Pustka w życiu - skąd się bierze i jak możesz sobie z nią poradzić
pustka-w-zyciu-skad-sie-bierze-i-jak-mozesz-sobie-z-nia-poradzic

 

O życiu z sensem

Można stale zastanawiać się nad sensem życia albo czynić wszystko, aby go odnaleźć. Można nigdy go nie poczuć lub popaść w ułudę szybkiego, aczkolwiek krótkiego spełnienia. Może nic takiego nie istnieje? A w ogóle po co szukać jakiegokolwiek sensu? Czy można odnaleźć sens życia? Jak sobie radzić z odczuwaną pustką w życiu? Kiedy jest to chwilowy, niegroźny stan, a kiedy powinniśmy zacząć martwić się o siebie lub bliską nam osobę, która boryka się z pustką w życiu?

Sens i szczęście w wielu aspektach

W wielu obszarach możliwe jest odnalezienie czegoś, co jest całkowicie spójne z nami, z naszą pasją, a tym samym daje nam poczucie spełnienia. Człowiek może znaleźć sens – i przyjemność – zarówno wtedy, gdy kopie ziemię we własnym ogródku, jak i wtedy, gdy leży na plaży w Miami (oczywiście większe prawdopodobieństwo, że wielu z nas bardziej cieszyłoby się z tej drugiej opcji).

Każdy z nas boryka się z poczuciem chwilowego braku sensu czy szczęścia, spowodowanym przepracowaniem, kłopotami w pracy, konfliktami z najbliższymi, sytuacją zdrowotną bądź finansową. Gdy ten stan się przedłuża i towarzyszą mu takie objawy jak: apatia, bezsenność, brak apetytu lub nadmierny apetyt, ciągłe rozdrażnienie, trudności ze skupieniem uwagi, należy skonsultować się ze specjalistą. Zgodnie z piramidą Maslowa – kiedy mamy zapewnione podstawowe potrzeby, dążymy do ich optymalizacji i zaspokojenia kolejnych potrzeb. Niemniej poprzez zmianę podstawowych nawyków myślenia możemy dotrzeć do punktu, w którym codziennie czynności sprawiają nam radość i zapewniają poczucie spełnienia

Ciągły pęd oddalający od poczucia sensu

W codziennym pędzie życia często zapominamy o tym, co jest naprawdę wartościowe i co przynosi nam poczucie spełnienia i szczęście. Wypoczywanie w niesamowitym miejscu stanowi niezwykłe przeżycie, jednak na krótką metę, ponieważ nasz mózg przyzwyczaja się i poszukuje nowych doznań. Jeśli zjesz tort raz w ciągu roku, będzie to wyjątkowe doznanie, prawda? Czy jednak ten smakołyk byłby tak wyjątkowy, gdybyś zjadał go co dwa dni w miesiącu?

W obecnych czasach doświadczamy ciągłego pośpiechu we wszystkich obszarach naszego życia. Chcemy szybko zarobić pieniądze, szybko zdobyć szczyt kariery, szybko i efektywnie wypocząć. Nie cieszymy się samym procesem, dlatego zwykle wiele rzeczy nam ulatuje. Poszukujemy szczęścia i w dzikim pędzie próbujemy je zdobyć, nie zauważając, że jest obok nas. Z tego powodu nie odnajdujemy również sensu. 

Jak odnaleźć poczucie sensu

Ćwiczenie – moja najlepsza i najgorsza wersja siebie

  • Gdy jestem najlepszą wersją siebie, to jestem… (jaki?)
  • W jakich sytuacjach i w obecności jakich osób jestem tą najlepszą wersją siebie? Co decyduje o tym, że mogę taki być? Co temu sprzyja?
  • Gdy jestem najgorszą wersją siebie, to jestem… (jaki?)
  • W jakich sytuacjach i w obecności jakich osób jestem najgorszą wersją siebie? Co konkretnie wyzwala we mnie ten stan i te emocje/zachowania?

Kiedy jesteśmy najlepszą wersją siebie, w naszych emocjach i w naszym zachowaniu dominują: radość, dobry humor, luz, spokój, spontaniczność, kreatywność, ciekawość; mamy energię, poczucie sprawczości, odwagę, zaufanie do siebie i świata, akceptację, wdzięczność, poczucie bezpieczeństwa, pewność, otwartość, jesteśmy tu i teraz.

Szukając sensu, warto zadać sobie następujące pytania:

  • Ile razy w ciągu swojego życia czułem się spełniony?
  • Co wtedy robiłem?
  • W jaki sposób to do mnie przyszło?

Gdy odnajdujemy swój sens życia – nie potrzebujemy motywacji; motywacja w sposób naturalny wypłynie z energii, która nas napędza. Aby odnaleźć swoją drogę, spróbuj chociaż raz dziennie zapytać się siebie, czy to, co robisz, jest dla kogoś ważne, przybliża cię do spełnienia marzeń oraz sprawia, że płyniesz. Jeśli zaczniesz poddawać się swojej nieomylnej, wewnętrznej intuicji, wreszcie zaczniesz czuć, że żyjesz w zgodzie ze sobą. Im większy flow osiągniesz w tym, co kochasz robić, tym większy sens odnajdziesz w życiu. 

 

Tagi

sens życia jak zrozumieć życie samoświadomość satysfakcja z życia szczęście

Opublikowano: 2017-07-03

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

jasna-strona-psychologii

Jasna strona psychologii

O czym jest psychologia pozytywna? Skąd jej popularność, co ze sobą niesie i najważniejsze – czy jest skuteczna?

czytaj dalej »

randka-przez-internet-z-damskiego-punktu-widzenia

Randka przez Internet z damskiego punktu widzenia

Zgodnie z obietnicą pochylam się nad tematem randek przez Internet. Z portali randkowych korzystają codziennie tysiące osób, a mimo to ta kwestia jest ciągle owiana tajemnicą. Znam wiele małżeństw, które poznały się przez Internet, ale nie mówi się o tym jawnie. No właśnie, dlaczego?

czytaj dalej »

zanim-zaczniesz-dzialac-najpierw-dobrze-okresl-cel-podpowiadamy-jak-to-zrobic

Zanim zaczniesz działać, najpierw dobrze określ CEL. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Czytałem kiedyś historię pewnego chłopca, który urodził się i wychował w bombajskich slumsach. Dziś jest dziennikarzem w Newsweek’u. Jak to się stało? Miał konkretny cel i konsekwentnie do niego dążył. Kiedy chciał nauczyć się angielskiego, wykorzystywał do tego każdą możliwą sposobność. Każde spotkanie z człowiekiem, który znał ten język było dla niego sygnałem, że czas na lekcję.

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.