Równanie szczęścia
rownanie-szczescia
Temat zaproponowany przez czytelnika

 

Jako że zmiana przyświeca idei naszego pisania tutaj, zadajmy sobie pytanie: czy można zmienić własne szczęście? Wydawać by się mogło, że to dziwne pytanie, ale na pewno takim nie jest. Jak wynika z badań amerykańskich psychologów, 40% naszego szczęścia jest w naszych rękach, 10% zależy od okoliczności, a 50% jest genetycznie zaprogramowane.

Napisać o szczęściu w kilku słowach to podobnie jakby poprosić ludzi, aby w dwóch słowach powiedzieli, czym jest miłość. Dlatego dziś przedstawię jedynie formułę szczęścia.

Istnieje w nauce pewna recepta na szczęście zaproponowana przez psychologa pozytywnego Martina Seligmana. W oryginale wygląda tak: H=S+C+V (happines = set point + circumstances + voluntary activities). W polskiej wersji językowej formuła wygląda następująco: S=U+O+W.

– S to stały poziom odczuwanego szczęścia,

– U to ustalony zakres emocji pozytywnych,

– O to okoliczności życia,

– W to czynniki pod kontrolą twojej woli.

I to właśnie W (wola) jest najważniejszym składnikiem w budowaniu szczęścia według przepisu psychologii pozytywnej. Zmiany te prowadzą do trwałej poprawy jakości życia i odczuwania pełniejszego szczęścia. Niemniej pochodzą one z wewnętrznej pracy, dużej automotywacji i ogromnej samodyscypliny.

S jest mierzalne i służy temu skala szczęścia. Tutaj mieści się 50% naszego genetycznie zaprogramowanego szczęścia. Oznacza to, że jest to nasze bazowe samopoczucie, do którego wracamy po każdym kryzysie czy wygranej.

U jest zmienne, chwiejne i labilne. Kapryśne, bo zależy od genów i nas samych. Oznacza to w praktyce, że każdy ma pewien ustalony pułap emocji pozytywnych i negatywnych, czyli wrodzone zdolności do przewidywania porażki albo wyczekiwania dobra. I ma to realny wpływ na budowanie szczęścia.

O, czyli okoliczności, są według Seligmana determinantami szczęścia tylko w 10% (niektóre źródła podają też 15%). Okoliczności te mogą dzielić się na te, które potrafimy kontrolować – dom, przyjaciele, praca – oraz te, które są poza naszym zasięgiem – rasa, płeć, pogoda. Te, nad którymi mamy władzę, cechuje moc sprawcza, a więc siła naszego działania i decydowania o sobie samym. Na resztę nie mamy wpływu, co warto zanotować.

Dzięki wyżej opisanej formule szczęścia, prawdziwym i rozwojowym lekarstwem jest sama droga do zmiany, która wiedzie daleko na szczyt. Usunięcie zastanych przekonań i postawienie obok nowych, tych właściwych, wymaga oczywiście planu, pracy i samorealizacji.

Jak wynika z powyższego wzoru, okoliczności nie stanowią klucza do szczęścia. Są nim nasze codzienne celowe działania. Genetyki nie zmienimy, ale nasze zachowanie już tak! Jak widać, wiele zmian jest możliwych, bo 40% władzy leży w naszych rękach. Pesymista może powiedzieć, że to mało, i zapłacze. Optymista się uśmiechnie i weźmie się do pracy. Szczęśliwi ludzie nie myślą jak być szczęśliwymi, bo takimi są na co dzień. Czerpią szczęście z tego co robią, jak żyją, co lubią i z kim są. Największą przeszkodą nieszczęśników w byciu szczęśliwymi są ich własne błędne przekonania, co im to szczęście może dać. Ktoś kiedyś podał im błędną formułę na szczęście i w dalszym ciągu w niej tkwią. Ale o mitach o szczęściu już innym razem.

Tagi

satysfakcja z życia szczęście równanie szczęścia psychologia pozytywna martin seligman

Opublikowano: 2014-07-18

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

wesoly-kierowca-robert-chilmonczyk-jak-ze-zwyklego-zawodu-zrobic-niezwykly

"Wesoły Kierowca" Robert Chilmończyk. Jak ze zwykłego zawodu zrobić niezwykły?

Czy można znaleźć sposób na to, aby z rutyny, nudy i szarej codzienności wykrzesać coś więcej? Robert Chilmończyk, warszawski kierowca autobusu, przełamuje stereotyp, że kierowca ma tylko wozić ludzi – on robi coś znacznie więcej.

czytaj dalej »

wybor-moj-czy-nie-do-konca

Wybór - mój, czy nie do końca?

Jak pisała Joanne K. Rowling, "to nasze wybory ukazują, kim naprawdę jesteśmy, o wiele bardziej, niż nasze zdolności". No właśnie. A jakie życie TY wybierasz? Jakie wybory ukształtowały miejsce, w którym się znajdujesz? Być może do tej pory poddawałeś się nurtowi życia i nigdy nawet się nad tym nie zastanawiałeś.

czytaj dalej »

randka-przez-internet-z-meskiego-punktu-widzenia

Randka przez Internet z męskiego punktu widzenia

Jakiś czas temu Naczelna przesłała listę tematów zaproponowanych przez Czytelników. Wśród nich znalazł się wątek „Jak znaleźć partnera przez Internet?”. Nie przywiązując się szczególnie do rodzaju rzeczownika zawartego w tym zdaniu, spontanicznie odpisałem – biorę to. Temat jak temat, dam radę.

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.