Spokojnie, to tylko praca. Jak nabrać dystansu do swojej pracy i nie dać się zwariować?
spokojnie-to-tylko-praca-jak-nabrac-dystansu-do-swojej-pracy-i-nie-dac-sie-zwariowac

 

Kilka lat temu Ania trafiła na szefa, który mocno stawiał na rozwój pracowników. Któregoś dnia podczas rozmowy rzucił hasło, że potrzebny jest jej „pancerz”. Doskonale wiedziała, co to znaczy dla niej: musi wzmocnić swoją osobowość i nauczyć się stawiać na swoim. W tym momencie zaczęła pracę nad sobą. Jej dojrzewanie do tego, co chciałaby robić w życiu zawodowym, zajęło prawie 2 lata. A kiedy wreszcie poczuła, że ma „twardy grzbiet”, poszła o krok dalej. Wzięła sprawy w swoje ręce i zmieniła pracę na taką, która daje jej dziś radość, rozwój i poczucie realizacji siebie.

Najczęściej do zawodowej zmiany w życiu dojrzewamy powoli. To proces, który może trwać kilka lat. Wszystko zaczyna się w głowie. Coś się zmienia, powoli dojrzewamy do swoich decyzji. Stawiamy sobie cele. Robimy plany, układamy co i jak po kolei, jakie kroki podjąć najpierw, co potem – żeby wreszcie zacząć robić w życiu to, co lubimy i co daje nam satysfakcję. Zapisujemy się na studia podyplomowe, kursy, szkolenia i świadomie zakładamy, że jeszcze kilka miesięcy, jeszcze rok czy dwa wytrzymamy tu, gdzie jesteśmy. Często budujemy swój „pancerz”, pracując ciągle w tym samym w miejscu, które nie daje nam spełnienia. Jak przetrwać ten czas? Jak nabrać dystansu do swojej pracy i nie dać się zwariować?

Przestań narzekać

Ludzi takich jak ty, którzy chcą się rozwijać, jest wokół całe mnóstwo – wystarczy się rozejrzeć. A może nawet wiesz, które to osoby, rozmawiasz z nimi na co dzień? Rozróżnij jednak narzekanie od rozwoju. Staraj się unikać ludzi, którzy wiecznie narzekają, bo mają to w naturze, ale niczego nie chcą zmieniać. Zacznij rozmawiać z tymi, którzy starają się znaleźć dobre strony każdej sytuacji, którzy rzeczywiście stawiają na rozwój, a przede wszystkim z tymi, którzy potrafią optymistycznie spojrzeć na świat.

Spróbuj znaleźć kilka pozytywnych stron swojej pracy

Mogą to być atmosfera, fajni ludzie, „normalne” godziny pracy, a może w miarę sympatyczny szef, który rozumie, że czasami musisz wcześniej wyjść, potrafi dobrze przekazać Ci cele i masz do niego zaufanie. Pamiętaj, że szefowie to też ludzie – ich zadaniem jest realizacja celów firmy i dlatego obciążają Cię tyloma obowiązkami. Gdyby to zależało wyłącznie od nich, pewnie chcieliby poświęcić Ci więcej uwagi i zadbać o Twój rozwój, ale być może zwyczajnie brakuje im na to czasu. 

Popracuj nad nabraniem dystansu do firmy, w której pracujesz

Korporacje tak mają: są ogromne i muszą obowiązywać w nich procedury, bo każdy ma swoją odpowiedzialność, każdy ma wyznaczone swoje cele. I choć czasem ręce opadają, bo trudno jest Ci działać w takich warunkach, to warto zachować spokój. Świadomość tego, że w dużych firmach tak jest i tak będzie, pozwoli Ci przynajmniej się nie nakręcać i nie dopuszczać do wkurzenia. Często bywa tak, że nie rozumiemy decyzji szefostwa albo jej motywów. Uwierz mi, te motywy zawsze są, ale nie zawsze potrafimy zrozumieć stojące za nimi argumenty. Przyjmij założenie, że ktoś, kto podejmuje decyzje, nie ma łatwo, bo zawsze znajdą się przeciwnicy, a coś zdecydować trzeba.

To nieprawda, że nie masz wpływu na organizację

Masz. Każdy ma. Twoje podejście do pracy i wykonywania obowiązków przekłada się na innych. Uśmiechem i życzliwością na co dzień możesz zyskać więcej niż Ci się wydaje. Jeśli widzisz głupotę organizacyjną czy proceduralną, powiedz o tym swojemu przełożonemu, spróbuj porozmawiać z właścicielem procesu. Jeśli coś może działać lepiej, dlaczego nie? Może dzięki temu, że uda Ci się zmienić jedną małą rzecz, innym będzie pracowało się lepiej?

Nie neguj od razu wszystkich nowych rzeczy, które wprowadza Twoja firma

Spróbuj po prostu zmienić nastawienie. Organizację tworzą przede wszystkim ludzie. Jedni mają dużą motywację, inni nie mają jej wcale. Jedni pracują w firmie latami, inni to „świeża krew”. Pamiętaj, że od takich osób można się sporo nauczyć. I choć nie mają Twojego doświadczenia, to ich spojrzenie na firmę z zupełnie innej perspektywy może być naprawdę bezcenne.

I… żyj swoimi marzeniami. Bo jeśli masz plan, jeśli już wiesz, co chcesz w życiu osiągnąć i dokąd zmierzasz, to już odniosłeś ogromy rozwojowy sukces! 

Tagi

zadowolenie z pracy samoświadomość w pracy cierpliwość

Opublikowano: 2015-12-14

Zobacz inne artykuły w kategorii Sukces i Pieniądze »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

bez-energii-do-pracy-jak-odzyskac-witalnosc-entuzjazm-i-energie-po-wypaleniu-zawodowym

Bez energii do pracy. Jak odzyskać witalność, entuzjazm i energię po wypaleniu zawodowym?

Czy natrafiłeś kiedyś na kogoś, kto jest ze swojej pracy dziwnie zadowolony? Rzuciło ci się w oczy to, że nie zna słowa “problem” i nie ocenia innych osób? A ty nadal tkwisz w firmie, w której osiągnąłeś wszystko, co było możliwe i nie wiesz co dalej? 

czytaj dalej »

introwertyzm-akta-odtajnione-teczka-3-sila-introwertyzmu

Introwertyzm: Akta odtajnione. Teczka 3. Siła introwertyzmu

Jednym z większych paradoksów w temacie introwertyzmu jest niedocenianie darów, jakie niesie ze sobą ten aspekt osobowości, przez samych introwertyków. Dając sobie wmówić, że introwertyzm to ułomność, pozbawiają się szansy na kreatywne i bogate życie.

czytaj dalej »

jak-wybierac-zawod-dla-siebie-rynek-potrzebuje-dobrych-doradcow-zawodowych

Jak wybierać zawód dla siebie? Rynek potrzebuje dobrych doradców zawodowych

Ekspert radzi: Gdy chcesz zmienić pracę, zacznij od zadania sobie pytania: Jaki zawód chcę wykonywać. Czy chcę nadal robić to, co robię tylko w innej firmie, czy może mój zawód nie jest dla mnie satysfakcjonujący i wcale nie chcę już dłużej się zajmować tym, czym dotychczas. Co wtedy?

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.