Randka przez Internet z damskiego punktu widzenia
randka-przez-internet-z-damskiego-punktu-widzenia
Temat zaproponowany przez czytelnika

 

Zgodnie z obietnicą pochylam się nad tematem randek przez Internet. Z portali randkowych korzystają codziennie tysiące osób, a mimo to ta kwestia jest ciągle owiana tajemnicą. Znam wiele małżeństw, które poznały się przez Internet, ale nie mówi się o tym jawnie. No właśnie, dlaczego?

Na myśl nasuwa mi się powiedzenie: „Problem to nie problem. Problem to twoje podejście do problemu”. Przyjrzyjmy się zatem, czym jest randkowanie przez Internet? Myśląc wprost, to zarejestrowanie się na jednym z portali dedykowanych właśnie spotkaniom damsko-męskim czy innym, nieważne. Sama myśl o rejestracji, szukanie zdjęcia (najchętniej takiego, żeby nas nie rozpoznano) napawa stresem, bo jak ktoś zobaczy, to wstyd. Z drugiej strony, to przecież jedna z możliwych w XXI wieku dróg, aby poznać przyjaciół czy drugą połowę na resztę życia. Warto więc zadać sobie pytanie: co jest najgorszego lub najtrudniejszego w tym przedsięwzięciu? A co, jeśli ktoś zaprosi nas na spotkanie nie na typowym portalu randkowym, ale np. na znanym portalu społecznościowym? To już nie wstyd? To już nie stres? Ja posiadam konta na portalach społecznościowych od roku i ilość propozycji spotkania znacznie przekracza ilość zaproszeń z czasów, kiedy byłam zarejestrowana na portalu "typowo randkowym".

Gdzie w takim razie znajduje się ten punkt zapalny stresu, wstydu czy obawy? Czy to bycie w tym miejscu, czy raczej nasze wyobrażenie o nim? Byłam niedawno u przyjaciół we Francji i tam spotkałam się z ich znajomymi. Pierwsze spotkanie, zapoznanie, rozmowa i dziewczyna od wejścia tłumaczy mi, że jest zestresowana, bo ma dziś randkę z Internetu. Była pełna ekscytacji i opowiadała mi o tym przez dłuższą część wieczoru, razem z innymi detalami ze swojego życia. Nie przypominam sobie, by taka sytuacja kiedykolwiek miała miejsce u nas, w Polsce – no, może wśród bardzo bliskich znajomych. Kiedyś koleżanka podzieliła się ze mną informacją, że jej narzeczony jest "z Internetu", ale za chwilę padła prośba o przysięgnięcie, że się nie wygadam. Może więc warto zastanowić się, czy jest z czego robić problem albo tajemnicę – przecież skoro tyle osób korzysta z tej formy kontaktu, to znaczy, że jest to potrzebne i przydatne.

Zupełnie inną sprawą jest jakość tych spotkań. Jeśli wstawiamy zdjęcie z biustem na pierwszym planie to nie dziwmy się, że będziemy otrzymywać "niemoralne" propozycje. Jeśli czatujemy od 3 miesięcy, zamiast po kilku zdaniach zorganizować spotkanie, to nie bądźmy rozczarowani, gdy mocno bijące, nakręcane miesiącami serce zwolni na widok osobnika lekko odbiegającego od opowieści czy zdjęcia sprzed 10 lat. Tak samo jest ze sposobem zapraszania na randkę: jeśli mężczyzna proponuje herbatkę w domu, bo "w knajpie to kosztuje z 15 zł!", to raczej torebki od Prady nie dostaniemy i za obiad też nie zapłaci. Nie dyskutuję, czy to dobrze czy źle ­– przytaczam to tylko jako przykład na to, że warto obserwować detale, aby nie mieć złudzeń. Przenośmy doświadczenia z pracy: jeśli ktoś nie zna angielskiego, to nie oczekujemy, że będzie naszym tłumaczem na konferencji. Jeśli samo umówienie się jest problemem i potrzeba dwóch dni na ustalenie miejsca i czasu, to zaskoczenie po spotkaniu z powodu tego, iż jegomość jest nieogarnięty, też wydaje się bezzasadne.

Ja zdecydowałam się na cztery spotkania po dwóch, trzech "czatach". Jedne trwały krócej, inne dłużej, ale można od razu uczciwie powiedzieć, co się myśli. Z jednym Panem spotkałam się nawet drugi raz. Zawsze można sobie jasno powiedzieć, że umawiamy się tylko na kawę i jeśli uznamy, że nie ma tego "klik", to bez stresu rozstajemy się po chwili. Jeśli zgotujemy sobie kilka godzin rozmowy bez entuzjazmu tylko dlatego, że nie wypada wyjść, to możemy nie mieć ochoty na kolejne. Każdy ma prawo czuć się dobrze lub źle w towarzystwie kogoś i nie należy tego brać do siebie czy się za to obrażać. To tak jak z sukienką czy garniturem w sklepie – nie bierzemy pierwszej kiecki z manekina, tylko przymierzamy wiele. Oprócz tego, nawet najpiękniejsza kiecka może nie leżeć dobrze na każdej figurze. Dlatego mamy prawo „poprzymierzać się" z potencjalnym kandydatem. Spotkajmy się bez napięcia i oczekiwania, że to ten jedyny czy ta jedyna.

Odpowiedzi na pytanie Czytelnika o randki w Internecie będzie zatem wiele. Najważniejsze jest to, aby samemu zastanowić się, kogo szukamy? W jakim celu? I jak sami czujemy się z tym, że za chwilę będziemy na randce zorganizowanej przez Internet.

Tagi

związek miłość jak znowu się zakochać internet szczęście

Opublikowano: 2014-11-14

Zobacz inne artykuły w kategorii Miłość i Związki »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

10-pytan-o-szczescie

10 pytań o szczęście

W ferworze wakacji i trwającego lata zapraszam do dialogu z samym sobą i kolejnej refleksji dotyczącej psychologii pozytywnej. Nie każda taka rozmowa od razu musi zostać uznana za szaloną. Warto rozmawiać (także z sobą), bo czasami droga do siebie bywa niebywale kręta.

czytaj dalej »

milosc-pod-lupa

Miłość pod lupą

Głupia, pierwsza, platoniczna, ślepa, szalona, postrzegana przez poetów jako silne, pozytywne, niekiedy wręcz magiczne uczucie do drugiej osoby. Neurobiolodzy opisują ją jednak o wiele bardziej banalnie: według nich za porywy serca odpowiadają bowiem zachodzące w mózgu procesy chemiczne z udziałem takich substancji jak dopamina i serotonina. Jaka naprawdę jest miłość?

czytaj dalej »

jak-przestac-sie-przejmowac-i-czerpac-z-zycia-wiecej-radosci-zastosuj-5-krokow-ku-szczesciu

Jak przestać się przejmować i czerpać z życia więcej radości? Zastosuj 5 kroków ku szczęściu

Czy w obliczu niepowodzeń i trudności można czuć się szczęśliwym? Odpowiedź na tak postawione pytanie zależy od tego, jak zdefiniujemy poczucie szczęścia. Jeśli uznamy, że „szczęście to cieszenie się dniem codziennym, a nie branie codzienności za coś oczywistego”*, być może uda się nam doświadczać radości codziennie, a nie tylko w wyjątkowych okolicznościach.

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.