Przeprowadzka: jak szybko i skutecznie zaaklimatyzować się w nowym miejscu? Część 2
przeprowadzka-jak-szybko-i-skutecznie-zaaklimatyzowac-sie-w-nowym-miejscu-czesc-2

 

Jeśli nie czytałeś poprzedniej części tego artykułu, a czeka Cię przeprowadzka, koniecznie zajrzyj tutaj. W pierwszej części omówione zostały dwa pytania weryfikujące Twoje postrzeganie przeprowadzki i sposoby zwiększania pozytywnego odbioru każdego z obszarów. Dzięki pozytywnemu postrzeganiu sytuacji możemy w wysokim stopniu uodpornić się na stres związany ze zmianą miejsca zamieszkania. W tej części zajmiemy się trzema ostatnimi pytaniami: pytaniem o poczucie decyzyjności, o kwestię wpływu na relacje z bliskimi oraz o poczucie sprawiedliwości sytuacji.

Pytanie trzecie: Czy jest to zmiana, która wynika z Twojej decyzji?

Jeśli czujesz się aktywnym uczestnikiem zmiany, pomyśl, jak jeszcze możesz wpłynąć na swoje nowe miejsce zamieszkania lub na przeprowadzkę. Przeglądaj magazyny, programy telewizyjne czy Internet w poszukiwaniu inspiracji. Poszukaj firmy transportowej, weź udział w pakowaniu. Im większy wpływ będziesz czuł na Twoją nową sytuację, tym chętniej będziesz w niej brał udział (chyba, że nie lubisz się przemęczać i fakt oddania spraw w czyjeś ręce nie budzi Twojego najmniejszego sprzeciwu ;) ).

Jeśli masz poczucie, że decyzja o przeprowadzce nie jest Twoją decyzją, nie zgadzasz się na nią wewnętrznie, porozmawiaj z osobą, która ją podjęła. Przedstaw swój punkt widzenia i swoje obiekcje. Otwórz się na opinię partnera i wspólnie zastanówcie się, jak z tej sytuacji wybrnąć przy obopólnej zgodzie. Jeśli to konieczne, wypracujcie zmiany, które sprawią, że będziesz czuć się współautorem pomysłu. Pomyślcie o czasie i sposobie przeprowadzki, o wystroju wnętrza, funkcjach, potrzebach, być może o przyszłości w nowym miejscu. Zadbaj o to, aby mieć jak największy wpływ na to, co się będzie działo. Nowe miejsce zamieszkania to również Twoje życie i masz prawo o nim decydować. Zgadzając się na to, aby ktoś podejmował za Ciebie decyzje, współpracujesz z nim. Tylko to, czemu się sprzeciwisz, może się skończyć. Oczywiście, forma i sposób dojścia do porozumienia są równie ważne, co temat rozmowy. Dlatego warto rozmawiać w duchu partnerstwa, współpracy i poszanowania potrzeb każdego z domowników.

Pytanie czwarte: Jak ta zmiana wpłynie na Twoje relacje z rodziną, otoczeniem bliższym i dalszym?

Nawet jeśli już dziś masz pozytywny obraz relacji w nowym miejscu, nawiąż i utrzymuj możliwie dużo kontaktów. Poznaj sąsiadów, przejdź się na pobliski plac zabaw, siłownię, pospaceruj po okolicy, zrób zakupy w pobliskim sklepiku. Zadbaj też o ważne dla Ciebie kontakty z rodziną i przyjaciółmi z obecnego miejsca zamieszkania, tak aby po przeprowadzce się nie rozluźniły.

Jeśli masz poczucie, że zmiana miejsca zamieszkania negatywnie wpłynie na Twoje relacje z rodziną lub otoczeniem, zastanów się, co zrobić, aby temu zaradzić. Być może warto wykorzystać zdobycze techniki do tego, aby usprawnić komunikację? W obecnych czasach nawet przebywając daleko za granicą można bez przeszkód i kosztów utrzymywać kontakt – Skype i inne programy do tego służące są ogólnodostępne. Żadne narzędzie pewnie nie zastąpi kontaktu na żywo, ale da pewną namiastkę, która może mieć znaczący wpływ na Twój poziom stresu. Dobrze również zadbać o kontakty w nowym miejscu zamieszkania. Warto przywitać się z nowymi sąsiadami, zaprosić na kolację lub grilla. Takie spotkanie to dobra okazja, aby się poznać. O ile to możliwe, warto o nie zadbać jeszcze przed przeprowadzką. Można poszukać osób podobnych do siebie – np. matek z dziećmi w podobnym wieku. W tym celu najlepiej sprawdzają się miejsca skupiające ludzi: plac zabaw, osiedlowy sklepik, miejska biblioteka, szkoła, przedszkole, klub sportowy, kościół. Im więcej poznamy osób, tym szybciej zaaklimatyzujemy się w nowym miejscu. Warto tutaj wykazać się dużą aktywnością.

