Stres w podróży z dziećmi. Poznaj 5 skutecznych sposobów, jak go zminimalizować
stres-w-podrozy-z-dziecmi-poznaj-5-skutecznych-sposobow-jak-go-zminimalizowac

 

1. Zadbaj o to, by mieć wystarczająco dużo czasu. W dniu wyjazdu wstań przynajmniej godzinę wcześniej, żeby móc spokojnie wypić kawę. Sprawdzić, czy wszystko masz spakowane, bez nerwów, bez pośpiechu. Jakiś czas temu jechałam na lotnisko i taksówkarz opowiadał, jak przyjechał na umówioną godzinę pod blok, nikt nie przychodził, wiedział wcześniej, że to kurs na lotnisko, więc podszedł do klatki i zadzwonił domofonem, okazało się, że wszyscy jeszcze spali. Mieli kilka minut, żeby wyjść z domu. Jak zobaczył co się tam działo, skwitował, że szkoda mu było tych „Bogu ducha winnych” dzieci…

2. Gdy już poczujesz, że jesteś w stanie co najmniej wskazującym na zdenerwowanie… Zanim zareagujesz na zewnątrz krzycząc lub mówią rzeczy, które samoistnie wychodzą z Twoich ust… Weź głęboki oddech, a potem kolejny głęboki oddech i potem kolejny głęboki oddech.

To niby takie proste, a tak często o tym zapominamy. Oddech masz zawsze przy sobie! Gdy się denerwujemy zaczynamy płycej oddychać. Natomiast, kiedy głęboko oddychasz i kierujesz swoją uwagę na oddech, serce nagle przestaje dudnić jak oszalałe, a Ty możesz położyć dłoń na klatce piersiowej i zadać sobie proste pytanie: „Po co mi ten stres?”. Stres i napięcie pojawiają się z wielu przyczyn. Często są to głębokie procesy, ale Ty teraz jedziesz na wakacje i upragniony wypoczynek, wybierz więc świadomie spokój i relaks.

3. Jednak, kiedy ktoś wyprowadzi Cię z równowagi i poczujesz, że fala furii Cię zalewa. Najczęściej jest to moment, gdy twoje dziecko kopie w fotel innego pasażera lub robi kolejną awanturę w oczekiwaniu na samolot. Jeśli oddechy nie pomagają, zacznij nazywać swój stan: jestem zdenerwowana, czuję że mi mózg zaraz eksploduje, czuję na maksa irytację, czuję megaturbo wielką złość, czuję jak mi się wszystko kotłuje, czuję spięcie w brzuchu, czuję ogromny natłok myśli, tak że głowa mi zaraz zacznie parować, czuję, że się zaraz rozpadnę, ciekawe co mi pierwsze odpadnie. Szczególnie to ostatnie powoduje salwy śmiechu i interesujące spekulacje, co odpadnie, a co zostanie i zdecydowanie tym samym rozładowuje sytuacje.

4. W jaki sposób jeszcze możesz sobie pomóc? Poczytaj o uwalnianiu emocji. To bardzo skuteczna metoda znana już za czasów Buddy, praktykowana i sprawdzona przez wiele osób, szczegółowo opisana w książce: „Technika uwalniania. Podręcznik rozwijania świadomości” Dawid R. Hawkins. Artykuł wraz z krótkimi nagraniami prowadzącymi przez cały proces możesz znaleźć tutaj.

5. Sprawdź jakie masz nastawienie? Nasze nastawienie jest kluczowe szczególnie podczas wakacji. W końcu ma być to wypoczynek, a nie natężony stres wywoływany co chwilę przez znudzonych i zniecierpliwionych podopiecznych. Pamiętam jedne z moich wymarzonych wakacji na pięknej wyspie w Azji i wrzeszczące co chwile dzieci, że już nie chcą zwiedzać, że głodne, że pić, że spać, że w ogóle to po co one tu przyjechały itp. Siedziałam ze słuchawkami na uszach i uwalniałam, uwalniałam… oj było co uwalniać (cała masa „sympatycznych” emocji mi i pozostałym członkom podróży towarzyszyła). Megawypoczynek na wakacjach z dziećmi? Czy raczej się martwisz, co może pójść nie tak? Czy w miejscu, do którego się udajesz, aby na pewno będzie bezpiecznie? Czy będą atrakcje dostosowane dla wieku Twoich dzieci? Możesz zminimalizować stres odpowiednio dobierając wakacje, podczas których będziesz mieć pomoc przy dzieciach. Miejsce, w którym Ty możesz wypoczywać lub pracować zdalnie, a Twoje dzieci mieć wartościowe zajęcia edukacyjne. Sprawdź ciekawą ofertę, przy zapisie do końca lutego specjalna zniżka.

Tagi

czas z dziećmi dzieci dzieciństwo

Opublikowano: 2019-03-06

Zobacz inne artykuły w kategorii Relacje »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

wspolne-posilki-to-wazny-rytual-dla-twojego-zwiazku-i-rodziny

Wspólne posiłki to ważny rytuał dla Twojego związku i rodziny!

Zapewne każdy z nas ma, miał lub będzie miał w życiu taki moment, kiedy zacznie marzyć o swoim własnym domu lub mieszkaniu. Wtedy też rozpocznie się zastanawianie nad tym, jaki on będzie. Tak jak wiemy,  część z marzeń jest możliwa do spełnienia w bliższej lub dalszej przyszłości, natomiast inne pozostaną na zawsze w sferze naszych  marzeń, zwłaszcza te z dzieciństwa, kiedy nasza wyobraźnia nie zawsze szła w parze z realizmem....

czytaj dalej »

prawidlowy-rozwoj-twojego-dziecka-co-powinienes-wiedziec-o-integracji-sensorycznej

Prawidłowy rozwój Twojego dziecka. Co powinieneś wiedzieć o integracji sensorycznej?

Integracja sensoryczna to pojęcie znane coraz większej grupie osób, zwłaszcza tym posiadającym potomstwo w wieku szkolnym, przedszkolnym lub młodsze. Zapytani odpowiedzieliby, że to rodzaj zajęć ruchowych na sali, podczas których dziecko ma do dyspozycji trampolinę, huśtawki, hamaki, zjeżdżalnie, równoważnie, piłki; korzysta z nich, bawi się i dzięki temu staje się grzeczniejsze i spokojniejsze. Ot, takie czary-mary. 

czytaj dalej »

jak-pozytywne-emocje-i-odpowiednia-dieta-moga-pomoc-twojemu-dziecku-w-odnoszeniu-sukcesow-czesc-1

Jak pozytywne emocje i odpowiednia dieta mogą pomóc twojemu dziecku w odnoszeniu sukcesów. Część 1

Bardzo ważną sprawą, o której często zapominamy w pogoni za codziennymi sprawami, są relacje z bliskimi, pokazywanie dobrych emocji i uczenie tego swoich dzieci. Wiele badań wykazuje, że aby mózg dziecka mógł prawidłowo się rozwinąć, potrzebuje pozytywnych relacji, dotyku, czułości, miłości.

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.