Powrót do pracy po urlopie
powrot-do-pracy-po-urlopie

 

Lipiec to szczyt sezonu urlopowego. Wkrótce wyjeżdżasz? Poznaj sprawdzone sposoby na bezproblemowy powrót do pracy, gdy wymarzone wakacje się skończą.

Przed wyjazdem

 • Na kilka dni przed urlopem postaraj się zakończyć realizację najważniejszych zadań albo – jeśli masz taką możliwość – przekazać część spraw swoim współpracownikom. Nie będziesz zamartwiać się na wakacjach, że zostawiłeś niepozałatwiane sprawy.
 • Ustaw autoresponder na skrzynce e-mail. Wiadomość powinna zawierać informację, że przebywasz na urlopie, kiedy wracasz (a dokładnie – w jakim dniu zaczniesz odpisywać na e-maile) i z kim podczas twojej nieobecności można się skontaktować w sprawach pilnych.
 • Weź jeden dzień urlopu więcej przeznaczysz go na powrót do rzeczywistości po wakacyjnym wyjeździe. Dzięki temu odpoczniesz po podróży (co jest szczególnie ważne po długim locie z jet lagiem), załatwisz niezbędne sprawy domowe... i jeszcze trochę poleniuchujesz. Pozwoli ci to uniknąć stresującej sytuacji, w której praktycznie prosto po powrocie z plaży musisz usiąść przy służbowym biurku.

Podczas wyjazdu

 • Pamiętaj, że masz prawo nie odbierać telefonów i nie odpisywać na maile, jeśli twoi współpracownicy i klienci są o tym poinformowani. Jeśli sprawdzanie służbowej poczty czy odsłuchiwanie wiadomości pozostawionych na służbowym telefonie podczas urlopu nie jest dla ciebie problemem, a zaniechanie tych obowiązków stresowałoby cię, załatw zdalnie najważniejsze sprawy. Niektóre osoby odpoczywają tylko wtedy, gdy całkowicie odetną się od obowiązków, inne lubią wiedzieć, co dzieje się w fimie. Nie zapominaj jednak, że bycie non stop dostępnym pod telefonem i mailem nie jest twoim obowiązkiem na urlopie.
 • Zadbaj o to, by czas wolny był w dużej części poświęcony aktywnemu wypoczynkowi, wówczas wrócisz do obowiązków pełen energii i zregenerowany psychofizycznie. Spacery, jeżdżenie rowerem czy uprawianie ulubionego wakacyjnego sportu zwiększają wydzielanie endorfin, a duża ich ilość sprzyja wykonywaniu nowych zadań, co przyda się po powrocie do pracy. Natomiast wolne dni spędzone przed telewizorem i paczką chipsów (choć też czasem potrzebne), sprzyjają raczej bierności i spowolnieniu.

Pierwszy dzień po powrocie

 • Zaakceptuj, że stres pourlopowy istnieje i nie przejmuj się rozdrażnieniem, które pojawi się przed powrotem do pracy. Pogodzenie się z nadchodzącym rutynowym charakterem dnia i faktem, że upragnione wakacje dobiegły końca, jest trudnym zadaniem. Po kilku dniach, gdy się przyzwyczaisz, dobry nastrój powinien wrócić.
 • Zaplanuj sobie powrót – najlepiej spisać listę zadań do wykonania z zaznaczeniem,
  co jest pilne i bardzo ważne, a co może poczekać. Pierwszego dnia w pracy, o ile to możliwe, nie wykonuj od razu obowiązków wymagających dużej koncentracji czy wzmożonego wysiłku intelektualnego, z uwagi na wysokie ryzyko popełnienia błędu.
 • Daj sobie nagrodę po zakończeniu pierwszego dnia w pracy po urlopie. Umów się z przyjaciółmi, idź na spacer albo na ulubione lody.

