Wyloguj się, czyli co dobrego stanie się, jeśli (tym)czasowo będziesz offline. Spróbuj!
wyloguj-sie-czyli-co-dobrego-stanie-sie-jesli-tym-czasowo-bedziesz-offline-sprobuj

 

Być na bieżąco

Przerwa na lunch. Firmowa kawiarnio-stołówka. Samo południe. Jeszcze nie ma tłumów. Liczę: raz, dwa, trzy… Na siedem osób cztery z nich są pochylone nad smartfonami, w tym dwie dzielą uwagę między ekranem a talerzem. Korci mnie, żeby w oczekiwaniu na posiłek wyjąć swój telefon, jednak świadomość pojawienia się tego impulsu powstrzymuje mnie przed automatycznym działaniem. Biorę głębszy oddech i rozglądam się. Jaki piękny dziś dzień…!

Zagrożenie jest realne

Potrzeba bycia na bieżąco, potrzeba nieustannego kontaktu czy możliwość zajęcia w dowolnym momencie rąk i głowy nieustannie kuszą i obiecują realne poczucie ekscytacji i satysfakcji. Jednak gdy sięgamy po smartfon, rzadko zastanawiamy się nad tym, czy to niemal automatyczne działanie ma jakieś skutki uboczne. A okazuje się, że owszem, ma.

Przymus bezustannego bycia online powoduje, że pozostajemy nieprzerwanie w stanie czuwania. System nerwowy nieustająco zachowuje czujność, przez co zachwiana zostaje równowaga między aktywnością a odprężeniem. Linda Stone, konsultantka i badaczka relacji ludzkich i nowych technologii, takie nastawienie nazywa walką albo ucieczką, ponieważ jego skutki są podobne do tych, które wywołują chroniczny stres: utrata odporności, zaburzenie pracy jelit i wątroby, a także – jak się ostatnio okazuje – problemy z płodnością. Ciągła gotowość (a wręcz potrzeba „bycia w kontakcie”) podnosi adrenalinę i spłyca oddech, co powoduje wzmożone napięcie mięśni i ciągłą mobilizację organizmu. 

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że poprzez nowoczesne urządzenia dotykowe technologia dosłownie fizycznie przyciąga nas do siebie, wykorzystując element haptyczny, czyli komunikację za pośrednictwem zmysłu dotyku. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na dziecko, ponieważ skutki nadużywania takich urządzeń jak tablet przez jeszcze nie w pełni ukształtowany organizm mogą być poważne. 

Antidotum, czyli co możemy zrobić 

Niestety – okazuje się, że przeciążenie daje o sobie znać, dopiero kiedy jesteśmy mocno przeforsowani. Łatwo przegapić ten moment, jeśli nie łączymy braku cierpliwości lub większej drażliwości z długim czasem pozostawania w cyberprzestrzeni. A tymczasem niezależnie od tego, czy w sieci robimy zakupy, płacimy rachunki, korzystamy z portali społecznościowych, czy pracujemy zawodowo – spędzamy w niej długie godziny. Nie pozostaje to bez wpływu na nasze zdrowie i relacje międzyludzkie. 

Dzieci, które obserwują rodziców wpatrzonych w ekran monitora, uznają tę sytuację za normalną, wręcz oczywistą i – zgodnie z zasadą programowania  zaczynają postępować podobnie. Co gorsza – okazuje się, że trudno zachęcić pociechę do wspólnej zabawy czy gry w tradycyjną grę planszową, kiedy została naładowana bodźcami pochodzącymi z gier komputerowych.

Co wobec tego możemy zrobić, jeśli – aby pozostać na bieżąco – chcemy korzystać z nowoczesnych technologii, a jednocześnie nie zatracić się w wirtualnym świecie? Pomocne może być świadome podejmowanie decyzji, czyli przeciwieństwo mechanicznego, automatycznego działania. Gdy wiemy, czego chcemy (a także wiemy, czego chcemy unikać), łatwiej jest wprowadzić nowe nawyki. W każdej kolejnej chwili możemy zdecydować o tymczasowym wyłączeniu się z życia wirtualnego i pełnej obecności tu i teraz. Chwila za chwilą, moment za momentem podejmujemy decyzje i dokonujemy wyboru dzięki czemu bierzemy życie we własne ręce i stajemy się za nie w pełni odpowiedzialni. 

