Świadome podróżowanie
swiadome-podrozowanie

 

Po opuszczeniu miejsca stałego zamieszkania wielu z nas zmienia się nie do poznania. Obserwowałam to, podróżując z osobami, które bardzo lubię w codziennym życiu, a tymczasem w drodze zupełnie nie mogliśmy się porozumieć. Widzę to czasem też po sobie, ale staram się szybko przywrócić do pionu. Wyjeżdżamy i nagle wzrastają gwałtownie nasze oczekiwania względem odwiedzanych miejsc. Wysoko zawieszamy poprzeczkę spotykanym ludziom. Często stajemy się roszczeniowi i bojowo nastawieni do wszystkiego, co nam się nie podoba. Dajemy sobie więcej luzu, ale czasami niestety w tym negatywnym znaczeniu. Zadziwia mnie, że zazwyczaj zachowujące się rozsądnie osoby myślą, że nie będą oceniane i mogą pozwolić sobie na więcej. Upuszczać śmieci na ulicy, wyrzucać butelki ze statku do wody, żądać codziennej zmiany pościeli, marnować jedzenie, przesadzać z ilością wypitego alkoholu, zachowywać się agresywnie, nie respektować kultury i zwyczajów danego kraju (np. chodząc w negliżu poza hotelem w kraju muzułmańskim). Bo jesteśmy tu tylko na chwilę, bo nie zostanie po nas żaden ślad… Nie do końca.

Jako turyści, mamy ogromny wpływ na odwiedzane miejsca. To od nas może zależeć, w jakim kierunku będą zmierzały społeczności zamieszkujące dany region. Odpowiedzialna turystyka jest pojęciem szerokim i wieloaspektowym. Wiele zależy od punktu widzenia i nic nie jest tu wyłącznie czarne lub białe. Jednak decydując się na wyjazd zagraniczny, warto nie myśleć wyłącznie o sobie. Często nie zastanawiamy się nawet nad tym, że śpiąc w sieciowych resortach tak naprawdę napychamy kieszenie wielkich koncernów z bogatych krajów. Owszem, dają one miejsca pracy, ale często opierające się na wyzysku. Jeśli już tam śpimy, pomyślmy przynajmniej o zostawieniu napiwku obsłudze (w barze czy pani sprzątającej). Dla nas to nie jest duży wydatek, a dla kogoś może mieć niemałą wartość. Ja sama staram się wybierać małe hostele czy pensjonaty, często prowadzone przez rodziny, i jeśli nie ma dużej różnicy w cenie dokonywać bezpośrednich rezerwacji bez udziału pośredników.

Podobnie sprawa wygląda z wyżywieniem – preferuję zaopatrywanie się w lokalnych sklepach, odwiedzanie niewielkich restauracji, z których korzystają głównie miejscowi. Zazwyczaj oferują one niedrogie, świeże, pyszne posiłki w miłej atmosferze. Czasem oczywiście robię zakupy w znanych dyskontach, ale raczej okazjonalnie. Jeśli wybieram się na zorganizowaną wycieczkę w miejscu docelowym, zawsze wybieram biuro lokalne – poza przyzwoitą ceną i dobrym standardem odpowiada mi fakt, że zazwyczaj obsługują bardzo małe grupy. Jeśli kupuję pamiątki, staram się wybierać produkty wytwarzane na miejscu (przysmaki, nalewki, rękodzieło). Zwracam także uwagę na ekologię – nie dopraszam się zmiany ręczników każdego dnia, uważnie korzystam z wody w krajach, w których jej brakuje, nie śmiecę, od kilku lat nie korzystam z żadnych usług opierających się na wykorzystywaniu zwierząt (bryczki, pozowanie do zdjęć z małpką na sznurku itd., nie mówiąc nawet o kupowaniu przedmiotów takich jak biżuteria z kości słoniowej czy breloczków z uwięzionym małym żółwikiem). Dużo spaceruję, ograniczając korzystanie z komunikacji miejskiej, czasem wypożyczam rower. Zazwyczaj moje zachowanie w podróży nie odbiega od mojego zachowania na co dzień. No, może tylko to, że mniej się śpieszę.

Najważniejsze zostawiam na koniec – szacunek wobec miejscowych, szczególnie w krajach biedniejszych od Polski. Szanuję każdego człowieka, niezależnie od jego pochodzenia czy wykonywanej pracy. Nie toleruję okazywania wyższości i uważania, że ktokolwiek ma „mi służyć, bo zapłaciłam”. Wszyscy jesteśmy równi, niezależnie od zawartości portfela, a człowieka poznaje się po tym, jak traktuje innych.

Tagi

uważność dobre relacje z ludźmi świadome podróżowanie samoświadomość

Opublikowano: 2015-03-20

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

swiadomosc-siebie-twoja-najlepsza-inwestycja-w-zyciu

Świadomość siebie: Twoja najlepsza inwestycja w życiu!

Dzisiejszy świat dostarcza nam codziennie bardzo wielu atrakcji i możliwości. Co w takim razie powoduje, że mimo tych wszystkich możliwości wciąż brakuje nam prawdziwej radości życia i spełniania? Moja odpowiedź jest prosta: to brak ŚWIADOMOŚCI SIEBIE I SWOICH PRAWDZIWYCH POTRZEB.

czytaj dalej »

rownowaga-ciala-i-umyslu

Równowaga ciała i umysłu

Są takie okresy w naszym życiu, w których spędzamy w pracy sporo czasu, bo gonią nas deadline’y i trzeba wszystko podomykać. Z powodu zwiększonej liczby godzin poświęcanych pracy automatycznie wzrasta nasze zmęczenie. Praca to nie wszystko; jest jeszcze życie prywatne – z jego obowiązkami i zadaniami do wykonania, które również trzeba odhaczyć na liście. A gdzie czas dla siebie? 

czytaj dalej »

nowa-marka-o-nazwie-ty-lekcja-4-wartosci-nasz-zyciowy-kompas

Nowa marka o nazwie Ty Lekcja 4. Wartości - nasz życiowy kompas

Nawiązując do poprzedniego artykułu (patrz lekcja nr 3), kiedy jesteśmy architektem domu pod tytułem „Moja Marka”, najpierw poznajemy podłoże czyli swoje umiejętności, mocne strony i talenty. W kolejnym kroku budujemy fundament. I tym fundamentem są nasze wartości i przekonania.

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.