Przeczytaj, dlaczego natura uzbroiła nas w choroby i czego mogą cię nauczyć
przeczytaj-dlaczego-natura-uzbroila-nas-w-choroby-i-czego-moga-cie-nauczyc

 

Żyjemy w czasach, kiedy choroby cywilizacyjne – tak jak kiedyś epidemie – unicestwiają populacje na całym świecie. Im bardziej rozwinięta cywilizacja, tym bardziej podstępne i skuteczne choroby. 

  • Dlaczego tak się dzieje? 
  • Po co nam to? 
  • Czy jesteś w stanie zapobiegać swoim chorobom lub je cofać?

Choć medycyna odkrywa wciąż nowe antidotum, zwiększa się zachorowalność na różnego rodzaju schorzenia – zaczynając od kataru, przez alergie, permanentne zmęczenie, cukrzycę, choroby układu krążenia po nowotwory. 

Cykl na temat chorób i dolegliwości ma z jednego strony uświadomić ci, jak duży wpływ masz na to, co dzieje się w twoim życiu, z drugiej sprawić, że spojrzysz nie tylko przez pryzmat współczesnej medycyny, lecz także biologii i psychologii.

Zacznijmy zatem od definicji choroby.

Choroba (definicja podana przez Wikipedię) – jedno z podstawowych pojęć medycznych; ogólne określenie każdego odstępstwa od pełni zdrowia organizmu. Zdefiniowanie stanu chorobowego jest tak samo trudne jak sprecyzowanie stanu pełni zdrowia. (….) Choroba polega na zaburzeniu funkcji lub uszkodzeniu struktury organizmu. O zaistnieniu choroby można mówić wtedy, gdy działanie czynnika chorobotwórczego wywołuje niepożądane objawy, różniące się od czynności zdrowego organizmu. 

C.G. Jung tak opisał chorobę: Choroba jest wysiłkiem, jaki czyni natura, aby uzdrowić człowieka. Od choroby możemy się zatem nauczyć, jak odzyskać zdrowie, a to, czego chory pragnie się koniecznie pozbyć, skrywa prawdziwe złoto, którego nie sposób znaleźć nigdzie indziej.

Ja uważam, że choroba jest dla ciebie szansą na zrozumienie tego, co dzieje się nie tak w twoim życiu. Nie traktuj swojej choroby jako wymówki do tego, żeby nie brać życia w swoje ręce i nie odpowiadać w pełni za to, co dzieje się tu i teraz, tylko zastanów się nad tym, co może być nie tak.

Uwaga!

Nie chodzi o to, aby w sytuacji zagrożenia życia usiąść i zacząć się zastanawiać: „Co to właściwie dla mnie znaczy?”, bo najpierw trzeba uratować życie, żeby było się nad czym zastanawiać – w tym wypadku medycyna współczesna okazuje się niezastąpiona. Diagnostykę należy wykonywać w szpitalach, przychodniach medycznych i miejscach do tego przeznaczonym; zdrowy rozsądek przede wszystkim.

W ICD-10 (Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych), opracowanej przez WHO i obowiązującej w Polsce od roku 1996 r., opisano ponad 13 000 jednostek chorobowych. 90% z nich to choroby wywołane przez stres i złe odżywianie – oznacza to, że człowiek ma wpływ na to, czy się pojawią czy nie (a gdy się pojawią – czy da sobie szansę i zmieni coś w swoim życiu, czy może potraktuje chorobę jak alibi do nicnierobienia).

Nie raz słyszałam od swoich rozmówców: „Jestem hashimotką/alergiczką/cukrzykiem”, „Mam nietolerancję pokarmową/IBS”. Tak bardzo kochasz swoją chorobę, że identyfikujesz się z nią? Czy choroba usprawiedliwia twoje nicnierobienie? Uprawnia do niedbania o swoje życie i zdrowie? Nie możesz zacząć zdrowo się odżywiać, bo lekarz ci tego nie powiedział?!

Człowieku, oprzytomniej! Weź odpowiedzialność za siebie i swoje życie! 

V. Hugo powiedział: Smutna to świadomość, że natura przemawia, a rodzaj ludzki nie słucha.

Czas na zmiany. Czas zacząć słuchać, widzieć i czuć. Korzystać ze wszystkich swoich zmysłów – przecież po to otrzymałeś je od natury. Usiądź i zastanów się nad swoim życiem, nad znaczeniem każdego słowa – dosłownie i w przenośni. Zapisz na kartce swoje wnioski.

  • Kiedy psuje ci się wzrok, zastanów się, czego nie chcesz widzieć w swoim życiu albo co potrzebujesz dostrzec.
  • Kiedy tracisz słuch, zastanów się, czego nie chcesz słyszeć.
  • Kiedy masz problemy ze skórą, zastanów się, czyjego dotyku (istnienia) nie chcesz czuć.
  • Kiedy stracisz węch, zastanów się, jakiego zapachu wokół siebie nie chcesz czuć, co tak nieprzyjemnie pachnie.
  • Kiedy stracisz smak, zastanów się, jakiego smaku życia nie chcesz czuć (co jest tak obrzydliwego w smaku w twoim życiu).

Kiedy uleczysz duszę, uleczy się też ciało. Twoje ciało pokazuje ci drogę, którą masz iść, aby dotrzeć do swojej poranionej duszy i ją uzdrowić.

Jednak pamiętaj!

Nic nie dadzą jakiekolwiek terapie naturalne czy długie zastanawianie się nad swoim życiem i wyciąganie wniosków samemu lub przy pomocy terapeuty/coacha/psychologa, dopóki nie zmienisz swojego stylu życia na zdrowy i nie zaczniesz się zdrowo i świadomie odżywiać.

 

Tagi

zdrowie ciało ewapudłowska

Opublikowano: 2017-03-06

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

autodestrukcja-czy-dotyczy-tez-ciebie-sprawdz-jak-ja-poskromic

Autodestrukcja - czy dotyczy też Ciebie? Sprawdź, jak ją poskromić

Powodem autodestrukcji mogą być przekonania, które działają jak samospełniająca się przepowiednia, negatywne emocje, błędna ocena prawdopodobieństwa możliwych szkód oraz niskie poczucie własnej wartości. Brak umiejętności wyrażania emocji na zewnątrz prowadzi do gromadzenia się ich wewnątrz. Jest to wołanie o pomoc bez słów. To cichy krzyk samotności, bólu i cierpienia, jakich doświadcza człowiek.

czytaj dalej »

akcja-relaksacja-doladuj-sie-oddechem

Akcja Relaksacja. Doładuj się oddechem!

Stres jest nieodłącznym elementem życia. Doświadczamy go codziennie w wielu sytuacjach życiowych. Czy można go ograniczyć? Pewnie, że tak! Jednak należy pamiętać o świadomym podejmowaniu decyzji i dokonywaniu wyborów...

czytaj dalej »

joga-dlaczego-warto

Joga: dlaczego warto?

We współczesnym, zachodnim świecie chyba nie ma już osoby, która nie słyszałaby o jodze i jej dobroczynnym działaniu. Spotkałam się nawet z opinią, że w Stanach Zjednoczonych jest już prawdopodobnie więcej ośrodków jogi niż aśram (ośrodków medytacji) w Indiach. Czym jest joga i skąd wokół tej cichej dziedziny tyle hałasu?

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.