Siła pozytywnego myślenia, czyli co potrafią Twoje myśli
sila-pozytywnego-myslenia-czyli-co-potrafia-twoje-mysli

 

Siła pozytywnego myślenia.

Siedzę sobie właśnie w swoim ulubionym fotelu na balkonie i sączę poranną kawę z mlekiem. Obserwuję to, co dzieje się wokół mnie. Niebo jest tuż po burzy i zza chmur delikatnie przebija poranne słońce. Krople deszczu leżą spokojnie na dużych liściach kwiatów, a nieustanny śpiew ptaków towarzyszy porannym rozmowom sąsiadów i zabawie dzieci na dworze. Możemy powiedzieć: zwykły, niedzielny poranek. Nikomu nigdzie nie śpieszy się, każdy jest zadowolony, spokojny i na pozór szczęśliwy.

Czemu użyłam stwierdzenia na pozór szczęśliwy?

To, co dzieje się w naszej głowie dla innych ludzi jest niewidoczne. To, jak wyglądają nasze myśli, wiemy tylko my. Nikt poza nami, nie jest w stanie ich poznać, aż do momentu, gdy zdecydujemy się je wyrazić. Czym zatem jest prawdziwe szczęście i jaki ma związek z naszymi myślami? Dla mnie jest to, właśnie ten moment, gdy w niedzielny poranek mogę usiąść z filiżanką kawy w swoim ulubionym fotelu na balkonie. To, jest ta chwila, gdy mogę obserwować, jak krople deszczu delikatnie spływają po balustradzie i rozbijają się na liściach kwiatów. To, jest ten ułamek sekundy, gdy słyszę śpiew ptaków i jednocześnie obserwuję to, co dzieje się w mojej głowie. W tym momencie dokładnie widzę, jakie są moje myśli i jaki mają na mnie wpływ. Ten moment można nazwać chwilą zatrzymania, która daje mi dużo informacji o mnie samej i o tym, jak moja rzeczywistość wygląda teraz. 

Ktoś powie: „Głupota, nic nie warte stwierdzenie.”

Ok, nie będę z tym polemizować. Nie będę też nikogo przekonywać do tego, że mam monopol na rację :) Według mnie szczęście nie jest na pokaz. Nie da się go wyrazić ilością przedmiotów materialnych. Zgadzam się z tym, że nowy samochód, mieszkanie, nowe buty często dostarczają nam tych pozytywnych emocji, radości z posiadania, ale jest to tylko chwilowe. Bardzo szybko zapominamy o tym, jak 10 minut temu cieszyliśmy się z kupna pięknej bluzki w atrakcyjnej cenie. Teraz jest już rzeczą, którą posiadamy. Prawdziwe szczęście, które wypływa z nas, nie jest rzeczą, którą możemy zdobyć czy kupić, jest bardziej naszym wewnętrznym stanem, który czujemy. 

Brzmi jak banał!

Tak! Często to słyszę :)  W swojej pracy często spotykam ludzi, którzy nie widzą sensu takich wartości jak: szczęście, radość, wolność, miłość, bycie sobą, życie w zgodzie ze sobą, pozytywne emocje. Bardzo często, w dzisiejszym wyścigu szczurów nie doceniają tego, co mają, albo po prostu nie mają na to czasu.  Jeśli się  zatrzymamy  i zobaczymy co oznaczają  dla nas owe wartości oraz określimy, w jaki sposób przejawiają się w naszej codziennej rzeczywistości, to może okazać się, że właśnie jest to ten moment, kiedy pozwalamy naszej strunie wewnętrznej wrażliwości poczuć te banały. Jeśli ktoś mi mówi, że potrzebuje więcej spokoju w swoim życiu to moje pierwsze pytanie brzmi: „Czym dla Ciebie jest ten spokój?”. Okazuje się, że odpowiedź nie pojawia się od razu. Wynika to, z tego, iż, w codziennej gonitwie, realizowaniu kolejnych celów i zamiarów na naszej liście, zapominamy o tym, aby dać sobie czas i przestrzeń oraz zadać kilka pytań:

 • Czego tak naprawdę chcę dla siebie teraz?
 • Czy robię pewne rzeczy tylko dlatego, że inni ludzie tego ode mnie oczekują?  

