Plecak minimalistki - wyposażenie (2 część)
plecak-minimalistki-wyposazenie-2-czesc

 

Jak pisałam ostatnio, od 5 lat regularnie wyjeżdżam i dużo latam samolotami, w których bagaż też jest ograniczony do określonych wielkości. Są to wypady na 2-3 dni, ale też na 2 tygodnie czy na miesiąc, i za każdym razem testuję nowe rozwiązania, staram się spakować skuteczniej, optymalniej. Udało mi się wyjechać na miesiąc do Portugalii z bagażem podręcznym 10 kg, czy do Hiszpanii na 2 tygodnie tylko z plecakiem do 5 kg (mały bagaż podręczny).

Dzięki temu mogę podzielić się z Wami kilkoma rzeczami, które udało mi się zmienić w moim podejściu do podróży, a to wpłynęło na mój sposób pakowania. Wiele z nich możecie już znać i stosować, ale może znajdziecie też coś, co poprawi jakość Waszych podróży.

Prosta i wręcz oczywista podpowiedź, jak zmniejszyć swój bagaż, a jednak niestosowana tak często: Dowiaduj się dokładnie, czego możesz spodziewać się na miejscu, jeśli chodzi o wyposażenie.

Nie raz zdarzyło mi się zabrać suszarkę, a potem korzystać głównie z hotelowej. To samo dotyczy ręczników czy kosmetyków. Dlatego teraz staram się dowiedzieć, czego mogę się spodziewać na wyposażeniu. Nieważne czy jest to hotel, hostel czy nocleg u kogoś w domu, są rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

-  Ręczniki. Właściwie wszędzie można poprosić o ręcznik. Nawet jeśil nie ma go w standardzie, to zazwyczaj jest dostępnych kilka zapasowych sztuk. W ostateczności pamiętaj, nie jesteś na pustyni! W najgorszym wypadku wydasz 20 zł i kupisz sobie nowy, np. z flagą kraju lub logiem ulubionego klubu piłkarskiego. Inną możiwością jest branie ze sobą ręcznika szybkoschnącego, który jest bardzo mały i (jak wskazuje nazwa) wysycha bardzo szybko. Ewentualnie, w zastępstwie ręcznika można użyć szalu lub chusty, a potem ją przeprać. Ja często robię tak na plaży: używam długiego szala do leżenia na nim lub wytarcia się, a po przepraniu szal wraca na szyję i służy jako element stroju.

-  Suszarka. W hotelach, szczególnie z więcej niż 2 gwiazdkami, suszarka jest w standardzie wyposażenia. Często znajduje się również w hostelach i guesthousach. Jeśli jest Ci niezbędna, napisz do nich lub zadzwoń i upewnij się.

-  Żelazko. Jeszcze nie zdarzyło mi się być w miejscu, gdzie nie można było pożyczyć żelazka. Nawet jeśli nie ma go na wyposażeniu, można poprosić kogoś z sąsiadów hotelowych. Zazwyczaj okazuje się, że ktoś żelazko ze sobą „przytachał”.

-  Kosmetyki. Te również są często na wyposażeniu hotelowym. Poza tym, obecnie bardzo łatwo jest wziąć ich ze sobą niewiele. Można je kupić w małych wersjach lub wyposażyć się w sklepie kosmetycznym w zestaw pustych buteleczek czy pudełek, do których przelewamy nasze ulubione kosmetyki i zabieramy tylko niezbędną ilość. Dla mnie świetną opcją są też próbki, które sprawdzają się dobrze zwłaszcza na kilkudniowych wyjazdach. Właściwie nie zajmują miejsca, a puste opakowanie wyrzucamy.

- Ponadto w samolocie, w bagażu podręcznym wolno przewozić pojemniki do 100 ml (to wcale nie jest tak mało), a wiele standardowych kremów do twarzy jest w takich opakowaniach.

- Warto też pomyśleć o tym, że podczas tygodniowej podróży we dwoje można spokojnie kupić żel pod prysznic za niewielką kwotę na miejscu i prawie go zużyć. Tak samo można postąpić z kremem do opalania czy kremem do twarzy.

- Z kosmetykami stosuję też zasadę „do wyrzucenia”, czyli staram się brać takie, o których wiem, że skończą się w trakcie wyjazdu i w drodze powrotnej nie będę musiała ich wieźć. Nie zawsze jest to możliwe, ale pakując kosmetyki, warto popatrzeć na to także z tej perspektywy.

Tagi

oszczędne podróżowanie zarządzanie przestrzenią minimalizm plecak minimalistki

Opublikowano: 2015-01-30

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

nastolatki-w-podrozy-czesc-3

Nastolatki w podróży - część 3

O tanim podróżowaniu można napisać całe księgi, bo temat jest niewyczerpany, a ile osób, tyle pomysłów. Ja mam wiele swoich sposobów na ograniczenie wydatków, ale postanowiłam porozmawiać na ten temat z bohaterkami ostatniego artykułu: Anią Burz prowadzącą blog ksiazkawpodrozy.blogspot.com i Moniką Godawską z wokoloswiata.blogspot.com.

czytaj dalej »

moja-podroz-do-wietnamu-czyli-jak-pokonalam-niemozliwe

Moja podróż do Wietnamu, czyli jak pokonałam niemożliwe

Wietnam to kraj przeciwieństw. Gdy tam mieszkałam i podróżowałam, byłam świadkiem sytuacji, które przywracają wiarę w ludzi, ale też przyprawiają o dreszcze. Podobnie było ze szkołami, w których uczyłam języka angielskiego...

czytaj dalej »

sposoby-na-urzadzenie-malego-mieszkania-czesc-2

Sposoby na urządzenie małego mieszkania - część 2

W poprzednim artykule zdradziliśmy pierwszą część naszych ulubionych sposobów na małe przestrzenie i obiecaliśmy kontynuację tematu, słowa dotrzymujemy. Dla przypomnienia, dotychczas omówiliśmy następujące kwestie... 

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.