Nagle może się okazać, że przestaliśmy narzekać na brak czasu czy jego niekontrolowany upływ; zyskaliśmy dzięki nie tylko poprawieniu jakości relacji interpersonalnych, lecz także dbaniu o własny dobrostan psychiczny i dobrą kondycję fizyczną. 

Jeśli wciąż z trudem przychodzi nam bycie uważnymi na nasze postępowanie, warto zadbać o bardziej formalny podział czasu, czyli określić, kiedy bez limitu surfujemy w sieci, a kiedy świadomie pozostajemy offline. Szczególnie jest to istotne podczas urlopu oraz w chwilach, kiedy przebywamy z bliskimi, ponieważ rozproszenie i podział uwagi z pewnością przyczyniają się pogorszenia jakości każdej z tych czynności. 

Jeszcze nie jest za późno

Nie da się ukryć, że wraz z rozwojem nowych technologii porządek świata uległ zmianie. Internet stał się narzędziem gospodarki i marketingu i nieustannie wpływa na nasze życie. W zasadzie nie sposób przewidzieć, w jakim kierunku podąży rozwój mediów i cyfryzacji, dlatego umiejętne i świadome korzystanie z nowoczesnych technologii jest niezbędne, aby zapanować nad tym postępem galopującym w świecie techniki. 

Ciągle wierzę, że jeszcze nie jest za późno, aby zapobiec przewidywaniom dziewięćdziesięcioletniego dziś Edwarda Kajdańskiego, dyplomaty, dziennikarza i pisarza, autora reportaży, powieści, popularnonaukowych i naukowych książek, świadka większości najbardziej dramatycznych wydarzeń XX wieku, który w jednym z wywiadów („Wysokie Obcasy Extra” nr 3, 2016) podzielił się refleksją na temat postępu w technice:

„Na studiach wierzyłem, że postęp techniczny zmieni świat na lepsze. Na jednym z wykładów o automatyzacji nasz profesor prognozował, że rozwój techniki pozwoli na skrócenie czasu pracy o połowę – do czterech godzin dziennie! Nikt nie był w stanie przewidzieć, że wcale nie w takim kierunku pójdzie postęp. Dziś, po 70 latach od tamtego wykładu, nie mam wątpliwości, że rozwój technik może zagrozić istnieniu świata”.

Tagi

wakacje internet jak spędzić weekend jak zaplanować urlop eksperymenty facebook czas dla mnie

Opublikowano: 2017-07-07

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

akcja-relaksacja-czyli-zrob-sobie-przerwe

Akcja relaksacja, czyli zrób sobie przerwę...

Niemal codziennie zauważam, z jaką troską zajmujemy się osobami z najbliższego otoczenia – dziećmi, mężem, rodzicami. Codziennie obserwuję, z jakim zaangażowaniem dbamy o dom, wyposażenie lodówki oraz całą organizację i logistykę domowo-rodzinną, jednocześnie zapominając o chwili dla siebie. 

czytaj dalej »

plazing-refleksje-przed-i-po-czyli-tekst-wkurzonego-czytelnika

Plażing: refleksje przed i po, czyli tekst wkurzonego czytelnika

Po zeszłorocznym, plażowym debiucie (pierwszy raz w życiu wbijałem parawan w miałki, nadbałtycki piach), w tym roku przyszedł czas na wyższy poziom. Cały urlop nad morzem i to od razu w Chorwacji. Stacjonarnie. Dla dzieci. 

czytaj dalej »

co-cie-czeka-wyzwania-czy-problemy-to-zalezy-od-ciebie

Co Cię czeka - wyzwania czy problemy? To zależy od Ciebie!

Jak to możliwe, że tę samą rzeczywistość możemy różnie interpretować? Dzieje się tak, ponieważ interpretacja rzeczywistości jest naszym autorskim produktem wyobraźni. Możesz mieć zatem swoje filtry uwagi ustawione na wyszukiwanie sukcesów i szans lub porażek i niepowodzeń.

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.