W tym momencie, bardzo często okazuje się, że na własne życzenie  poświęcamy za dużo czasu i sił, aby sprostać oczekiwaniom innych ludzi. Zapominamy o tym, że warto wiedzieć, co jest dla nas ważne teraz i czego potrzebujemy. Jednocześnie mając świadomość tego, że to, co robię jest odpowiedzią na moje własne potrzeby. 

Paradoksem prawdziwego słuchania siebie i odnajdywania odpowiedzi na swoje pytania jest to, że jeśli one wypływają z twojego serca, to efektem ubocznym jest to, że nie tylko ty jesteś zadowolony, ale również wiele osób wokół Ciebie :) Ta spirala pozytywnej energii się nakręca i wraca do Ciebie. Dzięki temu ładujesz swoje myśli, emocje i ciało tym wszystkim, co jest pozytywne dla Ciebie i dla Twojego otoczenia. 

Pierwsza rzecz: zacznij od siebie!

Druga rzecz: zauważ, że masz serce i czujesz. Nie daj wmówić swojej głowie, że słuchanie go i podążanie za nim jest rzeczą niepotrzebną. Dla rozumu albo coś jest, albo czegoś nie ma. Dla głowy ważniejsze jest to, czy masz najnowszy model BMW, niż to, jak się z tym czujesz. W całej sytuacji ważne jest to, aby zrównoważyć dwie przestrzenie: rozumu i serca. W podejmowaniu decyzji istotne jest, aby zarówno głowa, jak i serce miały po 50% swoich udziałów. Oczywiście jest to trudne i wymaga od nas pracy, natomiast pytanie jakie mi się często nasuwa w tej sytuacji: „Jeśli czujesz, że jesteś nieszczęśliwy, to co stoi na przeszkodzie, aby podjąć wyzwanie i spojrzeć na swoją rzeczywistość z przestrzeni swojego serca i zobaczyć, co tak naprawdę teraz czujesz? 

Z własnego doświadczenia wiem, że najtrudniej jest zacząć…

Z własnego doświadczenia wiem, że najtrudniej jest zacząć. Patrzę na zdjęcie, na którym mała osóbka próbuje popchnąć wielki głaz. To ja 10 lat temu :) Zdjęcie zostało zrobione w Indiach (Mamallapuram), w trakcie mojej drugiej, ponad miesięcznej podróży po tym kraju. Moja rzeczywistość wtedy – patrząc na nią z tej obecnej perspektywy – była bardzo smutna. Głównie skupiałam się na tym, co mówiła mi moja głowa: musisz... powinnaś... inni już dawno TO osiągnęli... nie nadajesz się... nie potrafisz... jesteś od nich gorsza... tak trzeba TO robić...

Życie z tego poziomu było dla mnie jedną wielką czarną dziurą. Czułam się jak mucha, która wpadła do wielkiego garnka ze smołą. Mimo że ma skrzydełka, nie jest w stanie wznieść się wyżej, poza jego brzeg… Jednak moje życie zmieniło się, dzięki  zdarzeniom, które uświadomiły mi, że jeśli chcę żyć dalej, to w pierwszej kolejności dobrze byłoby znaleźć dla siebie nową ścieżkę, nową drogę, która będzie konkretnym rozwiązaniem. Zaczęłam słuchać  siebie, swoich myśli i przyznawać się sama przed sobą, że istniej coś takiego we mnie, jak emocje i serce. Ważne, było dla mnie, aby z tej przestrzeni przyjrzeć się wszystkiemu, co dzieje się we mnie teraz oraz poszukać własnych odpowiedzi. Wiedziałam, że moje myśli, emocje, ciało i serce  pomogą mi w tym najbardziej. Z perspektywy 10 lat wiem jedno, że to właśnie dzięki tym trudnym momentom w moim życiu, nauczyłam się najwięcej o sobie. To właśnie one dały mi siłę i wiarę w to, że można inaczej żyć.

