Twoja rodzina - czego nie doceniasz, a powinieneś/powinnaś
twoja-rodzina-czego-nie-doceniasz-a-powinienes-powinnas

 

Pewnie niejednokrotnie słyszałeś, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach albo że krewni są jak piękny, górski krajobraz: najlepsze wrażenie czynią z daleka, nie wspominając już o licznych żartach i żarcikach na temat teściowej. Bardzo często, przyjmujemy fakt posiadania rodziny bezrefleksyjnie. Zwłaszcza jeśli chodzi o rodzinę, z której pochodzimy. Jeśli już świadomie zauważamy, że ją mamy, to niestety częściej w sytuacjach konfliktowych. Powtarzamy wtedy sobie i znajomym, że rodziny się nie wybiera. Oczywiste jest, że wypowiadane słowa mają negatywne znaczenie. Czy zdarzało Wam się komuś powiedzieć, że rodziny się nie wybiera, ale Was spotkało niesamowite szczęście?

Święta są zazwyczaj okazją do odkrycia na nowo wartości rodziny, ale tak naprawdę możemy to zrobić każdego dnia. Kiedy porozmawiasz z innym zapewne zauważysz, że wielu ludzi minione święta spędziło samotnie. Jedni z własnego wyboru, inni – ponieważ tak zadecydowało życie. Myślę, że nikt z nas nie chciałby się znaleźć na ich miejscu i nawet mimo tego, że czasami jesteśmy zmęczeni obecnością członków rodziny, drażnią nas ich poglądy, poczucie humoru lub jego brak, konflikty, napięta atmosfera, poruszane tematy to tak naprawdę spędzenie świąt samotnie nie jest dobrym rozwiązaniem. Podejrzewam, że jeśli taki pomysł czasami przychodzi Wam do głowy to planujecie spędzić ten czas w zaciszu domowym. Każdy z nas potrzebuje czasem relaksu, wyciszenia, odpoczynku fizycznego i psychicznego… Warto jednak w swoim zabieganym życiu znajdować czas dla bliskich czy to w święta, uroczystości rodzinne, weekendy czy po prostu wolny czas w ciągu tygodnia. Nawet jeśli nam w tym momencie nie zależy na kontakcie z najbliższymi, to im może na tym zależeć. Taka ucieczka nie jest rozwiązaniem, jest po prostu paleniem kolejnego mostu. Może za jakiś czas będziesz żałował, będziesz chciał wrócić do rodziny, ale nie będzie to już takie łatwe. Warto czasem mimo wszystko zacisnąć zęby.

Gdyby zapytać przypadkową osobę, co zmieniłaby w swojej rodzinie, to myślę, że każdy potrafiłby wymienić kilka rzeczy. Tak jak nie ma idealnych osób, tak nie ma idealnych rodzin. Każdy w swojej rodzinie chciałby zmienić to lub tamto, ale myślę, że nie każdy chciałby zamienić swoją rodzinę na inną, gdyby dostał taką możliwość. Zdaję sobie sprawę, że są takie rodziny, w których dzieje się bardzo źle, jednak większa część z nich (w tym mam nadzieję również Twoja), mimo iż boryka się z różnymi trudnościami to jednak wypełniona jest miłością. Jej członkowie darzą siebie zaufaniem, wspierają się wzajemnie, pomagają sobie, dzielą się radościami i smutkami.

Gdy na zewnątrz ciemno i zimno siądź sobie wygodnie z kubkiem herbaty i pomyśl o swojej rodzinie. Może posiadasz zdjęcia ze swojego dzieciństwa. Jeśli tak to na pewno pomogą ci przypomnieć chwile spędzone z rodziną. Zauważysz ile czasu, miłości, wsparcia, radości doświadczyłeś. Mimo, iż nie zawsze zgadzałeś się z rodzicami, to teraz gdy sam jesteś  dorosły (lub prawie dorosły) na pewno lepiej ich rozumiesz. To kim jesteś i jaki jesteś w dużej mierze zawdzięczasz także im.

Nasze relacje nie są stałe, zmieniają się w zależności od wielu czynników. Jednym z ważniejszych jest wiek osób w niej pozostających. Nawet jeśli do tej pory nie były one najłatwiejsze to zawsze można zacząć od nowa. Nowy Rok szczególnie sprzyja tworzeniu nowych postanowień. Może warto wśród nich umieścić częstsze kontakty z najbliższymi?  Pomyśl o tym! Warto.

Tagi

rodzina czas z dziećmi dobre relacje z ludźmi dziadkowie dzieciństwo dom

Opublikowano: 2019-01-16

Zobacz inne artykuły w kategorii Relacje »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

dookola-stolu

Dookoła stołu

Kiedy miałam kilkanaście lat spędzałam dużą część wakacji nad Bałtykiem z rodzicami. Jak to dzieciaki, biegaliśmy z rodzeństwem jak szaleni po polach, łąkach, okolicznych placach zabaw. Tak dużo było do zrobienia, że gdy dopadał nas głód, wpadaliśmy pędem do kuchni, łapaliśmy cokolwiek z blatu i lecieliśmy dalej, ku niezadowoleniu mojego Taty.

czytaj dalej »

miej-czas-dla-siebie-i-uwage-dla-bliskich

Miej czas dla siebie i uwagę dla bliskich

Uważne życie to umiejętność wybierania i robienia tego, co dla nas wartościowe i ważne. To też świadomość, że życie składa się z chwil, które nie wrócą. W dzisiejszej bieganinie czas i uwaga to najcenniejsze, co możemy dać sobie i innym.

czytaj dalej »

relacje-w-domu-co-przeszkadza-jak-pomoc

Relacje w domu - Co przeszkadza, jak pomóc?

Rodzina to grupa, która – chociaż często mało liczna – pozostaje najważniejsza w życiu każdego z nas. Już od urodzenia poznajemy panujące w niej zasady i sposoby komunikacji. Rodzinę spośród wielu grup wyróżnia przede wszystkim intensywny kontakt każdego członka grupy z każdym.

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.