Pytanie piąte: Czy ta zmiana z Twojego punktu widzenia jest sprawiedliwa?

Jeśli myślisz, że zmiana, która jest przed Tobą, to naturalna kolej rzeczy – bardzo dobrze. Dzięki temu wiesz przecież, że nawet jeśli będzie męcząca, da Ci wiele satysfakcji po jej zakończeniu. To pomaga przetrwać wiele trudów.

Jeżeli masz jednak poczucie, że zmiana miejsca zamieszkania to wynik niekorzystnych dla Ciebie splotów okoliczności, pomyśl o tym, że nie znasz całego obrazu rzeczywistości. Nigdy nie możemy być pewni, czy to, co się nam przydarza, w efekcie będzie dla nas szczęściem, czy też nie. Czy zdarzyło Ci się, że coś, co w pierwszej chwili potraktowałeś jako szczęście, miało negatywne konsekwencje lub też odwrotnie – to, co było w pierwszej chwili pechem, okazało się szczęściem? Czasem tak się dzieje i to uczy, że nie warto oceniać wydarzeń w swoim życiu, a raczej akceptować je takimi, jakie są i działać zgodnie z możliwościami w danej sytuacji. Akceptacja nie oznacza rezygnacji. Akceptacja rzeczywistości to przekonanie, że cokolwiek się nie wydarzy, dam radę. To postawa, którą warto w sobie pielęgnować.

Na koniec… zadbaj o wszystkich zainteresowanych projektem. Przeprowadzka to duże przedsięwzięcie, które przeważnie dotyczy nie tylko nas, lecz także innych ważnych osób: dzieci, partnera, rodziców, teściów. Nawet jeśli nie przeprowadzają się oni razem z nami, zmiana naszego miejsca zamieszkania wpłynie zapewne również na nich. Warto zatem każdy powyższy punkt przeanalizować pod kątem każdej z zainteresowanych osób. Zasada jest prosta: im więcej osób będzie odbierać przeprowadzkę pozytywnie, tym szybszy będzie dla Was wszystkich proces aklimatyzacji. 

Powodzenia!

 

Artykuł powstał na podstawie modelu SCARF.

Tagi

przekonania remont jak przygotować się do przeprowadzki przeprowadzka

Opublikowano: 2015-02-24

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

pluszowy-remanent

Pluszowy remanent

Zanim zgasną światła, ucichnie gwar i podniesie się kurtyna poznajmy kontekst i bohatera opowieści...

Rzecz będzie o zmianie, a w zasadzie o naszej (mojej i Twojej) do niej gotowości. Tej prawdziwej i tej deklaratywnej, niesionej na sztandarze niczym niezmąconej pewności siebie. Skąd zatem „remanent” w tytule? 

czytaj dalej »

mieszkanie-buduje-sie-dla-mnie

Mieszkanie buduje się dla mnie

Rzecz dotyczy mieszkań z tzw. odroczonym terminem odbioru. Mam tu na myśli takie lokale, na które decydujemy się, kiedy jeszcze nie widać ich na powierzchni.

czytaj dalej »

z-poradnika-opornika-czesc-2-petla-zmiany-zaprzeczanie

Z poradnika opornika - część 2. Pętla zmiany - zaprzeczanie

Na początku się oburzyłem. Napociłem się, opuszki palców na klawiaturze wytarłem, z sercem jak na dłoni do ludzi, to mi osła jako ilustrację artykułu wsadzili. Poprzedniego, bo co teraz wymyślą jeszcze nie wiem. Wracając do rysunku, zwierzęciu się nawet nie dziwię. Charakterne, wie czego nie chce, czego chce wiedzieć nie potrzebuje.

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.