Z poradnika opornika - część 2. Pętla zmiany - zaprzeczanie
z-poradnika-opornika-czesc-2-petla-zmiany-zaprzeczanie

 

Pętla zmiany – zaprzeczanie

Na początku się oburzyłem. Napociłem się, opuszki palców na klawiaturze wytarłem, z sercem jak na dłoni do ludzi, to mi osła jako ilustrację artykułu wsadzili. Poprzedniego, bo co teraz wymyślą jeszcze nie wiem. Wracając do rysunku, zwierzęciu się nawet nie dziwię. Charakterne, wie czego nie chce, czego chce wiedzieć nie potrzebuje. Stoi, bo po co ma iść, jak iść nie chce? Jak jest dobre miejsce do nie ruszania się to po co się ruszać? Życie byłoby proste i cudowne, gdyby nie to, że zawsze znajdzie się inny osioł, który będzie chciał zmieniać. Najczęściej nas, bo przecież nie siebie. Zaprze się taki, uprze i ciągnie odbierając całą przyjemność ze stania. Ot prawdziwy osioł. Sam się niech zmienia jak mu tak zależy. Ale nie, on wie lepiej co powinniśmy robić. Jak nie on, to deszcz padać zacznie albo owsa zabraknie i ruszyć się trzeba. I tak niczym po nitce do kłębka, od kabla do żelazka, od kury do rosołu, przechodzę od osła do sedna wywodu – konieczności zmian. A raczej ich unikania, bo o tym pisać miałem.

 O zmianie napisano tomy książek. Głównie po to, żeby zaciemnić obraz, czasem żeby zarobić, z pewnością żeby nie pomóc. A tutaj proszę, za darmo i w najprostszym wydaniu. Dzisiaj na tapecie etap pierwszy. Najważniejszy.

 Zaprzeczanie

 Jak najdłużej nie zauważaj oznak, że trzeba coś zmienić. Wypieraj je, omijaj, uzasadniaj. Nawet jak już zauważasz to i tak udawaj, że ich nie ma. W firmie pojawił się nowy zarząd, mówią o zmianach, konieczności cięcia kosztów, ale mnie to nie dotyczy. W końcu szef mówi, że będzie dobrze. A on wie co mówi. Partnerka co raz częściej wspomina, że jest nieszczęśliwa, że ma dosyć. Może dostała okresu. Takiego półrocznego. Natura potrafi zaskakiwać. Przejdzie jej.

 Symptomy nie zawsze oznaczają zmianę. W firmie nie raz mówili, że będą zmiany i ich nie było. Zresztą tego, czym się zajmujesz, nie da się robić inaczej. Partnerka nie raz już narzekała, a wciąż jest z tobą. Gdzie znajdzie lepszego? Wyszukuj możliwie dużo przypadków, kiedy już było choć trochę podobnie i nie trzeba było nic zmieniać. Nie masz takich doświadczeń, znajdź u innych, choćby miały pochodzić ze starożytnego Egiptu. Jeśli nadal nie znajdujesz, to tym bardziej możesz spać spokojnie. Skoro w historii nic takiego się nie wydarzyło to i tym razem też się nie wydarzy.

 Pokusa, żeby się przygotować. Czasami pojawia się pokusa, żeby profilaktycznie coś zrobić. Rozejrzeć się po rynku, zdobyć nowe umiejętności, zacząć kupować kwiaty i bywać wieczorem w domu. Zabij ją jak tylko przejdzie ci przez myśl. Oznacza to, że dopuszczasz możliwość zmiany. Reagowanie wymaga wysiłku, generuje stres i zabiera czas, który możesz przeznaczyć na inne przyjemne sprawy. Pogaduszki na fajku przed biurem, kolejne bardzo istotne spotkanie uzasadniające twoją niezbędność w firmie czy wieczorne piwo z kolegami. Nie daj Boże zaangażujesz się niepotrzebnie? Albo spodoba się i powiedzą „rób tak dalej”?

