Podróż do zmiany
podroz-do-zmiany

 

Trzeba wyjść ze strefy komfortu, pójść w nieznane i odważyć się na ten pierwszy krok. Nie trzeba nawet podróżować daleko. Czasami zwykły spacer do lasu, do miejsca którego nie znasz, może bardzo pomóc. Pozostajesz wtedy przez cenną chwilę sam ze sobą. Najdą cię różne myśli, spostrzeżenia i pomysły, na które nie wpadłbyś siedząc w wygodnym fotelu.
Zauważyłem, że ludzie nie lubią być sami przez dłuższy czas. Stosują różnego rodzaju „zagłuszacze” takie jak radio, telewizja czy rozmowa przez telefon. Często też zastępują relacje z drugim człowiekiem przeglądając Facebooka bądź zanurzając się w Youtubie. Kiedy wyruszasz w drogę, wyłącz wszystkie sprzęty elektroniczne, a nastrój ten naturalny – serce. Wsłuchaj się w jego głos. Podróż w przestrzeni jest tylko pretekstem do tego, aby podróżować w głąb siebie. Samotne podróże nie oznaczają samotności. Przygotuj się na spotkania, które zawsze towarzyszą wędrowaniu. Gdy spotkasz drugiego człowieka, zatrzymaj się i wysłuchaj, co ma nam do powiedzenia. Podróże kształcą przez rozmowy z napotkanymi ludźmi. Dzieje się to dlatego, że każdy ma inną perspektywę i odbiera świat całkiem inaczej od ciebie.
Swoje problemy rozwiązuję kilkoma sposobami: rozmawiam z przyjacielem, wychodzę z domu i poszukuję przyjaciół podczas drogi, bądź szukam przyjaciela w sobie. Warto docenić ten cichy głos w naszej głowie, który wiele razy był już zagłuszany.
Podczas podróży w nieznane możesz dowiedzieć się o sobie wiele ciekawych rzeczy. Poznasz swoje naturalne reakcje kiedy zabłądzisz, kiedy będą boleć cię nogi, kiedy spędzisz noc w zimnym i niewygodnym namiocie, kiedy będziesz głodny i zmęczony. Taki wysiłek zawsze się opłaca. Warunek jest jeden: musisz spojrzeć na to z odpowiedniej strony! To czego się dowiesz może być trudne, jest jednak konieczne do odkrycia swojego prawdziwego ja. Jak już wiesz, co chcesz zmienić – osiągnąłeś połowę sukcesu. Najtrudniejsze jest odkrycie tego, co nie pasuje, co nie gra. Kiedy jednak znajdziesz ten niepasujący element swojego życia, poczujesz się niesamowicie. Doświadczysz uczucia, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Przychodzi wtedy spokój i zanika strach. Rosa Parks mówiła: Nauczyłam się przez lata, że podjęcie decyzji zmniejsza strach; jeśli wie się czego się chce, nie odczuwa się strachu. Wydaje się czasem, że nasi bliscy, rodzina, znajomi wiedzą lepiej, ale to ty przeżywasz swoje życie. Podczas samotnej drogi możesz się zastanowić, co jest prawdą. Często też sami widzimy problemy w kimś i łatwo doradzamy, co ta osoba powinna zmienić. Zmiany zawsze trzeba zaczynać od siebie. Kiedy ruszysz w drogę warto wsłuchać się w siebie, zadawać ważne pytania i szukać odpowiedzi. Nie zatrzymuj się na pierwszej lepszej drodze, ale drąż głębiej, aż będziesz usatysfakcjonowany. Można przyjąć pewna formę medytacji, rozmyślając nad jakiś ważnym cytatem czy pytaniem. Na dobry początek proponuję Modlitwę o pogodę ducha Marka Aureliusza:
                                                                     Boże,
                                                        użycz mi pogody ducha,
                                                         abym godził się z tym,
                                                        czego nie mogę zmienić.
                                                       Odwagi, abym zmieniał to,
                                                            co mogę zmienić.
                                         I mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.

Tagi

uważność zmiany rozwój osobisty samoświadomość jak żyć w zgodzie ze sobą

Opublikowano: 2014-07-28

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

zaplanuj-swoja-kariere

Zaplanuj swoją karierę

Jesteś w gimnazjum lub liceum i zastanawiasz się kim chcesz być. Jako kto chcesz pracować w przyszłości? Może rozmawiałeś z doradcą zawodowym, może robiłaś test predyspozycji lub taki, który diagnozuje talenty? Być może już wiesz, że chcesz być dziennikarzem, lekarzem lub prawnikiem. Świetnie.

czytaj dalej »

jak-nie-stracic-ani-dnia-czyli-o-radosci-zycia

Jak nie stracić ani dnia, czyli o radości życia

Niezależnie od tego, czy należysz do grona osób robiących postanowienia noworoczne, czy do tej drugiej grupy bojkotującej tę ideę, dobrze jest znaleźć powód do refleksji nad mijającym czasem. Znaleźć w sobie i dla siebie czas oraz miejsce, żeby zastanowić się, czy właśnie tak chcemy żyć, czy tak sobie wyobrażamy dobre życie, czy nie odkładamy czegoś na nieokreślone potem.

czytaj dalej »

kiedy-warto-zmienic-prace

Kiedy warto zmienić pracę?

Z danych opublikowanych na stronie forbes.com wynika, że jeżeli zmieniamy pracę rzadziej niż co 2 lata, w skali całego życia zawodowego zarobimy 50% mniej. Można wysunąć kilka hipotez z czego mogłoby to wynikać.

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.