Przeszkody na drodze do zmiany - jak je pokonać? Część 1
przeszkody-na-drodze-do-zmiany-jak-je-pokonac-czesc-1

 

Wiele osób wyobraża sobie proces zmiany życiowej lub zawodowej jako coś, co powinno przyjść w sposób naturalny, bez większych trudności, wysiłku i pracy. Tymczasem pojawiają się przeszkody, które na poszczególnych etapach utrudniają dotarcie do celu; choć mają one zróżnicowany charakter, większość z nich tkwi w naszych głowach.

Jeśli podejdziemy do pojawiających się utrudnień z akceptacją, że są po coś, że mają nas czegoś nauczyć, że stają się szansą na rozwój, zdecydowanie szybciej i łatwiej przejdziemy przez ten trudny dla nas proces.

Obawy

Wielu z nas nie realizuje w pełni swojego potencjału, żyje poniżej swoich możliwości i nie wprowadza zmian w swoim życiu albo z obawy przed niepowodzeniem, albo z obawy przed utratą poczucia bezpieczeństwa. „Boję się, że mi się nie uda”, „Czy dam sobie radę?”, „Tyle mam do stracenia…!”.

Każdy czasem odczuwa obawy. To naturalne. Jednak to, czy sobie z nimi radzimy czy nie, zależy głównie od naszego sposobu myślenia. Zazwyczaj zmiana sposobu myślenia i nastawienia otwiera przed nami nowe możliwości.

Polecam dwa skuteczne sposoby na rozprawienie się ze swoimi obawami.

Krok pierwszy

Weź kartkę lub notes, długopis i wypisz obawy, jakie pojawiają się w Twojej głowie. Niczego nie pomijaj; wypisz wszystkie, które przychodzą Ci na myśl. Jak wynika z badań, 86% sytuacji, których się obawiamy, nie zdarza się wcale.

Krok drugi

Gdy w Twojej głowie pojawi się obawa, zadaj sobie pytanie: „Co najgorszego może się zdarzyć?”. Wyobraź sobie najczarniejszy scenariusz. Zazwyczaj okazuje się, że nasze lęki są nieuzasadnione i szkoda na nie czasu oraz naszej energii.

Dlatego postaw kolejne pytania: „Dlaczego moje niczym nieuzasadnione obawy przeszkadzają w realizacji moich planów?”, „Czy to one mają nade mną moc, czy też ja potrafię nad nimi zapanować?”.

Wymówki

99% wszystkich porażek pochodzi od ludzi, którzy mają nawyk tworzenia ciągłych wymówek.

G. W. Carver

Wymówka to próba usprawiedliwiania siebie i racjonalizacja swoich wyborów, z których nie do końca jesteśmy zadowoleni.

Wymówki pozwalają nam usprawiedliwiać nasze niepowodzenia lub brak działania oraz zrzucać odpowiedzialność na okoliczności, otoczenie i innych.

Najbardziej popularne wymówki: „Nie mam czasu zając się tym teraz”, „Brakuje mi pieniędzy/doświadczenia/umiejętności”, „Jestem zbyt zmęczony/zmęczona”, „Jestem na to za stary/stara”, „Nie mogę tego zrobić, ponieważ…”. Można tworzyć je bez końca.

Aby skutecznie rozprawić się z wymówkami, zachęcam Cię do zrobienia poniższych ćwiczeń.

Krok pierwszy

Weź kartkę lub zeszyt i długopis, a następnie wypisz wszystkie wymówki, które stoją na drodze do osiągnięcia Twojego celu (np. zmiany pracy, nauki hiszpańskiego, zmiany nawyków żywieniowych).

Krok drugi

Po zrobieniu pierwszego kroku zastanów się i zapisz odpowiedzi na poniższe pytania:

  • Co zyskujesz dzięki tym wymówkom?
  • Co tracisz dzięki wymówkom?
  • Jakie wymówki wyeliminujesz jeszcze dzisiaj?
  • Jaki krok możesz zrobić już dziś, który przybliży Cię do tego, czego pragniesz/do Twojego celu?

A jakie są Twoje mentalne bariery, które utrudniają Ci podjęcie działania i stoją na drodze do zmiany?

 

Tagi

zmiany pewność siebie równowaga podejmowanie decyzji proces zmian przeszkody na drodze do zmian

Opublikowano: 2016-09-30

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

gdzie-teraz-jestes

Gdzie teraz jesteś?

Dzwoni telefon… Odebrać czy nie? Za chwilę spodziewamy się gości i nie mam czasu na dłuższe pogawędki. Zresztą jest sobota, dzień wolny, pomyślałem. Może chociaż sprawdzę kto to.

czytaj dalej »

wspolne-rozmowy-o-zmianach

Wspólne rozmowy o zmianach

Wchodzenie w dorosłość to nieustające zmiany. Co to oznacza dla młodzieży? Zosia Chlebowska w rozmowie z koleżankami Asią i Kamila pokazują trzy spojrzenia na zmianę.

czytaj dalej »

muzyka-a-zmiana

Muzyka a zmiana

Immanentną cechą muzyki jest zmiana. Bez niej nie byłaby sobą. Zmiana kształtuje piękno muzyki. Zmiana wysokości dźwięku, czasu jego trwania, głośności, artykulacji, harmonii, rytmu. Ta muzyczna zmiana ma w sobie wiele z matematycznej kalkulacji. Jak mawiał niemiecki filozof i matematyk Gottfried Leibniz „muzyka to nieświadome liczenie w duchu”. Wszak muzyka to zjawisko akustyczne.

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.