Sposoby na urządzenie małego mieszkania - część 2
sposoby-na-urzadzenie-malego-mieszkania-czesc-2

 

poprzednim artykule zdradziliśmy pierwszą część naszych ulubionych sposobów na małe przestrzenie i obiecaliśmy kontynuację tematu, słowa dotrzymujemy. Dla przypomnienia, dotychczas omówiliśmy następujące kwestie: 

1) INDYWIDUALIZM – czyli niepoleganie na gotowych rozwiązaniachtylko dostosowanie wnętrza do naszych potrzeb;

2) LOKALIZACJA – określenie wad i zalet związanych z usytuowaniem mieszkania;

3) PRZESTRZEŃ, PERSPEKTYWA, PŁASZCZYZNY – 3P, dzięki którym optycznie powiększymy przestrzeń.

4) KOLORY I WZORY oraz 5) KONTRAST – czyli dekoratorskie tricki na poprawienie proporcji wnętrz.

Dotychczasowe i kolejne punkty z naszej listy uzupełnimy wkrótce odpowiednimi przykładami – ale najpierw teoria, później praktyka ;) . Wracamy do naszej listy TOP10:

 6) ŚWIATŁO 

Oczywista oczywistość, gdy mamy mieszkanie z piękną, południową ekspozycją. Co jednak, jeśli trafił nam się mały, biały, ciasny i własny, ale ciemny domek?

 Zuzanna: Światło – niesamowicie ważna rzecz we wnętrzu. Najlepiej naturalne, któremu "ułatwiamy drogę" poprzez częściowe wyburzenia, ażurowe przegrody, szklane drzwi, ścianki niepełnej wysokości. Pamiętajmy – nie jesteśmy skazani ani na życie w totalnym open-space, ani na oddzielanie się ścianami, jest wiele ciekawych alternatyw, które nie zabierają światła!

Maja: A tam, gdzie naturalne światło już nie da dociera (ha!) posiłkujmy się rozwiązaniami, które naśladują je w naturalny sposób. Moje ulubione rozwiązanie to oświetlenie ukryte, miękko sączące się ze szczelin w ścianach, spod mebli...

Kamil: I podwieszanych sufitów! Odpowiednio dobrany system operujący światłem odbitym potrafi zdziałać prawdziwe cuda.

 

 7) MEBLE NA ZAMÓWIENIE

Zuzanna: Wszędzie, gdzie tylko mogę, stosuję szafy wnękowe – jeśli brakuje na nie miejsca, często dostawiam specjalnie w tym celu ściankę i robię szafę po obu jej stronach. Największym błędem moim zdaniem jest stawianie w niewielkich pomieszczeniach dużych, pełnowymiarowych szaf wolnostojących.

Maja: Też jestem fanką szaf wnękowych, zwłaszcza tych z frontami w kolorze ścian. Ba! Zdarza mi się projektować szafy zamiast ścian – to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zostawić sobie furtkę na przyszłość i zamiast wyburzeń, po prostu demontują szafę...

Kamil: Osoby urządzające mieszkania zazwyczaj boją się mebli na wymiar ze względu na koszt; lata doświadczeń nauczyły nas, że po podliczeniu alternatywnego, gotowego wyposażenia z popularnego sklepu, różnica cen bywa bardzo mała – oscyluje w granicach 10-20%, a zyskujemy wyposażenie wykorzystujące każdy centymetr, z materiałów świetnej jakości. 

 

8) PROPORCJE WYPOSAŻENIA

Kolejnym sposobem na uniknięcie efektu przytłoczenia są odpowiednie meble i elementy wyposażenia. Przy olbrzymim wyborze, jaki mamy obecnie, punkt teoretycznie banalny w realizacji... Łatwo powiedzieć, tylko jak to zrobić?

Kamil: Szafa, która w sklepie wygląda na zgrabny mebelek, potrafi zdominować wnętrze i " zeżreć" całą koncepcję. Szafy wnękowe mają jeszcze jedną zaletę – nie zabierają miejsca na podłodze. A im większa, odkryta płaszczyzna podłogi, tym lepiej. 

