To jest źle skonstruowane
to-jest-zle-skonstruowane

 

To jest źle skonstruowane. Od samego początku. Jeszcze się człowiek nie przyzwyczai, że wyskoczył z ciepłego, a już go leją po tyłku. I co z tego, że protestuje? Później trzeba się nauczyć chodzić. To druga duża zmiana. Niejednokrotnie związana z wysiłkiem, potknięciami, siniakami. Jakby ewolucja od razu nie mogła o to zadbać. A potem kolejne. Trzeba się nauczyć współżyć z innymi. Rodzicami, dziadkami, innymi dziećmi. Tutaj bywa lepiej. Co raz więcej rodziców oszczędza potomstwu traumy kontaktów z innymi dziećmi do wczesnych lat szkolnych. Dzięki temu łatwiej przychodzi im niezaprzątanie sobie głowy innymi. Ważne, żeby to dobrze przyswoić w młodym wieku, dzięki temu nie trzeba się zbytnio zmieniać. To inni są dziwni.

Kiedy człowiek już sobie prawie ułożył rodziców, kiedy wydawałoby się, że już będzie dobrze, pojawia się szkoła. Dopóki nauka opierała się na rzucaniu jedzeniem, klockami, sobą o podłogę, wkładaniem kanapki do laptopa mamy, można było ją uznać za całkiem przyjemną. Ale w szkole to zupełnie co innego. Naprawdę niezły sadysta wymyślił system robaczków, którego trzeba się nauczyć, tylko po to… żeby móc się więcej uczyć tego, co wymyślili inni sadyści. Nauczyciele wpajają Ci, że to ważne, przyjemne i że tak będzie do końca życia. Też mi wizja szczęśliwości.

W międzyczasie pierwsze miłości. Jaki w tym jest bałagan. Najpierw płeć przeciwna nie istnieje. Później pojawia się, ale głównie w postaci wątpliwej jakości zmian cielesno-skórnych, tylko po to, by za chwilę okazało się, że jest absolutnie nieakceptowalna, nieciekawa, irytująca. I niezrozumiała. Niezrozumienie pozostaje, ale zmiany cielesno-skórne stają się co raz bardziej atrakcyjne, więc trzeba się nauczyć jakoś sobie z tym radzić. Nikt nie mówił, że będzie łatwo…

O samodzielności nie piszę. Niektórym rodzice oszczędzają tej traumy do późnej czterdziestki, wiedząc z doświadczenia jakie to męczące. Jak się dobrze ustawić, może wcale nie trzeba będzie się z nią mierzyć?

Zmiany bywają trudne. Szczególnie kiedy zachodzą (wydawałoby się) wbrew nam, kiedy ich nie rozumiemy. A rozumiemy często z opóźnieniem, niejednokrotnie z wieloletnim. Zadziwiające jest z jakim rozrzewnieniem wspomina się wtedy te „trudne” momenty, protesty, bunty. Z jak innej perspektywy na nie patrzy

Zmiany bywają dobre. Szczególnie wtedy, gdy uświadomimy sobie, że gdyby nie one do dzisiaj sikalibyśmy pod siebie i darli się, gdy jesteśmy głodni. Chociaż nie, nie sikalibyśmy. Po prostu by nas nie było. Czemu więc tak obawiamy się zmian? Czemu dążymy do momentu, kiedy wszystko będzie poukładane, przewidywalne?

Tak, życie jest źle poukładane. Powinniśmy rodzić się dojrzali, z pełną wiedzą i umiejętnościami. Natura mogłaby to lepiej zorganizować. Tylko wtedy… po co żyć?

Tagi

zmiany o co chodzi w życiu sens życia rozwój osobisty jak zrozumieć życie

Opublikowano: 2014-08-18

Zobacz inne artykuły w kategorii Relacje »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

sila-przyzwyczajenia-czyli-krotka-historia-zmiany-wlasnych-nawykow

Siła przyzwyczajenia, czyli krótka historia zmiany własnych nawyków

Podobno zmiana nawyku trwa 21 dni. Innym lubię powtarzać jak mantrę: „dopóki nie spróbujesz to się nie dowiesz” i sama również staram się trzymać tej zasady. Postanowiłam więc sprawdzić czy z tymi nawykami faktycznie tak jest.

czytaj dalej »

swiadomosc-siebie-twoja-najlepsza-inwestycja-w-zyciu

Świadomość siebie: Twoja najlepsza inwestycja w życiu!

Dzisiejszy świat dostarcza nam codziennie bardzo wielu atrakcji i możliwości. Co w takim razie powoduje, że mimo tych wszystkich możliwości wciąż brakuje nam prawdziwej radości życia i spełniania? Moja odpowiedź jest prosta: to brak ŚWIADOMOŚCI SIEBIE I SWOICH PRAWDZIWYCH POTRZEB.

czytaj dalej »

jak-medytacja-moze-zmienic-twoj-mozg

Jak medytacja może zmienić Twój mózg?

Medytacja (z łacińskiego meditatio) oznacza zagłębianie się w myślach, namysł, rozważanie. To praktyka, której głównym celem jest samodoskonalenie. Sara Lazar – neurolog z Massachusetts General Hospital i Harvard Medical School – była jednym z pierwszych naukowców, który podjął się potwierdzenia korzyści płynących z medytacji i uważności, oraz przedstawienia ich na podstawie skanów mózgu.

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.