Odmień swoje życie. Pytania, które warto sobie zadać
odmien-swoje-zycie-pytania-ktore-warto-sobie-zadac

 

Umysł człowieka nigdy nie próżnuje, zawsze ma coś do przemyślenia, zastanowienia, wymyślenia, ocenienia, porównania, wyobrażenia itd. Nie zasypia także w nocy – taki jest pracowity! Nie byłoby w tym niczego, na co warto zwracać uwagę, gdyby nie fakt, że nie zawsze jesteśmy zadowoleni z efektów pracy naszego umysłu. Na przykład wtedy, gdy nasze myśli mijają się z prawdą. Na przykład wtedy, kiedy podpowiada nam, że jesteśmy beznadziejni czy nieatrakcyjni (to nie jest prawa, tylko ocena; prawdą staje się w momencie, kiedy w to uwierzymy).

Umysły niektórych osób – a być może także twój – spontanicznie zajmują się także wróżeniem. Podpowiadają prognozy typu: „to nie wyjdzie”, „nawet się do tego nie zabieraj”, „nie uda się” itd. To też nieprawda, chyba że naprawdę potrafisz przewidywać przyszłość. 

Możesz wykorzystać kilka metod, aby przejąć kontrolę nad swoim umysłem. Jedną z nich jest zadawanie pytań – dzięki temu twoja uwaga zostanie ukierunkowana, a wtedy ty będziesz decydować, o czym i w jaki sposób myślisz. W tym wypadku kluczowa jest treść pytań, które zadajemy sobie w głowie. Jako coach wiem, że pytania mogą naprawdę wiele zmienić w życiu człowieka. Co prawda te, które zaproponowałem w poniższym tekście, nie są stricte coachingowe, ale działają równie skutecznie. 

Stajemy się coraz bardziej zabiegani i zapracowani. Dążymy do tego, aby nam i naszym bliskim żyło się jak najlepiej i aby poziom naszego życia był jak najwyższy. A jest do czego dążyć. Codziennie setki reklam informują nas o nowych modelach telefonów, samochodów, pięknej odzieży i kosmetykach. W pogoni za dobrami materialnymi, karierą i samorealizacją gubimy czasami ważne obszary w naszym życiu. Kiedy za czymś ciągle gonisz, możesz zadawać sobie pytanie: „Kiedy wystarczająco dużo – wystarcza?”.

Każdy człowiek ma do dyspozycji 365 dni w roku, czyli 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. Tylko tyle i aż tyle. Decyzję o tym, co zrobimy z danym nam czasem, należy do nas samych. Pewnie czasami czujesz, że coś „musisz” lub „powinieneś”, zwłaszcza gdy masz wrażenie, że czas przecieka ci przez palce. Kiedy masz poczucie, że poświęcasz się mało istotnym sprawom, zadaj sobie pytanie: „Czy czas, który mam do dyspozycji, jest możliwie najlepiej wykorzystany?”. 

Czasami spotykamy ludzi, którzy nas drażnią, ludzi trudnych. W ich towarzystwie czujemy nieprzyjemne emocje – rozdrażnienie, złość lub smutek. Zdarza się, że regularnie zauważamy u innych irytujące nas zachowania. Warto się wtedy zastanowić, czy nie jest to komunikat, który powinniśmy odczytać. Czego możesz dowiedzieć się o sobie, kiedy spotykasz takich ludzi? Zastanów się wtedy: „W jaki sposób inni ludzie są dla mnie lustrem?”.

Być może masz poczucie, że już nic ciekawego cię w życiu nie spotka, że nie warto marzyć, bo to i tak bez sensu. Coraz bardziej zamykasz się w kręgu spraw bieżących, które muszą zostać zrobione. Kiedyś miałeś/miałaś pomysły, cele i marzenia, ale teraz już jesteś za stary/zbyt zmęczona, nie masz czasu/nie masz pieniędzy (wybierz właściwe). Jeśli w takiej chwili chcesz ponownie zacząć marzyć, możesz zadać sobie pytanie: „Co bym zrobił/a, gdybym się nie bał/a?”.

Kolejne pytanie jest skonstruowane w taki sposób, żeby wykorzystać naturalny dla wielu osób sposób myślenia, czyli koncentrację na tym, czego im brakuje. 

Kiedy chcesz zdobywać, osiągać i pędzić, żeby się realizować, warto na moment skupić się na tu i teraz, na chwili. Ile trwa taka chwila? Sekundkę lub krócej. Nasze życie składa się z chwil. Wejrzyj w głąb siebie, skoncentruj się na oddechu i zadaj sobie pytanie: „Czego brakuje TEJ CHWILI?”. 

Kiedy znajdujesz się w mało komfortowej sytuacji i poszukujesz rozwiązania, warto na początku zająć się własnym nastawieniem – dzięki temu unikniemy wdrażania nie zawsze rozsądnych pomysłów. Poniżej znajdziesz pytanie, które nie wymaga odpowiedzi. Zadawane w trudnej sytuacji, ma niejako magiczną moc zmiany twojej postawy. Nie szukaj odpowiedzi, tylko otwórz się na wszystkie możliwości, wszystkie możliwe opcje. Kiedy nie wszystko idzie po twojej myśli, zadaj pytanie: „Jak może być jeszcze lepiej?”.

Zadając te pytania, warto zachować spokój i nie być dociekliwym. Tylko spytaj i czekaj…

Tagi

rozwój osobisty jak żyć w zgodzie ze sobą jak się rozwijać coaching podróże w głąb siebie równowaga decyzje jak być sobą

Opublikowano: 2018-01-17

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

coaching-sprawdz-to-na-wlasnej-skorze-i-spojrz-na-swoje-zycie-z-nowej-perspektywy

Coaching - sprawdź to na własnej skórze i spójrz na swoje życie z nowej perspektywy!

Coaching to rodzaj partnerskiej relacji stymulującej myślenie i otwierającej nowe perspektywy. Dzięki zbudowaniu odpowiedniej relacji oraz wykorzystaniu zróżnicowanych narzędzi coachingowych klient może spojrzeć z zewnątrz na swoje życie, relacje i trudności...

czytaj dalej »

kiedy-ryba-wspina-sie-na-drzewa-jak-uwolnic-sie-od-prob-stawania-sie-kims-innym-i-byc-soba

Kiedy ryba wspina się na drzewa. Jak uwolnić się od prób stawania się kimś innym i być sobą

Często mamy problem z określeniem siebie, nazwaniem rzeczy po imieniu. Oceniamy nasze mocne strony jako wady, bo z reguły wszystko, co jest w nas silne, powoduje braki w przeciwstawnym obszarze. 

czytaj dalej »

kim-jestes-dzisiaj-a-kim-chcesz-sie-stac-jak-wytrwale-dazyc-do-marzen-filmik-motywacyjny

Kim jesteś dzisiaj, a kim chcesz się stać? Jak wytrwale dążyć do marzeń - filmik motywacyjny

Jesteś jedną z tych osób, którym ciężko doprowadzić sprawy do końca? Zaczynasz ciągle nowe rzeczy, ale niczego nie potrafisz skończyć? Z pewnością brakuje Ci samodyscypliny. Czas, abyś zaczął pracę nad własnymi nawykami, bo to za ich pomocą możesz osiągnąć każdy szczyt. 

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.