Pij wodę! Część 3: czy woda może leczyć?
pij-wode-czesc-3-czy-woda-moze-leczyc

 

Wiele osób, z którymi rozmawiam, „zalewa” mnie swoimi mądrościami i wiedzą na temat negatywnych skutków picia wody, tak naprawdę podświadomie tłumacząc sobie, dlaczego nie pije jej w odpowiednich ilościach. Informacje te nie zawsze mają związek z prawdą, logiką i biologią człowieka. Często mam wrażenie, że moi rozmówcy nie zauważyli, że są częścią przyrody i ich organizmy funkcjonują dokładnie tak, jak wszystkie organizmy na ziemi – żeby przeżyć, potrzebują WODY. Zwykłej wody, a nie kawy, czarnej herbaty czy słodzonych napojów.

Doktor Fereydoon Batmanghelidj (autor książki Nie jesteś głodny, jesteś spragniony. Nie lecz pragnienia lekami) po kilku latach obserwacji więźniów w irańskim więzieniu, a potem pracy nad badaniami i obserwacją pacjentów w Stanach Zjednoczonych, odkrył, że źródłem wielu chorób cywilizacyjnych może być przewlekłe odwodnienie organizmu. Warto się nad tym zastanowić. Jeśli nie podlejesz swojej roślinki na parapecie – uschnie. Organizm człowieka, a więc i Twój, drogi Czytelniku, niczym się od niej nie różni. Jeśli nie pijesz odpowiedniej ilości wody dziennie, Twój organizm usycha – dosłownie. U człowieka nie od razu widać efekty odwodnienia, jednak po jakimś czasie zaczyna Ci coś dolegać – często boli Cię głowa, ciężko jest Ci się skupić, nie masz siły ani chęci do robienia czegokolwiek, jesteś niewyspany, przemęczony, skóra robi się sucha i wiotka... Często mówimy wtedy, że „tak robi się z wiekiem”. No właśnie: z wiekiem pijemy coraz mniej wody, nie odczuwamy pragnienia i koło się zamyka.

Według doktora Batmanghelidja w czasie ewolucji człowiek prawdopodobnie zatracił swoją zdolność odczuwania pragnienia i obecnie sygnały alarmowe nie pojawiają się wystarczająco szybko. Często też człowiek myli uczucie pragnienia z uczuciem głodu, a jedząc, powoduje jeszcze większy deficyt wody w organizmie.

Często słyszę od moich rozmówców: „mój organizm zatrzymuje wodę, więc jej nie piję”. To podstawowy błąd. W rzeczywistości jest na odwrót – woda w Twoim organizmie zatrzymuje się właśnie dlatego, że jej nie pijesz. Twój organizm musi jakoś przetrwać, więc robi sobie zapasy na potem. A wodę pozyskuje sobie ze wszystkiego, czego mu dostarczysz: z płynów – 62%, z owoców i warzyw – 18%, z pieczywa i produktów zbożowych – 8%, z mięsa i jego przetworów – 2%, 10% z innych źródeł. Jeśli dostarczasz mu mało płynów lub w ogóle ich nie przyjmujesz (kawa, czarna herbata i słodzone napoje się nie liczą), to codziennie brakuje Ci 62% wody dostarczanej do organizmu. Warto pamiętać, że organizm człowieka dorosłego potrzebuje około 2 litrów wody dziennie, by przeprowadzać procesy życiowe.

Ile wody codziennie dostarczasz swojemu organizmowi, drogi Czytelniku? Jaki jest Twój wynik? Zwykle jest on niestety o wiele za niski. Najwyższy czas to zmienić. Jeśli chcesz czuć się młodo i zdrowo do późnej starości, nie pozwól, żeby Twój organizm cierpiał na permanentne odwodnienie, które jest niebezpieczne dla życia, zdrowia i urody.

Jeśli odczuwasz jakąś dolegliwość, to zamiast bezrefleksyjnie łykać leki, najpierw napij się wody – daj sobie szansę na to, żeby poczuć się dobrze. Jednak jeśli to nie pomoże, skonsultuj się z lekarzem.

W następnym odcinku napiszę o napojach słodzonych, które NIE nawadniają i powodują wiele dolegliwości.

Tagi

zdrowe odżywianie dieta zdrowe nawyki żywieniowe woda

Opublikowano: 2016-05-13

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

co-skora-mowi-o-stanie-twojego-zdrowia-przeczytaj-koniecznie

Co skóra mówi o stanie Twojego zdrowia? Przeczytaj koniecznie!

kóra jest największym organem naszego organizmu, mającym ogromne znaczenie dla naszego życia i zdrowia. Choć bez skóry nie możemy żyć, właśnie o niej najczęściej zapominamy – niewłaściwie ją odżywiamy, za mało nawadniamy, nie dotleniamy jej. Jednocześnie zmuszamy ją do ładnego wyglądu dziwnymi zabiegami kosmetycznymi – z operacjami plastycznymi włącznie.

czytaj dalej »

nic-mi-sie-nie-chce-jak-sobie-z-tym-radzic

"Nic mi się nie chce". Jak sobie z tym radzić?

Rano trudno Ci podnieść się z łóżka. W pracy nieszczególnie się skupiasz, zadania przekładasz na następny dzień, a gdy już musisz je zrobić, odczuwasz wielką niechęć. Po przyjściu do domu nie masz na nic ochoty, nie chce Ci się gotować i sprzątać. 

czytaj dalej »

pij-wode-czesc-2-zagrozenia-zwiazane-ze-zbyt-mala-iloscia-wody-w-organizmie

Pij wodę! Część 2: zagrożenia związane ze zbyt małą ilością wody w organizmie

„Po co pić tyle wody? Aż 2 litry dziennie! Przecież piję kawę, herbatę, inne napoje, jem zupy, owoce i warzywa” – te słowa często słyszę w swoim gabinecie. Jednocześnie te same osoby narzekają, że nie mogą schudnąć,  puchną im nogi, bolą je głowa, stawy, kręgosłup, mają suchą skórę, rozdwajające się włosy i pękające paznokcie.

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.