Trening mentalny. Czym jest i czy to coś dla mnie ?
trening-mentalny-czym-jest-i-czy-to-cos-dla-mnie

 

Żyjemy w świecie coraz większej presji na osiąganie wyników, w świecie coraz większej konkurencji we wszystkich już chyba dziedzinach życia. Jesteśmy atakowani zewsząd hasłami typu: działaj, walcz, osiągaj! Coraz więcej się od nas wymaga zarówno na polu zawodowym, jak i prywatnym. Społeczeństwo się rozwija, staje się perfekcyjne w osiąganiu celów.  Kiedyś o wiele mniejszym nakładem można było osiągnąć sukces. Teraz do celu dochodzą tylko najlepsi.  Dlaczego tak się dzieje, skoro żyjemy w świecie równych szans? Mamy przecież umożliwiony jednakowy i wolny dostęp do wszystkich atrybutów współczesnego świata. 

Możesz powiedzieć, że Ciebie to nie dotyczy, że nie chcesz brać udziału w wyścigu, ale jeżeli mówisz, chciał/a bym to mieć, chciał/a bym to osiągnąć, to jest to pierwsza próba zdefiniowania celu, który chcesz osiągnąć. Skoro o tym myślisz i mówisz to znaczy, że jest to dla Ciebie ważne i warto po ten cel sięgnąć. Nie skreślaj swoich marzeń przez nieuzasadnione niczym „nie da się”, „nie potrafię”, „nie mam szans”  lub podobne określenia.  

Być może nie jesteś zagorzałym fanem oglądania sportu w TV, ale być może oglądasz ważne wydarzenia sportowe w szczególności wtedy, kiedy występuje polska reprezentacja. Nawet jeśli nie to zapewne wiesz, że stają naprzeciw siebie dwie drużyny (lub dwóch sportowców) o przygotowaniu technicznym i fizycznym na takim samym, najwyższym mistrzowskim poziomie. 

Zatem co sprawia, że jedna z tych drużyn (lub osób) wygra i stanie na pierwszym miejscu podium ?  Okazuje się, że przygotowanie fizyczne to nie wszystko.  

Sukces osiąga ten, kto jest do tego lepiej przygotowany mentalnie. Sukces zależny jest od sposobu myślenia.  Zwycięstwo jest zapisane w głowie zwycięzcy.  

Z pomocą przychodzi trening mentalny. 

Co to takiego trening mentalny? 

Na pewno nie jest „prawem przyciągania”, o którym już być może słyszałeś. Trening mentalny to metoda, która skutecznie prowadzi do realizacji naszych celów. Można powiedzieć, że jest formą pracy nad rozwijaniem własnego potencjału. Jest treningiem mózgu zwiększającym efektywność i skuteczność. Pomaga w osiąganiu celu i przyśpiesza realizację sukcesów zawodowych i prywatnych. 

Trening mentalny posiada także skutki uboczne. Zwiększa pewność siebie i pomaga uwierzyć w siebie. 

Dla kogo jest trening mentalny?

Ogólnie rzecz ujmując trening mentalny to narzędzie stosowane przez ludzi sukcesu. Prawie nigdy nie mówi się o tym oficjalnie i mało osób przyznaje się do tego, że uczestniczy w takim treningu. Jest to całkowicie zrozumiałe, po co podawać do wiadomości publicznej źródło swojej przewagi?

Do niedawna taki trening stosowany głównie w sporcie.  Teraz, jako sprawdzona technika, przenosi się do sfery biznesowej, zawodowej i prywatnej.  

Współpracę z trenerem podejmują prywatni przedsiębiorcy (biznesmeni), menagerowie z każdego praktycznie poziomu organizacji oraz osoby prywatne,  które chcą odnieść sukces zawodowy lub prywatny. 

Czy mogę sam/a wykonać taki trening? 

Nie ma jednego uniwersalnego schematu, wzoru prowadzenia treningu mentalnego. Jego kształt i przebieg jest determinowany przez osobę i jej indywidualne cechy. 

Możesz podjąć próbę przeprowadzenia takiego treningu. 

Trening mentalny powinien zacząć się od prawidłowego sformułowania celów. Następnym etapem jest odnalezienie dróg prowadzących do realizacji danego celu oraz identyfikacja trudności i zagrożeń, które mogą pojawić się w trakcie realizacji planu. Powinieneś odnaleźć powody, dla których cel ma być realizowany, czyli dotarcie do źródeł swojej wewnętrznej motywacji

Nie wydaje się to być trudne, ale warto jednak skorzystać z pomocy osoby, która zajmuje się takim treningiem profesjonalnie i opracuje spersonalizowany plan pracy. 

 

Tagi

jak się rozwijać czas dla mnie ciało i umysł czas sam na sam ćwiczenia czego potrzebuję w życiu

Opublikowano: 2019-02-25

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

jedna-rzecz-a-moze-zmienic-wszystko

JEDNA RZECZ, a może zmienić wszystko

Weszliśmy w nowy rok. Siłownie zapełnione, bo postanowienia noworoczne o dobrej formie w toku. Firmy pudełkowo – cateringowe nie nadążają z dostarczaniem kolejnych diet. Serwery portali wakacyjnych i lotniczych zawieszają się od ilości wejść tych, co postanowili w tym roku zrealizować marzenia i w dodatku wcześniej, bo na początku roku zabukować „po tanich pieniądzach” wyloty i hotele...

czytaj dalej »

sztuka-zycia-czyli-jak-wybrac-siebie-i-wykorzystac-dobrze-czas-ktory-masz

Sztuka życia - czyli jak wybrać siebie i wykorzystać dobrze czas, który masz?

Jedną z kluczowych rzeczy jest wybieranie, priorytetyzowanie, umiejętność oddzielania tego co moje, od tego co nie jest moje. To sztuka życia! Życia po swojemu, na własnych warunkach, w swój własny sposób. Nawet jeśli jest to dziwne, inne, niespotykane i nie podoba się naszym rodzicom, znajomym, środowisku czy wreszcie partnerowi.

czytaj dalej »

w-pogoni-za-zagubionym-czasem

W pogoni za zagubionym czasem

Jesteśmy niezwykle zabieganym społeczeństwem. Ciągle za czymś gonimy – za sukcesem, pieniędzmi. Obowiązek goni obowiązek. A my w tym zabieganiu często zapominamy o tym, co w tym całym codziennym zgiełku najważniejsze – o nas, naszych pasjach, przyjemnościach i przede wszystkim, naszych najbliższych. Pytanie jak „odzyskać” czas? Jest na to kilka sposobów.  

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.