Zadbaj o własny ogródek
zadbaj-o-wlasny-ogrodek

 

Mówi się, że człowiek uczy się przez całe życie. Ja dodaję do tego, że może uczyć się w każdej sytuacji i z każdego doświadczenia. Choć sama to wiem, to idąc do ogrodu nie spodziewałam się nowej lekcji, bo czego można się nauczyć z pielenia grządek? Okazuje się że całkiem sporo!

Sianie
Po pierwsze, żeby otrzymać plony, trzeba zasiać nasiona. Czasem w bezpiecznych warunkach doniczki trzeba wyhodować sadzonki, a dopiero potem przesadzić je na dwór i wystawić na różnorodne warunki pogodowe. A co siejemy albo sadzimy? Konkretne rośliny: ogórki, marchewkę, groszek. Wiemy, co ma wyrosnąć.
Tak samo jest z naszym rozwojem, z naszymi nawykami, myślami, przekonaniami. Odnoszę jednak wrażenie, że czasami o tym zapominamy. Oczekujemy efektów (naszych plonów), a siejemy zupełnie inne ziarna. Jak myślisz, jaki obraz świata wyrośnie w Twojej głowie jako efekt nieodpowiednich nasion? Gdy oglądamy mnóstwo horrorów, filmów sensacyjnych, czytamy gazety plotkarskie, a nasz dzień kończymy zawsze thrillerem Stephena Kinga? Co w ten sposób siejemy w naszej głowie?
To samo ma się do naszych myśli i zdań, jakie powtarzamy: „do niczego się nie nadaję, jestem beznadziejny”. Czy na tym może wyrosnąć sukces?

Odżywianie
Żeby rośliny wyrosły potrzebują wody, słońca, minerałów z ziemi. A jak odżywiamy nasze myśli? Jeśli chcesz mieć efekt w postaci zmiany swojego zachowania, np. być bardziej pozytywnie nastawiony, dostarczaj sobie odpowiednich do tego bodźców. Co to może być?
W tym przypadku np.:
- spisuj miłe momenty minionego dnia lub 3 sukcesy danego dnia;
- zrób listę tego, za co jesteś wdzięczny;
- spędzaj więcej czasu z osobami, które są pozytywnie nastawione;
- powieś sobie uśmiechnięte buźki w różnych miejscach w mieszkaniu;
- idź na szkolenie jak myśleć pozytywnie;
- czytaj książki o tej tematyce;
- oglądaj filmy, które polecane są jako pozytywnie inspirujące.
Na początku podlewaliśmy nasiona, choć siedzą pod ziemią i ich nie widać. To trwa. Tak samo jest z nowymi nawykami. Niekoniecznie od razu widać zmianę, czasem trzeba cierpliwie poczekać dłużej i systematycznie dostarczać odżywczych bodźców. Pomyśl, co dzieje się z roślinami w domu, jeśli ich nie podlewasz. To samo dzieje się z nowymi myślami, które chcemy wyhodować.

Pielenie
Sadzimy, odżywiamy, ale oprócz naszych ogródkowych roślin na grządkach rosną też chwasty. Czasem je coś przyniesie (wiatr, owady, ptaki), a część z nich była tam wcześniej, tylko nie było ich widać. Tak samo jest z naszym rozwojem. Sadzimy nowe myśli i nawyki, jednak stare przekonania i zachowania nadal są w nas. Często mają silne „korzenie” i rosną szybciej niż te nowe.
Warto zwrócić uwagę, uwiadomić sobie, co nas ogranicza, jakie myślenie może wstrzymywać rozwój naszej nowej postawy. Skupić się nie tylko na odżywianiu nowych myśli i zachowań, ale też zastanowić się jak wyplewić to, co nam przeszkadza i nas powstrzymuje.

Zbieranie plonów
Jest na to odpowiedni moment. Czy lubicie jeść przerośnięte ogórki lub przejrzałe pomidory? Może się zdarzyć tak, że tworzycie i wznawiacie nowe nawyki lub nową postawę i jeśli jest jej za dużo może ona też zacząć nam szkodzić. Pielęgnując nowe sposoby myślenia i działania warto sprawdzać: jak mi to pomaga? Jak mi to przeszkadza?

Puste obszary
Gdy ruszysz, użyźnisz ziemię, zaczynają tam rosnąć rośliny. Jeśli jest w ogródku pusta przestrzeń trzeba w niej coś posadzić. To samo jest z nami. Jeśli pozbędziesz się tego, co Ci szkodzi, ale nie posadzisz na to miejsce nowych, korzystnych dla Ciebie postaw, to miejsce zapełni się samo. Może będą to rośliny ogrodowe, ale dużo częściej są to samorozsiewające się chwasty.

Dlatego chcąc się rozwijać:
1. Pomyśl, jakie efekty chcesz uzyskać i posadź odpowiednie nasiona.
2. Część postaw, nawyków, zachowań trzeba przećwiczyć w warunkach szklarnianych, np. szkoląc się, pracując z trenerem rozwoju osobistego, a dopiero potem wprowadzać w życie.
3. Pamiętaj, że na początku ziarna są w ziemi i przez jakiś czas trzeba je odżywiać, choć nie widać efektu (jeszcze).
4. Skupiaj się nie tylko na nowych sposobach myślenia, ale usuwaj chwasty, które Ci szkodzą i Cię ograniczają.
5. Sprawdzaj, czy to Ci pomaga, czy przeszkadza.
6. Pamiętaj – jeśli nie zadbasz o jakiś obszar, nie wiesz, co tam wyrośnie. Niestety często jest tam dużo chwastów.

Tagi

rozwój osobisty samoświadomość jak żyć w zgodzie ze sobą jak się rozwijać

Opublikowano: 2014-08-21

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

wybor-moj-czy-nie-do-konca

Wybór - mój, czy nie do końca?

Jak pisała Joanne K. Rowling, "to nasze wybory ukazują, kim naprawdę jesteśmy, o wiele bardziej, niż nasze zdolności". No właśnie. A jakie życie TY wybierasz? Jakie wybory ukształtowały miejsce, w którym się znajdujesz? Być może do tej pory poddawałeś się nurtowi życia i nigdy nawet się nad tym nie zastanawiałeś.

czytaj dalej »

dlaczego-nie-chodzimy-do-teatru

Dlaczego nie chodzimy do teatru?

Nie chodzę do teatru, bo nie mam butów – takim stwierdzeniem uraczył mnie jeden ze znajomych. Na tym przykładzie mogłabym zakończyć swój wywód dochodząc do prostego wniosku – kto chce, szuka sposobu. Kto nie chce, szuka powodu. Ja tak łatwo nie odpuszczam. Sama do teatru chodzę często, spontanicznie, z potrzeby serca.

czytaj dalej »

pytania-o-sens-zycia

Pytania o sens życia

 Pytanie o sens życia i wartość tego, co robimy, nurtuje nas nie od dziś. Dążenie do podsumowań jest naturalną ludzką potrzebą. Często wydarzenia w życiu osobistym czy zmiany w karierze powodują, że stajemy przed koniecznością tego typu przemyśleń. Sygnały, że ta chwila się zbliża, bywają różne, w różny też sposób ludzie dochodzą do tego momentu w życiu. 

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.