Zuzanna: Przy niskich meblach możemy trochę odpuścić i nie walczyć o każdy centymetr, najgorsze są te powyżej 90-100cm wysokości. Niskie komody, siedziska, sofy, wizualnie nie są szkodliwe. Oczywiście pod warunkiem że zachowamy zdrowy rozsądek.

 

9) LUSTRA 

Patent niezawodny, sprawdzi się prawie zawsze – pod warunkiem, że będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Maja: Planując rozmieszczenie luster w pomieszczeniach, bardzo zwracam uwagę na to, co będzie się w nich odbijać. Kardynalny błąd, powtarzany w co drugim mieszkaniu, to lustro naprzeciw drzwi do WC lub takie, w  którym multiplikujemy bałagan na wieszaku. Jeśli chcemy wnętrzu dodać przestrzeni, zadbajmy o to, by odbicia były naprawdę warte oglądania ;)

Zuzanna: Lustra rewelacyjnie powiększają wnętrza, pod warunkiem, że umiejętnie zatrzemy granicę między tym co prawdziwe, a odbiciem. Idealnie sprawdzają się duże tafle od podłogi do sufitu, bez ram.

Kamil: Czasem funkcję luster mogą przejmować materiały mocno odbijające światło, np. lakierowane fronty szaf.

Maja: Jeszcze jedno – jeśli w pomieszczeniu brakuje światła, mamy zbyt małą ilość okien, to wstawmy tam lustro, w którym złapiemy okienny widok i go zdublujemy, dodatkowo doświetlając wnętrze.

 

10) LEKKIE MEBLE

Zasada – im mocniejsze materiały, kolory, tym delikatniejsze formy. Warto o tym pamiętać, dokonując sklepowych wyborów.

Zuzanna: Moim faworytem są meble całkowicie niewidoczne – transparentne, przezroczyste. Istnieją we wnętrzu materialnie, ale optycznie pozostawiają mnóstwo przestrzeni. 

Kamil: Jeśli nie jesteśmy fanami tego typu rozwiązań i decydujemy się na bardziej klasyczne, cięższe formy, wybierajmy meble na delikatnych podstawkach, np. kanapy na metalowych płozach – nawet minimalne "oderwanie" bryły od podłoża potrafi zdziałać cuda.

Mamy nadzieję, że nasze spostrzeżenia będą dla Was pomocne. Chętnie poznamy też Wasze patenty na duże problemy małych mieszkań! :)

Tekst: Maja Kaczyńska i Tandem Design 

Tagi

remont zarządzanie przestrzenią urządzanie mieszkania architektura wnętrz

Opublikowano: 2014-12-03

Zobacz inne artykuły w kategorii Dom »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

plecak-minimalistki-poczatek

Plecak minimalistki - początek

Zawsze lubiłam podróżować i marzyłam o tym, żeby moja praca związana była z wyjazdami. Od kilku lat często gdzieś wyjeżdżam. Wiele osób mówi nawet, że według nich  jestem ciągle w drodze, bo nigdy nie wiadomo, gdzie będę.

czytaj dalej »

architekt-wnetrz-czy-warto-korzystac-z-jego-pomocy

Architekt wnętrz - czy warto korzystać z jego pomocy?

Prędzej czy później każdy zapragnie swojego własnego mieszkania. Stając przed taką zmianą połowa z nas całkowicie zbagatelizuje temat, a druga połowa będzie totalnie przerażona. I tak się składa, że żadna z postaw nie jest pomocna.

czytaj dalej »

balagan-w-pokoju-to-balagan-w-glowie

Bałagan w pokoju to bałagan w głowie

Bałagan w pokoju to bałagan w głowie – takie zdanie ostatnio usłyszałem od koleżanki. Postanowiłem posprzątać moją głowę, zacząłem od pokoju. Stan pokoju bardzo dobrze odzwierciedlał to, co działo się we mnie.

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.