Przywództwo sytuacyjne - siła elastyczności
przywodztwo-sytuacyjne-sila-elastycznosci

 

Dlaczego wielu dobrych liderów z czasów prosperity nie sprawdziło się, gdy przyszły trudne czasy spowolnienia gospodarczego? Paul Hersey i Ken Blanchard już wiele lat temu zaproponowali model przywództwa sytuacyjnego, opartego na założeniu, że skuteczny lider nie ogranicza się do jednego stylu zarządzania i reaguje różnymi zachowaniami na różne sytuacje potrafi zmieniać swój styl przewodzenia w zależności od potrzeby chwili. Czasy kryzysu pokazały, jak wiele mieli racji. Okres ten był dla liderów świetnym testem na elastyczność przetrwali ci, którzy mieli w sobie gotowość do zmiany stylu zarządzania.

Rolą liderów jest wzbudzanie zaangażowania i poczucia odpowiedzialności w ludziach, którym przewodzą, oraz rozwijanie ich kompetencji. Poszukiwania jednego sposobu, jednego stylu zachowania, który byłby w tym zadaniu najskuteczniejszy, nie doprowadziły jak dotąd do żadnego konsensusu pomiędzy ekspertami zarządzania, ponieważ skuteczność różnych przywódczych zachowań jest zależna od kontekstu sytuacji, w których występują. Problem w tym, że w życiu istnieje nieskończenie wiele sytuacji, może też więc istnieć nieskończenie wiele odmian przywództwa. I wszystkie one mogą być skuteczne. Cechą najlepszych, inspirujących przywódców jest to, że wybierają właściwy styl we właściwym momencie.

Stąd rozwój zaawansowanych kompetencji przywódców wysokiego szczebla nie polega na nauce konkretnych zachowań (tych jak najbardziej należy się również uczyć i trenować je, ale na początkowym etapie przywódczego rozwoju), lecz na rozwoju samoświadomości oraz umiejętności obserwowania i trafnego rozpoznawania potrzeb innych, ich emocji, tego co ludzi motywuje i frustruje. Skuteczność przywódcy, szczególnie w skomplikowanych, niejednoznacznych sytuacjach, zależy od umiejętności szybkiego i adekwatnego decydowania, jakich własnych zasobów użyć w rozmaitych okolicznościach.

Kontekst sytuacyjny definiowany jest nie tylko przez czynniki rynkowe czy chwilowe nastroje. Elastyczność w przywództwie oznacza także umiejętność rozpoznawania stadium rozwoju zespołu, którym się zarządza. Każdy zespół przechodzi przez uniwersalne stadia tzw. procesu grupowego, zanim zacznie działać jak jeden skuteczny organizm. Na początkowych etapach dyrektywne style zarządzania są bardziej skuteczne niż te oparte na delegowaniu i przekazywaniu odpowiedzialności. Na kolejnym etapie wzrastają kompetencje poszczególnych członków zespołu, ale zazwyczaj spadają ich zaangażowanie i motywacja – to naturalna konsekwencja formowania się zespołu. W tej sytuacji zadania lidera są już zupełnie inne: jego rolą jest bardziej wspieranie (także emocjonalne), słuchanie i podpowiadanie rozwiązań. Dyrektywność lidera, która była skuteczna w poprzednim etapie, teraz może prowadzić do buntu lub nawet rozpadu zespołu.

Lider, którego przewodzenie ogranicza się do jednego stylu i stosowania zamkniętego katalogu zachowań, owszem, może być skuteczny, ale ta skuteczność ograniczy się tylko do konkretnego katalogu sytuacji. Prędzej czy później przyjdą okoliczności, w których takie przywództwo za sprawą zmiany kontekstu napotka na bariery trudne do przeskoczenia. Należy więc rozwijać w sobie elastyczność, opartą na uważnej obserwacji otoczenia oraz umiejętności rozumienia siebie i trafnej interpretacji zachowań innych ludzi.

Tagi

jak być dobrym liderem skuteczne zarządzanie zespołem sukces zawodowy kariera

Opublikowano: 2015-02-25

Zobacz inne artykuły w kategorii Sukces i Pieniądze »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

chcesz-otworzyc-wlasny-biznes-sprawdz-od-czego-zaczac-i-co-warto-wiedziec

Chcesz otworzyć własny biznes? Sprawdź, od czego zacząć i co warto wiedzieć

Koreańskie kosmetyki? Wegańska knajpa? Wypożyczalnia rowerów? Masz pomysł na własny biznes? Czujesz, że w obecnej pracy na etacie marnujesz swoje talenty? Chcesz spróbować, jak to jest być samodzielnym przedsiębiorcą? Do dzieła!

czytaj dalej »

godnosc-i-zaufanie-jako-fundament-biznesu-przyszlosci-prof-andrzej-jacek-blikle

Godność i zaufanie jako fundament biznesu przyszłości - Prof. Andrzej Jacek Blikle

Prof. Andrzej Blikle – przedsiębiorca, informatyk, profesor nauk matematycznych, członek Rady Języka Polskiego, pracownik naukowy, specjalista w zakresie matematycznych podstaw informatyki. W rozmowie z Anną Węgrzyn opowiada o idei zarządzania opartego na wartościach.

czytaj dalej »

badz-kim-miales-byc-czesc-4

Bądź, kim miałeś być. CZĘŚĆ 4

Czy to, w jaki sposób przeżywasz swoją codzienność, jest w zgodzie z tobą? Czy rozumiesz swoje preferencje i to, w jakich warunkach najlepiej funkcjonujesz? 

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.