Poszukiwanie pracy a moje oczekiwania
poszukiwanie-pracy-a-moje-oczekiwania

 

Każdy z nas miał w swoim życiu do czynienia z sytuacją, w której musiał podjąć decyzję co do swoich dalszych losów zawodowych. Mogło to mieć miejsce po ukończeniu szkoły lub w momencie, gdy zdecydowało się o potrzebie zmiany charakteru dotychczasowo wykonywanej pracy.

By tego typu decyzja okazała się dla nas satysfakcjonująca, należy zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami, zanim podejmie się same działania w kierunku poszukiwania pracy.

Po pierwsze, należałoby zacząć od tego, jakie mamy wyobrażenie co do tego, czym chcielibyśmy się zajmować. Czy jest to zgodne z naszym wykształceniem, czy dotyczy zupełnie innej branży? Czy mamy jakiekolwiek doświadczenie lub wiedzę z zakresu tego zawodu? Czy znamy kogoś, kto może opowiedzieć nam ze swojej perspektywy, jak wygląda tego typu praca? Jest to istotne szczególnie dlatego, że wielokrotnie nasze wyobrażenia mogą w rzeczywistości rozmijać się z prawdą.

Aby podjąć trafne decyzje co do swojej ścieżki zawodowej, istotne jest przemyślenie kilku kwestii. Ważne byłoby, aby zastanowić się na początku, czy nowo wybrana praca będzie wymagała częstego kontaktu z ludźmi, czy też nie, ponieważ jest to czynnik, który nie dla każdego może być pozytywny. Wielokrotnie dochodzi do sytuacji, gdy z racji intensywnej pracy z dużą ilością ludzi na co dzień, pracownicy zaczynają odczuwać wypalenie zawodowe lub frustrację. Typy osobowości introwertycznej lub osoby nieśmiałe mogą mieć trudności w odnalezieniu się w pracy wymagającej stałego kontaktu z klientami, czy dużą ilością współpracowników.

Kolejny aspekt specyfiki pracy dotyczy tego, czy będzie pracą mobilną, czy też wymagającą pozostawania w jednym miejscu. Tutaj również nasza osobowość, ale także sytuacja życiowa, mają wpływ na to, jaki typ pracy będzie korzystniejszy. Niejednokrotnie zdarza się, że osoby mobilne, energiczne, nie odnajdują się w pracy wymagającej siedzenia przy biurku i wykonywania zadań przed komputerem. Z kolei praca mobilna, wymagająca częstych podróży, przemieszczania się i kontaktowania z różnymi osobami, także nie dla każdego może się okazać odpowiednia.

Zmiana pracy, szczególnie przez osoby już bardziej doświadczone, niejednokrotnie wiąże się z awansem i przejęciem odpowiedzialności za zespół pracowników lub prowadzony projekt. To duze wyzwanie i tu także należy skupić swoją uwagę na oczekiwaniach, jakie mamy wobec nowego stanowiska. Warto przemyśleć, jak będziemy się czuć w roli szefa, osoby delegującej zadania czy egzekwującej wykonanie zadań od innych. Czy czujemy się pewnie jako osoby wymagające od innych i monitorujące ich pracę? W tego typu sytuacjach warte również przemyśleć, jakie umiejętności i wiedzę posiadamy, by odnaleźć się w nowej roli, a na czym należałoby się skupić, by rozwinąć się i zdobyć nowe kompetencje potrzebne w podjętej roli zawodowej.

Z kolei absolwenci niejednokrotnie zderzają się z pewnego rodzaju rozczarowaniem, związanym z ukończeniem danego kierunku studiów. Zdarza się bowiem, że ich wyobrażenie o wiedzy, jaką zdobędą, czy też możliwościach odnośnie przyszłej pracy, jest niezgodne z rzeczywistością. Co w takiej sytuacji należałoby zrobić, by tego typu sytuacja nie powtórzyła się przy wybieraniu pierwszej pracy? Z pewnością przydadzą się informacje zawarte powyżej. Poza tym jednak istotne jest także dokonanie rozeznania rynku. Warto rozpocząć poszukiwania w Internecie, odnaleźć portale branżowe, blogi osób pracujących na podobnym stanowisku. Śledzić portale ogłoszeniowe, sprawdzać, jakiego rodzaju firmy mają siedziby w miejscu, gdzie chcemy poszukiwać pracy. Warto także przyjrzeć się swojemu kręgowi znajomych i przyjaciół, spróbować uzyskać informacje z pierwszej ręki od osób, które już na rynku pracy funkcjonują. Jeśli nie jest to możliwe, można skontaktować się z doradcą zawodowym, który w profesjonalny sposób doradzi, w jakim kierunku warto byłoby podążać.

Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie oferty stażu i sprawdzenie swoich sił w praktyce, a jednocześnie skonfrontowanie posiadanych wyobrażeń z rzeczywistością. Pomoże to zweryfikować, czy dana praca jest tym, czym chcielibyśmy się zajmować i czy jesteśmy zadowoleni z naszego wyboru. Ma to duży wpływ na dalsze losy pracownika, ponieważ jego pierwsze zetknięcie z rynkiem pracy może zdeterminować dalsze losy zawodowe i zadecydować o kierunku, w którym będzie się rozwijała jego przyszła kariera.

 

Autor: Emilia Baran

Tagi

zadowolenie z pracy sukces zawodowy samoświadomość w pracy praca zgodna z własnym charakterem studia

Opublikowano: 2014-10-28

Zobacz inne artykuły w kategorii Sukces i Pieniądze »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

jak-wybierac-zawod-dla-siebie-rynek-potrzebuje-dobrych-doradcow-zawodowych

Jak wybierać zawód dla siebie? Rynek potrzebuje dobrych doradców zawodowych

Ekspert radzi: Gdy chcesz zmienić pracę, zacznij od zadania sobie pytania: Jaki zawód chcę wykonywać. Czy chcę nadal robić to, co robię tylko w innej firmie, czy może mój zawód nie jest dla mnie satysfakcjonujący i wcale nie chcę już dłużej się zajmować tym, czym dotychczas. Co wtedy?

czytaj dalej »

ciemna-strona-przywodztwa

Ciemna strona przywództwa

Do tej pory pisaliśmy o przywództwie tylko w pozytywnym kontekście. Ale taka rola to także pot, stres, trudne emocje i kłody rzucane pod nogi przez innych – wyzwania dużego kalibru, wymagające ogromnej odporności psychicznej.

czytaj dalej »

zrezygnuj-by-szybciej-dojsc-do-celu

Zrezygnuj, by szybciej dojść do celu

Kiedy mamy na coś szczególny apetyt – na coś słodkiego, kwaśnego, słonego itp. – mówi się, że nasz organizm sam się domaga tego, czego mu trzeba. Nasz organizm to wie. Jeśli mu zaufamy, oszczędzamy sobie kilku dni choroby, bólu brzucha czy dyskomfortu. Podobnie jest podczas wyboru pracy czy współpracowników. 

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.