Kilka dni po powrocie

 • Jeśli po urlopie jesteś wypoczęty i pełen energii, wykorzystaj to w pracy na załatwienie spraw, do których wcześniej trudno było ci się zabrać. Jest to też dobry moment na wprowadzanie nowych rozwiązań i pomysłów, szczególnie jeśli masz za sobą długie wakacje i “odświeżoną głowę”.
 • Do swoich obowiązków wracaj stopniowo, ale konsekwentnie. W Stanach Zjednoczonych dopiero w trzecim tygodniu po powrocie z urlopu wydajność pracowników wzrasta do 110%. Wcześniej waha się w granicach 40-80%. Może być ci trudno pracować od razu na najwyższych obrotach, ale tak naprawdę wszystko zależy od tego, na ile wypocząłeś i z jakim nastawieniem wracasz do pracy.
 • Zaplanuj kolejny wyjazd. Może to być nawet krótki wypad na weekend. Da ci to motywację do szybszego powrotu na wysokie obroty w pracy, żeby niedługo móc znowu wyjechać :).
 • Korzystaj z lata w mieście. Jazda na rowerze, pływanie, spacery czy joga w parku pozwolą ci docenić uroki ciepłych miesięcy, które często trudno zauważyć, przesiadując tylko w pracy, samochodzie i w domu. Ponadto ruch pomaga rozładować stres i poprawia nastrój.

Uwaga! Depresja popowrotowa

Z obniżonym nastrojem i stresem pourlopowym mogą zmagać się osoby, które nie czują się spełnione w życiu zawodowym, nie oczuwają satysfakcji z pracy albo zatracają równowagę między pracą a życiem osobistym. Zespół Napięcia Powakacyjnego (Post Holiday Tension, Back To Work Blues) dotyka wielu osób wracających do obowiązków po wakacjach – w Wielkiej Brytanii różne objawy tego zespołu ma aż 80% pracowników. Symptomy to przede wszystkim:

 • poczucie, że zadania są cięższe i trudniejsze niż przed urlopem, a perspektywa spędzenia w pracy najbliższych dni czy tygodni wydaje się nie do zniesienia;
 • problemy z koncentracją, rozdrażnienie, obniżony nastrój;
 • poczucie bycia przeciążonym obowiązkami;
 • brak zainteresowania i zaangażowania w wykonywaną pracę;
 • bóle głowy.

Jeżeli czujesz się w ten sposób po każdym powrocie z wakacji czy weekendowego odpoczynku, jest to sygnał do pochylenia się nad kwestią własnego życia zawodowego. Być może nie odpowiada ci atmosfera w firmie, masz konflikty ze współpracownikami, pracujesz poniżej swoich kwalifikacji lub jesteś przeciążony pracą? Nie lekceważ objawów, takich jak negatywne uczucia w stosunku do klientów, częste przesuwanie terminów spotkań, niechęć do telefonów czy maili, problemy ze snem, obniżona odporność, uporczywe i nawracające bóle głowy lub brzucha. Szukanie pretekstu, by nie być w pracy, poczucie pustki, braku sił i marnowania czasu, a także obniżenie wrażliwości na inne osoby, mogą być oznaką wypalenia zawodowego.  W takiej sytuacji może pomóc wizyta u psychologa.

Tagi

urlop jak wrócić do pracy po urlopie

Opublikowano: 2016-07-15

Zobacz inne artykuły w kategorii Sukces i Pieniądze »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

dlaczego-boimy-sie-urlopu-kiedy-zaczyna-sie-pracoholizm

Dlaczego boimy się urlopu? Kiedy zaczyna się pracoholizm

Urlop. Dla większości czas wyczekiwany przez cały rok, skrupulatnie planowany i dający mnóstwo radości. Niestety – nie dla wszystkich... Są i tacy, którzy podczas urlopu przeżywają prawdziwe katusze: pracoholicy.
 
 

czytaj dalej »

urlop-bez-dzieci-czyli-plusy-i-minusy-wyjazdu-we-dwoje

Urlop bez dzieci, czyli plusy i minusy wyjazdu we dwoje.

Słoneczny poranek, za oknem cisza, świat jeszcze śpi, na zegarku świeci 6.30… czy to czas do pracy? Nie, myślisz sobie, przecież dla mnie to dopiero początek urlopu. 

czytaj dalej »

wspomnienia-z-wakacji

Wspomnienia z wakacji

Coraz częściej w pracy spotykam się z pytaniem o atrakcje dla dzieci na terenie hotelu, w którym klienci mieliby spędzić urlop. Im więcej, tym lepiej.

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.