 Zdobądź sojuszników. Skoro nie marnujesz czasu na zmianę, możesz go śmiało przeznaczyć na przekonanie wszystkich dookoła, że jej nie będzie. Im większa grupa, tym łatwiej utrzymać przekonanie, że nic się nie zmieni. A jeżeli już, to na krótko i wszystko wróci do normy. Jeżeli ktokolwiek twierdzi inaczej – natychmiast obśmiej go i wyklucz z grupy. Niech nie zatruwa dobrego, zdrowego ducha w zespole. Posiadanie sojuszników prawdopodobnie nie wpłynie na zmianę, ale przynajmniej nie będziesz sam(a) jak zmiana jednak zaskoczy.

 Kiwaj głową i patrz z politowaniem na tych, co zmieniają. Potwierdzaj, że tak naprawdę to masz gotowość do zmiany, tylko nawał spraw codziennych nie pozwala ci się zaangażować, ale jak trzeba będzie to jak najbardziej. Jutro. Albo jeszcze lepiej w przyszłym tygodniu. A już z pewnością jak będzie trzeba, bo na razie nie trzeba. Przecież nic się nie zmienia.

 Na koniec rzecz najważniejsza: nawet jeżeli wszystko wskazuje, że świat się sypie, na twoim biurku leży wypowiedzenie a partnerka się wyprowadziła, cały czas trzymaj się myśli, że to tylko chwilowe, trzeba to przeczekać i wszystko wróci do normy. Przeczekać, nie zmieniać. Szef zrozumie. Partnerka też. Wszyscy inni zrozumieją jaki błąd popełniają.

Im dłużej wytrwasz w tych metodach, tym krócej będziesz się stresować i więcej zdrowia zachowasz. Nie wierzysz? Weź kartkę i wypisz ile korzyści masz z zaprzeczania. Tylko korzyści. Kto by się przejmował konsekwencjami.

 Co jeżeli już dłużej się nie da? O tym będzie, ale następnym razem. Teraz muszę sprawdzić samochód. Od lat stawiam w tym samym miejscu i nigdy nie było parkomatów. Dzisiaj jeden zobaczyłem. Z pewnością jeszcze nie działa. Poza tym, stałym bywalcom nie będą przecież wlepiać mandatów…

 To pisałem ja. Onufry Grzmot

Tagi

zmiany rozwój osobisty samoświadomość przekonania

Opublikowano: 2014-07-16

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

kiedy-warto-zmienic-prace

Kiedy warto zmienić pracę?

Z danych opublikowanych na stronie forbes.com wynika, że jeżeli zmieniamy pracę rzadziej niż co 2 lata, w skali całego życia zawodowego zarobimy 50% mniej. Można wysunąć kilka hipotez z czego mogłoby to wynikać.

czytaj dalej »

malgorzata-i-lukasz-krason-wstan-i-jedz-w-mysleniu-i-w-dzialaniu

Małgorzata i Łukasz Krasoń. "Wstań i jedź" - w myśleniu i w działaniu

Łukasza i Gosię poznałam dwa lata temu. Na scenie Festiwalu Inspiracji pojawił się Łukasz, a obok niego Gosia. Kobieta pełna ciepła, cierpliwości i radości z życia. Nie ukrywam, że patrzyłam na tę parę z wielkim podziwem, przerażeniem, ciekawością i nie wiem nawet jak wieloma jeszcze emocjami.

czytaj dalej »

odczarowac-coaching-3-mity-na-temat-coachingu

ODCZAROWAĆ COACHING: 3 mity na temat coachingu

Coaching to ostatnio bardzo popularny temat. Zaczęliśmy bardziej o siebie dbać, więc trudno się dziwić, że sfera rozwoju osobistego stała się dla nas ważna. Posiadanie coacha jest modne, jednak z jakichś powodów wielu z nas przestało ufać w sens tej formy samorozwoju lub zraziło się do niej, zanim zdążyło jej doświadczyć…

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.