Spokój w harmonii czy harmonia spokoju?
spokoj-w-harmonii-czy-harmonia-spokoju

 

Główną przeszkodą dla spokoju jest stres. Stres jako wróg publiczny numer jeden nie lubi się ze spokojem, pastwi się nad nami i lubi go gnębić. W dążeniu do spokoju ciała i ducha przeszkadza stres w każdej postaci, stąd warto o nim wspomnieć i dalej dążyć do spokoju. Wrodzone skłonności do stresu, dzięki własnej pracy, zmianie postaw, przyzwyczajeń czy przekonań można zmienić.

Jak stać się reprezentantem spokoju? Co niszczy psychiczną równowagę i zabiera pogodę ducha? Poniżej troje śmiałków, którzy niszczą autokontrolę, toczą boje z harmonią wewnętrzną, a i do spokoju im daleko.

Pierwszy jest pośpiech, który spokój odbiera. Wskazany w sytuacjach absolutnie ważnych, niezauważalny w dużych miastach. Tam, gdzie dewizą jest „życie w biegu” i nie chodzi tu bynajmniej o pasję biegania. Warto zacząć zauważać, że doba tyle samo trwa dla każdego, nie przegonisz jej, nie wydłużysz dnia, nie dodasz nowych 24 godzin do tygodnia. Tak działaj, pracuj, rób, aby dobrze planować i kultywować spokój, niwecząc pośpiech już w zarodku, a pędowi mówić nie.

Drugi nazywa się chaos, a robienie wielu rzeczy na raz (niekoniecznie dobrze) to jego prawdziwa twarz. Wprowadza on zamęt, napięcie i niepokój. Taka plątanina jest krzykiem bałaganu, umysłowym koglem-moglem i zgniłym fermentem otrzymanym na własne życzenie. Planuj. Już od dziecka na języku polskim uczono nas, aby przed napisaniem wypracowania zrobić plan, w punktach go wypisać i zgodnie z planem pisać.

Trzeci to cierpliwość. To morał na przyszłość i nauczka na dziś, że cierpliwość jest matką opanowania, siostrą równowagi i przyjaciółką stoicyzmu. Czekanie się zdarzało, zdarza i zdarzać będzie. Narzekania, komentarze i pisanie skargi na powolnego pracownika nic tu nie da. Zmień siebie, a nie zmieniaj innych. Nie marnuj energii na coś, na co nie masz wpływu. Czytaj, śpiewaj, módl się w myślach, powtarzaj angielski (którego uczysz się już od lat stu), wspominaj stare czasy albo planuj nowe. Brak cierpliwości nie przyspieszy sytuacji gdy odczekać musisz swoje. Ty przeżyjesz frustrację wiercąc się i kręcąc, ci z boku nazwą Cię furiatem, a i tak największe straty będą po Twojej stronie. Bilans, jak widać, jest na niekorzyść niecierpliwca.

Cierpliwość popłaca. Harmonia daje spokój, a spokój harmonijne życie. Odrzuć pośpiech, uporządkuj chaos i naucz się cierpliwości, a będziesz trzy kroki dalej do własnego błogostanu.

Tagi

stres jak żyć w zgodzie ze sobą harmonia spokój cierpliwość

Opublikowano: 2015-02-12

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

wybor-moj-czy-nie-do-konca

Wybór - mój, czy nie do końca?

Jak pisała Joanne K. Rowling, "to nasze wybory ukazują, kim naprawdę jesteśmy, o wiele bardziej, niż nasze zdolności". No właśnie. A jakie życie TY wybierasz? Jakie wybory ukształtowały miejsce, w którym się znajdujesz? Być może do tej pory poddawałeś się nurtowi życia i nigdy nawet się nad tym nie zastanawiałeś.

czytaj dalej »

zycie-z-lotu-ptaka-czesc-3

Życie z lotu ptaka - część 3

Przed nami trzecia i ostatnia część eksperymentu.

Niezbędnym warunkiem do skorzystania tego artykułu jest przeczytanie dwóch, a nawet trzech wcześniejszych pod tym samym tytułem. Bez spełnienia tego warunku ten tekst może stracić na wartości, ponieważ będzie wyrwany z pewnego całościowego kontekstu.

czytaj dalej »

zadbaj-o-wlasny-ogrodek

Zadbaj o własny ogródek

Mówi się, że człowiek uczy się przez całe życie. Ja dodaję do tego, że może uczyć się w każdej sytuacji i z każdego doświadczenia. Choć sama to wiem, to idąc do ogrodu nie spodziewałam się nowej lekcji, bo czego można się nauczyć z pielenia grządek? Okazuje się że całkiem sporo!

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.