Poszukiwanie pracy a moje oczekiwania
poszukiwanie-pracy-a-moje-oczekiwania

 

Każdy z nas miał w swoim życiu do czynienia z sytuacją, w której musiał podjąć decyzję co do swoich dalszych losów zawodowych. Mogło to mieć miejsce po ukończeniu szkoły lub w momencie, gdy zdecydowało się o potrzebie zmiany charakteru dotychczasowo wykonywanej pracy.

By tego typu decyzja okazała się dla nas satysfakcjonująca, należy zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami, zanim podejmie się same działania w kierunku poszukiwania pracy.

Po pierwsze, należałoby zacząć od tego, jakie mamy wyobrażenie co do tego, czym chcielibyśmy się zajmować. Czy jest to zgodne z naszym wykształceniem, czy dotyczy zupełnie innej branży? Czy mamy jakiekolwiek doświadczenie lub wiedzę z zakresu tego zawodu? Czy znamy kogoś, kto może opowiedzieć nam ze swojej perspektywy, jak wygląda tego typu praca? Jest to istotne szczególnie dlatego, że wielokrotnie nasze wyobrażenia mogą w rzeczywistości rozmijać się z prawdą.

Aby podjąć trafne decyzje co do swojej ścieżki zawodowej, istotne jest przemyślenie kilku kwestii. Ważne byłoby, aby zastanowić się na początku, czy nowo wybrana praca będzie wymagała częstego kontaktu z ludźmi, czy też nie, ponieważ jest to czynnik, który nie dla każdego może być pozytywny. Wielokrotnie dochodzi do sytuacji, gdy z racji intensywnej pracy z dużą ilością ludzi na co dzień, pracownicy zaczynają odczuwać wypalenie zawodowe lub frustrację. Typy osobowości introwertycznej lub osoby nieśmiałe mogą mieć trudności w odnalezieniu się w pracy wymagającej stałego kontaktu z klientami, czy dużą ilością współpracowników.

Kolejny aspekt specyfiki pracy dotyczy tego, czy będzie pracą mobilną, czy też wymagającą pozostawania w jednym miejscu. Tutaj również nasza osobowość, ale także sytuacja życiowa, mają wpływ na to, jaki typ pracy będzie korzystniejszy. Niejednokrotnie zdarza się, że osoby mobilne, energiczne, nie odnajdują się w pracy wymagającej siedzenia przy biurku i wykonywania zadań przed komputerem. Z kolei praca mobilna, wymagająca częstych podróży, przemieszczania się i kontaktowania z różnymi osobami, także nie dla każdego może się okazać odpowiednia.

Zmiana pracy, szczególnie przez osoby już bardziej doświadczone, niejednokrotnie wiąże się z awansem i przejęciem odpowiedzialności za zespół pracowników lub prowadzony projekt. To duze wyzwanie i tu także należy skupić swoją uwagę na oczekiwaniach, jakie mamy wobec nowego stanowiska. Warto przemyśleć, jak będziemy się czuć w roli szefa, osoby delegującej zadania czy egzekwującej wykonanie zadań od innych. Czy czujemy się pewnie jako osoby wymagające od innych i monitorujące ich pracę? W tego typu sytuacjach warte również przemyśleć, jakie umiejętności i wiedzę posiadamy, by odnaleźć się w nowej roli, a na czym należałoby się skupić, by rozwinąć się i zdobyć nowe kompetencje potrzebne w podjętej roli zawodowej.

Z kolei absolwenci niejednokrotnie zderzają się z pewnego rodzaju rozczarowaniem, związanym z ukończeniem danego kierunku studiów. Zdarza się bowiem, że ich wyobrażenie o wiedzy, jaką zdobędą, czy też możliwościach odnośnie przyszłej pracy, jest niezgodne z rzeczywistością. Co w takiej sytuacji należałoby zrobić, by tego typu sytuacja nie powtórzyła się przy wybieraniu pierwszej pracy? Z pewnością przydadzą się informacje zawarte powyżej. Poza tym jednak istotne jest także dokonanie rozeznania rynku. Warto rozpocząć poszukiwania w Internecie, odnaleźć portale branżowe, blogi osób pracujących na podobnym stanowisku. Śledzić portale ogłoszeniowe, sprawdzać, jakiego rodzaju firmy mają siedziby w miejscu, gdzie chcemy poszukiwać pracy. Warto także przyjrzeć się swojemu kręgowi znajomych i przyjaciół, spróbować uzyskać informacje z pierwszej ręki od osób, które już na rynku pracy funkcjonują. Jeśli nie jest to możliwe, można skontaktować się z doradcą zawodowym, który w profesjonalny sposób doradzi, w jakim kierunku warto byłoby podążać.

Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie oferty stażu i sprawdzenie swoich sił w praktyce, a jednocześnie skonfrontowanie posiadanych wyobrażeń z rzeczywistością. Pomoże to zweryfikować, czy dana praca jest tym, czym chcielibyśmy się zajmować i czy jesteśmy zadowoleni z naszego wyboru. Ma to duży wpływ na dalsze losy pracownika, ponieważ jego pierwsze zetknięcie z rynkiem pracy może zdeterminować dalsze losy zawodowe i zadecydować o kierunku, w którym będzie się rozwijała jego przyszła kariera.

 

Autor: Emilia Baran

Tagi

zadowolenie z pracy sukces zawodowy samoświadomość w pracy praca zgodna z własnym charakterem studia

Opublikowano: 2014-10-28

Zobacz inne artykuły w kategorii Sukces i Pieniądze »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

dna-lidera-wedlug-coveya

"DNA lidera" według Coveya

Wysłuchaj rozmówcy, zadbaj o swoich bliskich, zawsze myśl o zakończeniu, częściej planuj, mniej zajmuj się gaszeniem pożarów, przestań być nieszczęśliwy, zwalniaj "yesmanów" – radzi światowej sławy autor i mówca Stephen R. Covey. 

czytaj dalej »

kochasz-swoja-prace-badz-odporny-na-wypalenie-zawodowe

Kochasz swoją pracę? Bądź odporny na wypalenie zawodowe

Masz poczucie zmęczenia, fizycznego i psychicznego wyczerpania, kontakt z ludźmi zaczyna być dla Ciebie przykry, a nieodstępujące Cię wrażenie własnych, marnych osiągnięć sprawia, że czujesz się bezwartościowy? Zatrzymaj się. Możesz właśnie doświadczać wypalenia.

czytaj dalej »

dwie-wazne-zmienne

Dwie ważne zmienne

Od wielu miesięcy obserwuję losy moich klientów i chcę dziś jasno sprecyzować dwie zmienne, które sprawiają, że zmiany, o których myślimy, dzieją się naprawdę. Pierwsza z nich to czas. Czas, który dajemy sobie na poszukiwanie pracy. I druga – świadome wzięcie odpowiedzialności za proces zmiany na siebie.

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.