjść ze strefy komfortu, pójść w nieznane i odważyć się na ten pierwszy krok. Nie trzeba nawet podróżować daleko. Czasami zwykły spacer do lasu, do miejsca którego nie znasz, może bardzo pomóc.

czytaj dalej »

jak-czerpac-z-trudnych-doswiadczen

Jak czerpać z trudnych doświadczeń?

Zdarza się, że zmiana nie jest przez nas oczekiwana, że dopada nas znienacka. Bez względu na to, jakiego rodzaju bolesne przeżycie staje się naszym udziałem, wprowadza ono do życia swoisty zamęt, niepewność, co stanie się dalej, poczucie braku wpływu na rzeczywistość. Czy z sytuacji choroby, straty, rozbicia można wynieść coś ważnego?

czytaj dalej »

nowy-rok-coach-podpowiada-jak-poprawnie-formulowac-cele-na-2019

Nowy Rok - coach podpowiada, jak poprawnie formułować cele na 2019

Mądrzy ludzie mówią, że każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Zanim go jednak wykonasz, warto określić dokąd idziesz. Wtedy twoja podróż będzie dużo łatwiejsza i szybciej dotrzesz do celu. W coachingu cele są osią pracy z klientem... 

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.