Z perspektyw czasu jestem też wdzięczna wszystkim ludziom, którzy mi pomogli przejść przez trudne momenty w życiu. Wtedy wydawało mi się, że są to sytuacje „nie do przejścia”.  To właśnie odpowiedni ludzie i sytuacje życiowe pokazały mi moją prawdziwą siłę i moc. Nie jest to siła fizyczna! :) Jest to wewnętrzna moc, która pozwala mi realizować plany, bez walki, bez udowadniania wszystkim wkoło, bez przemocy, bez poświęcania siebie i swoich wartości.  Wiem, że można być sobą, żyć w zgodzie ze sobą i we własnym tempie realizować swoje marzenia. Jednocześnie być szczęśliwą i cieszyć się z tego, że pada deszcz.

Efekt uboczny poszukiwań odpowiedzi na swoje pytania…

To, czego nauczyłam się przez te 10 lat o sobie i o świecie ma swoje przełożenie w mojej codziennej rzeczywistości. Nazywam to efektem ubocznym własnych poszukiwań:

 • jestem wsparciem dla innych ludzi w szukaniu najlepszych dla siebie rozwiązań
 • mam umiejętność integrowania myśli, emocji, ciała
 • potrafię swoje trudności i problemy przekuć w pozytywną informację dla siebie
 • mam w życiu więcej spokoju, radości, wolności i tego, co niesie stwierdzenie „pozytywne emocje”
 • bardziej kocham siebie
 • ufam swojej intuicji
 • widzę jak to, co nielogiczne (serce, emocje) wspiera moje działania i wybory w sposób logiczny (głowa)
 • żyję tu i teraz najlepiej jak potrafię
 • jestem mniej krytyczna w stosunku do siebie i innych
 • daje przestrzeń na to, co nieznane i nie logiczne, po to, aby móc sprawdzić sama ze sobą czy to, aby jest właśnie dla mnie
 • cieszę się, że mogę patrzeć na swoje życie jak na zanzen, gdzie każdy napotkany człowiek jest moim mistrzem, a każde doświadczenie jest moim koanem :)

Twoją radość, szczęście, spokój, miłość – wszystko, co jest dla Ciebie ważne w życiu, definiujesz Ty sam. Jedna z największych nauk, jakie odebrałam od życia: nie ważne ile razy się przewrócisz, ważne ile razy wstaniesz - otrzepiesz skrzydełka i polecisz do przodu! To jest dla mnie właśnie siła pozytywnego myślenia. Wiara w to, że zawsze jest jakieś rozwiązanie.

Tagi

uważność emocje czas wolny satysfakcja z życia szczęście celebracja życia flow wdzięczność optymizm uśmiech spokój relaks życzliwość równowaga zmianywżyciu myśli czas dla mnie zadbaj o siebie bądź sobą jak być sobą

Opublikowano: 2018-02-09

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

jak-znalezc-szczescie-psychologia-pozytywna-na-co-dzien

Jak znaleźć szczęście? Psychologia pozytywna na co dzień!

Zawsze mamy wybór. Jasne, że życie czasami przytłacza i napiera, tak, że ciężko uwierzyć, że jeszcze będzie dobrze, jednak w dużym stopniu od naszej postawy zależy czy i na jak długo pogrążymy się w nieszczęściu. 

czytaj dalej »

jak-poradzic-sobie-z-bezsennoscia

Jak poradzić sobie z bezsennością?

Wieczorem nie możesz zasnąć? A może śpisz siedem godzin, a rano i tak jesteś zmęczony? To powszechny problem – od 20 do 50% ludzi w naszym obszarze kulturowym skarży się na niewystarczającą ilość lub złą jakość snu. Jeśli ten problem dotyczy Ciebie – zobacz, co pomoże Ci w powrocie do szybkiego zasypiania i zdrowego snu.

czytaj dalej »

nie-planuj-celebruj

Nie planuj, celebruj!

Co roku obiecujemy sobie, że schudniemy, rzucimy palenie, znajdziemy lepszą pracę, zrobimy prawo jazdy, nauczymy się języka obcego, zaczniemy podróżować. Często to, czego nie udało się zrealizować w poprzednim roku, przechodzi na kolejny. I tak co roku. Zamiast świętować sukces, zaliczamy porażkę.

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.