„Zawsze jesteś o jedną decyzję od innego życia”, czyli jak wylądowałam na Madagaskarze
zawsze-jestes-o-jedna-decyzje-od-innego-zycia-czyli-jak-wyladowalam-na-madagaskarze

 

Pracowałam na południu Anglii dla małej telemarketingowej firmy już od ponad trzech lat. Przez pewien czas praca zapewniała mi wszystko, czego potrzebowałam: poczucie bezpieczeństwa, czas i pieniądze, które zapewniały mi utrzymanie i które mogłam odłożyć. Tylko że była to praca, która nigdy się nie zmieni i nie pozwala się rozwijać. Jeśli odwiedziłbyś mnie po pięćdziesięciu latach, ja nadal robiłabym i mówiła te same rzeczy. No, może nie wyglądałabym tak samo! 

Nie zrozum mnie źle, bo przez pierwsze dwa lata byłam w miarę szczęśliwa, że mogę tam pracować. Potem, nawet nie wiem dokładnie kiedy, poczułam, że utknęłam w martwym punkcie. Nie chciałam starać się o inne stanowisko, ale też czułam, że przestaję być produktywna i dotychczasowe zajęcia już mnie nie cieszą. 

Utknięcie w jakiejkolwiek sferze życia jest niebezpieczne. Początkowo tego nie odczuwasz, ale wkrótce ten stan uodparnia cię na inne opcje. To trochę jak choroba, która objawia się małym dyskomfortem, na tyle nieistotnym, że nic nie robisz. Uczysz się z nim żyć, a on się odzywa się jedynie od czasu do czasu.

Mając to na względzie, wiedziałam, że muszę podjąć jakąś decyzję. Zdobycie „porządnej pracę”, wiążącej się z większą odpowiedzialnością (która w języku kariery nazywana jest „wyzwaniem”), nie było dla mnie do przyjęcia. Zdałam sobie sprawę, że jeśli sama nie „wyrzucę” siebie z tej sytuacji, to nic się nie zmieni. Czasami życie przynosi nam mniejszy lub większy wstrząs, a my nie mamy wyboru, musimy coś zmienić. Częściej jednak sami musimy wywołać taki wstrząs. To luksus, którego zdajemy się nie doceniać. 

Jest takie powiedzenie: „Zawsze jesteś o jedną decyzję od innego życia”. 

Postanowiłam odejść z pracy i udać się gdzieś w nieznane, odkryć i nauczyć się czegoś nowego oraz cieszyć się życiem. Kierunek przyszedł mi do głowy bez większego wysiłku: Madagaskar. 

Dlaczego tam? Ponieważ mam listę miejsc, do których zawsze chciałam pojechać. Madagaskar był jednym z nich. Zdaję się wybierać (jak twierdzi moja mama) „dziwne kraje” – mało popularne, nieodkryte przez masy i niezbyt łatwe, jeśli chodzi o poruszanie się po nich (zwłaszcza w pojedynkę). Wybieram je, bo nie chcę podążać za tłumem. Jedyny głos, za którym przysięgłam sobie podążać, to głos serca. Być może brzmi naiwnie, ale prawda czasami przybiera twarz naiwności, dlatego trudno jest nam jej zaufać. 

Te „dziwne kraje” często okazują się cudownymi miejscami, nie tak trudnymi do ogarnięcia, gdy już się do nich dotrze, nie wspominając o tym, że wyrabiam sobie własne zdanie na ich temat, bez odwoływania się do tego, co mówią media. Nie mam nic przeciwko mediom, ale – jak wiadomo – często sprzedają one to, co jest im na rękę. Bo jakie mają korzyści w mówieniu ciekawych rzeczy o krajach mniej znanych, takich jak Birma, Madagaskar czy Wenezuela? No właśnie. 

Zdecydowałam się więc odwiedzić Madagaskar. Stworzyłam sobie możliwość spędzenia tu trochę czasu – wystarczająco długo, aby nauczyć się podstaw francuskiego i zrobić coś bezinteresownie dla tutejszych ludzi. Większość z nich nie ma pieniędzy nawet na podróż do sąsiedniej wioski. Świetnie się składa, bo ja nieco zaoszczędziłam i mogę ich podwozić. Obiecałam sobie być dobrym gościem. 

Tagi

zmiany podróże świadome podróżowanie jak podróżować samemu samotne podróżowanie podróże w głąb siebie inspiracja podejmowanie decyzji podziel się swoją historią

Opublikowano: 2017-07-24

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

spelniam-marzenia-aby-zrobic-miejsce-nastepnym

Spełniam marzenia, aby zrobić miejsce następnym

Kiedy miałem siedem lat, rodzice kupili antenę satelitarną, która stała się dla mnie oknem na świat. Pierwszym filmem, jaki obejrzałem, był podróżniczo-przyrodniczy dokument o sawannie. Zakochałem się w Afryce od pierwszego wejrzenia. Czarny ląd stał się moim celem i narodziło się we mnie wielkie pragnienie, aby tam pojechać.

czytaj dalej »

jak-oszukac-mozg-i-pokonac-jego-opor-przed-zmiana

Jak oszukać mózg i pokonać jego opór przed zmianą?

Czy należysz do tej rzeszy ludzi, którzy od dawna bezskutecznie starają się wprowadzić zmianę w swoim życiu? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego, jak w banalnie prosty sposób oszukać mózg i pokonać jego opór przed zmianą. 

czytaj dalej »

zawsze-mozna-eksperymentowac

Zawsze można eksperymentować

Wyobraź sobie, że znajdujesz się w takim momencie swojego życia, w którym absolutnie nie masz pojęcia, co dalej. Nie wiesz, co robić, nie wiesz, czego chcesz i o co Ci tak naprawdę chodzi. Nie wiesz, co Cię cieszy i czym chcesz się zająć. Taki stan rzeczy może dotyczyć różnych dziedzin Twojego życia – pewnie przede wszystkim życia zawodowego czy np. zainteresowań.

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.