Puste miejsce przy wigilijnym stole
puste-miejsce-przy-wigilijnym-stole

 

Listy do Laponii wędrują w dłoniach rodziców wirujących między sklepowymi półkami, lodówki zaczynają pękać od smakołyków, lampki na zielonym drzewku na środku pokoju zachwycają dzieci swoim blaskiem. I wreszcie nadchodzi TEN DZIEŃ. Stół pięknie udekorowany, pod obrusem sianko, a na obrusie o jedno nakrycie więcej – "dla niespodziewanego gościa”. Ale czy faktycznie na niego czekamy?


Załóżmy, że siedzimy roześmiani w rodzinnym gronie i dzwoni dzwonek do drzwi. "To pewnie wujek Piotrek, on się zawsze spóźnia!" – myślimy sobie. Otwieramy drzwi z uśmiechem, ale po ich drugiej stronie nie stoi ani wujek Piotrek, ani w ogóle nikt znajomy. Pierwszy raz w życiu widzisz tego człowieka – wygląda jak siedem nieszczęść i prosi Cię o pomoc. W tym momencie zróbmy "stopklatkę" i spróbujmy zastanowić się, co pierwsze przyjdzie nam do głowy. Czy będzie to myśl "tak, wreszcie puste miejsce przy stole zostanie zapełnione!", czy –  zapominając o istnieniu owego miejsca – pomyślimy sobie "mam tyle jedzenia, zaraz mu coś zapakuję", czy też w najgorszej wersji po prostu zamkniemy mu drzwi przed nosem?To, jak zaregujemy, będzie tylko sygnałem, na ile nasze tak ochoczo prezentowane światu postawy są spójne z naszym prawdziwym systemem wartości.
W końcu powiedzieć, co by się zrobiło, umie każdy. Ale zrobić to, co się powiedziało – jest już trudniej.A jak wygląda sytuacja z drugiej strony? Ilu z nas W OGÓLE przydarzyło się coś takiego? Podejrzewam, że niewielu – mnie nigdy. Dlaczego, skoro na co dzień widzimy tylu potrzebujących i bezdomnych, którzy nie pamiętają, kiedy ostatni raz mieli w ustach porządny, ciepły posiłek?Eksperyment amerykańskiego youtube’era Coby'ego Persina w pewnym sensie udziela nam odpowiedzi na to pytanie. Obklejony banknotami Persin przechadzał się ulicami z kawałkiem kartonu w dłoniach, z napisem "Bierz, ile potrzebujesz". Jak widzimy na załączonym obrazku, mężczyzna w garniturze nawet nie waha się uszczknąć nieco "dolarowego stroju", mimo że – jak sam mówi – "nie potrzebuje ich, ale są za darmo". Inni też raczej nie wykazują oporów. "No kto by nie wziął?".Oprócz jednego człowieka.

Bezdomny, którego Coby Persin spotyka na ulicy, zabiera od niego tylko dwa banknoty. Ten, który tych pieniędzy potrzebuje dużo bardziej od wszystkich, poprzednio pokazanych ludzi, nieśmiało bierze dwa dolary, "bo kupi za to trochę jedzenia, a resztę można dać innym ludziom". Niewiarygodne? A jednak.

 

Dlaczego więc większość z nas nigdy nie miała okazji, by zapełnić to puste miejsce przy stole w wigilijny wieczór? Nie dlatego, że bieda na świecie w magiczny sposób została na ten czas zwalczona. Dzieje się tak, ponieważ ci najbardziej potrzebujący nie mają tyle odwagi, by o tę pomoc poprosić.Tagi

dobre relacje z ludźmi święta szczodrość

Opublikowano: 2015-12-23

Zobacz inne artykuły w kategorii Relacje »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

dlaczego-warto-sluchac

Dlaczego warto słuchać?

Nieumiejętność słuchania jest niebezpieczna. Prowadzi na manowce, oddala od siebie, rodzi niechęć, denerwuje współtowarzyszy, drażni. Nie słuchają tylko ignoranci, prześmiewcy i cynicy.

czytaj dalej »

jak-stosowac-na-co-dzien-zasady-mindfulness

Jak stosować na co dzień zasady mindfulness?

Mindfulness jest sztuką świadomego życia. Polega na obserwacji nie tylko tego, co się dzieje z naszym umysłem, ale i tego co się dzieje z naszym ciałem.

czytaj dalej »

konflikt-pokolen-na-rynku-pracy-czy-mlodzi-pracownicy-beda-w-stanie-dogadac-sie-ze-swoimi-szefami

Konflikt pokoleń na rynku pracy. Czy młodzi pracownicy będą w stanie dogadać się ze swoimi szefami?

Młodym ludziom coraz trudniej jest wejść na rynek pracy, ale czy przyczyny faktycznie stanowią mała podaż ofert lub niedopasowanie kwalifikacji do potrzeb pracodawców? Największym problemem mogą być różnice pokoleniowe pomiędzy tymi, którzy pracy szukają, a tymi, którzy rekrutują.

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.