Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
powrot-do-pracy-po-urlopie-macierzynskim

 

W życiu prawie każdej młodej mamy prędzej czy później następuje dzień, w którym musi wrócić do pracy. Jak się do niego odpowiednio przygotować i z jakimi konsekwencjami należy się liczyć?

Dlaczego decydujemy się na powrót do pracy?

Bardzo często wyznacznikiem jest po prostu rachunek ekonomiczny. Coraz więcej rodzin nie może sobie pozwolić na pozostanie jednego z rodziców w domu, zwłaszcza gdy domowy budżet obciąża również kredyt mieszkaniowy. Nierzadko zdarza się też, że młoda mama, kochająca swoją pociechę ponad wszystko, nie czuje się dobrze w domu i dlatego decyduje się na powrót do pracy.

Jak się przygotować?

Do tej wielkiej zmiany powinniśmy przygotowywać dziecko przez kilka miesięcy, pozostawiając malca regularnie pod opieką drugiego rodzica, dziadków czy innych bliskich nam osób na kilka godzin. Dzięki temu dziecko stopniowo będzie się przyzwyczajać, że nie zawsze jest pod opieką mamy. Warto zadbać o to odpowiednio wcześniej, bo pozostawienie go na cały dzień pod opieką innej osoby bez odpowiedniego przygotowania może wywołać duży szok.

Pamiętajmy, że nasze dzieci również mają lepsze i gorsze dni. 
Jeśli nie mamy dziadków, którzy są gotowi podjąć się opieki nad naszym potomstwem, to pogódźmy się z myślą, że znalezienie odpowiedniej opieki będzie wymagać sporo czasu. Decydując się na państwowy żłobek musimy się liczyć z faktem, że na jedno wolne miejsce oczekuje kilkanaście tysięcy chętnych. Koszt opłacenia prywatnego żłobka albo wynajęcia opiekunki jest z kolei sporym obciążeniem dla domowego budżetu.

Co czeka nas po powrocie do pracy?

Pierwsze dni będą trudne – zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Aklimatyzacja w pracy po długiej przerwie może zająć kilka dni, a nocne pobudki będą jeszcze trudniejsze do zniesienia. Niektóre maluchy początkowo mogą mieć problemy ze spaniem, zaś te, które do tej pory spały w swoim łóżeczku, mogą domagać się przeprowadzki do sypialni rodziców. Dziecko będzie musiało zmierzyć się z codziennym porannym wstawaniem i tęsknotą za rodzicami.

Musimy liczyć się także z faktem, że powrót do pracy będzie wymagał organizacji dnia na nowo. Przykładowo: ponieważ dziecko w drugiej połowie dnia jest już dość zmęczone, dobrze jest robić duże zakupy raz w miesiącu czy raz na dwa tygodnie, tak by codzienne wędrówki po sklepie ograniczyć do kupowania świeżego pieczywa, warzyw i owoców. Dzięki temu będziemy mieli szansę na wygospodarowanie chociaż godziny na codzienną wspólną zabawę ze stęsknionym za rodzicami maluchem. Dodatkowo warto wyznaczyć sobie jeden dzień w tygodniu, który w całości poświęcicie na wspólne spędzanie czasu.

Powodzenia! 

Tagi

wspólny czas z dzieckiem relacje z dzieckiem relacje w rodzinie dobra organizacja rodzicielstwo

Opublikowano: 2016-02-01

Zobacz inne artykuły w kategorii Sukces i Pieniądze »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

na-poczatek-mowi-sie-mama

Na początek mówi się Mama

Te słowa Agnieszki Osieckiej zaśpiewali na nutę Adama Sławińskiego młodziutcy Skaldowie w 1968 roku. Przebrani w napoleońskie stroje, siedząc na wierzbie płaczącej w nieco łobuzerskich pozycjach, przypominają co łączy nas wszystkich – na początek mówi się MAMA!

czytaj dalej »

dobrze-nie-tylko-na-zdjeciu

Dobrze nie tylko na zdjęciu

Niejednokrotnie słyszę, że z rodziną dobrze wychodzi się na zdjęciu, zwłaszcza kiedy zbliżają się święta lub wakacyjny okres ślubów. Jeśli wychodzisz z takiego założenia to rzeczywiście wydarzenia rodzinne i okazje do spotkań z krewnymi będą dla ciebie męczarnią. Nie musi tak jednak być.

czytaj dalej »

kazda-rzecz-kosztuje-twoja-uwage

Każda rzecz kosztuje Twoją uwagę

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ilość rzeczy, które posiadasz, wpływa na Twoje życie? Kupujesz samochód. Cudownie. A myślałeś kiedyś o tym, co kupujesz razem z tym samochodem? 

 

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.