Zrezygnuj, by szybciej dojść do celu
zrezygnuj-by-szybciej-dojsc-do-celu

 

Kiedy mamy na coś szczególny apetyt – na coś słodkiego, kwaśnego, słonego itp. – mówi się, że nasz organizm sam się domaga tego, czego mu trzeba. Podobnie jest, kiedy zaczyna się przeziębienie – prawie od razu jesteśmy bardziej senni. Jeśli skorzystamy z rady naszego organizmu, może się okazać, że po kilku godzinach snu obudzimy się w dużo lepszej formie. Czasem czegoś po prostu „nie lubimy”, a potem okazuje się, że jesteśmy na daną rzecz uczuleni.

Nasz organizm to wie. Jeśli mu zaufamy, oszczędzamy sobie kilku dni choroby, bólu brzucha czy dyskomfortu.

A jak to się ma do zaufania sobie przy wyborze pracy, współpracowników czy rezygnacji z przedsięwzięć, które oddalają Cię od zawodowego celu?

Pracując z klientami dostrzegam, że dużą trudność w podążaniu za realizacją własnych celów stanowi odpowiedzenie na pytanie: co utrudnia mi realizację celu? Myślę często, że ludzie łatwiej potrafią zaufać sobie tam, gdzie podejmują się nowych zadań, niż tam, gdzie już czas powiedzieć sobie: dość, wychodzę z tego projektu, z tej firmy.

Ile razy przesunąłeś już granicę, dałeś kolejną szansę przedsięwzięciom, które od dawna nie przynoszą korzyści? One zabierają energię, którą można poświęcić na rzeczy ważne. Zabierają czas, którego domagają się ważne zadania.

Jak oddzielić te działania, projekty i inicjatywy, które prowadzą Cię do Twojego zawodowego celu od tych, które prowadzą tam pozornie?

Wielu z moich klientów robi kolejne studia podyplomowe, kursy, zdobywa certyfikaty – nie dając sobie przestrzeni na ich wykorzystanie w praktyce.

Wielu zaciska zęby, realizując kolejny projekt poza obszarem ich specjalizacji i zainteresowań, tylko po to, żeby spełnić oczekiwania innych. Ich prawdziwe kompetencje, nieużywane od lat, w tym czasie pokrywają się kurzem.

Wielu przyjmuje każdą z nadarzających się okazji, żeby być cały czas w obiegu. Jednocześnie te same osoby mają kłopot ze znalezieniem przestrzeni na realizację hobby, na relacje z bliskimi, na czas dla samego siebie. Jednak na pytanie „jak podejmowane przez Ciebie działania przybliżają Cię do Twoich zawodowych aspiracji?” często, ale dopiero po dłuższej chwili, odpowiadają „tak naprawdę one mnie oddalają… ”. Nawiązując do potrzeb naszego organizmu – są jak zimna kolacja, którą jesz dla zasady, nie wierząc, że może w jakikolwiek sposób Ci pomóc. Trudno znaleźć czas na „nowe”, jeśli nie usuniemy z naszej codzienności rzeczy, które już nie prowadzą nas do realizacji celu. Które zabierają naszą energię i nasz czas.

Co to jest w Twoim przypadku?

Gdybyś był swoim najlepszym przyjacielem, z czego poradziłbyś sobie zrezygnować?

Przypomnij sobie sytuacje, gdy już kiedyś zrezygnowałeś z pracy, projektów, zadań na które nie miałeś sił. Co pomogło Ci w wyborze, a potem w podjęciu decyzji? Często odpowiedzią jest właśnie samopoczucie. Ból głowy czy zmęczenie, które ustają, gdy eliminujemy czynności niewspierające w realizacji naszych celów i marzeń. Podobnie jak z alergiami pokarmowymi – ujawniają się, gdy jemy produkty dla nas szkodliwe. Odstawienie ich już po kilku dniach powoduje zaskakującą poprawę.

Zaufaj sobie nie tylko w rozpoczynaniu nowych przedsięwzięć, projektów czy aktywności. Zrezygnuj też z tych, które nadmiernie zabierają energię do działania. To pierwszy krok na drodze do realizacji naszych prawdziwych zawodowych planów.

I jeszcze ważna kwestia: A jak nawet zrezygnuję – to co będzie dalej? A jak będę żałować?

To częste pytania, na które odpowiedzią jest spojrzenie w przyszłość i odpowiedź na znane już (inne) pytanie – czego chcę w zamian?

Zamiast kolejnego certyfikatu – może projekt, gdzie wykorzystasz swoje doświadczenie?

Zamiast godzin spędzonych nad bezwartościowymi dla Ciebie opracowaniami – rozdział własnej książki?

Oczywiście w sferze zawodowej chodzi także o pieniądze.

Z rozmów z klientami wynika, że praca, która nie daje satysfakcji, nie daje również pieniędzy, na które czekamy. Oferuje je na początku, oferuje obietnicę. Ale to projekty i działania realizowane z pasją i bazujące na mocnych stronach z czasem przekształcają się w sukces finansowy – potwierdzają to osoby, z którymi rozmawiam.

Działaj więc tak, by w każdym z zadań korzystać z tego, co w Tobie najlepsze:

  • Co w ostatnim czasie spowodowało, że nie wiedziałeś, kiedy minął Ci czas?
  • Jakie zadanie każdorazowo, kiedy się za nie bierzesz, rozwija Cię i daje poczucie zaspokojenia potrzeb?
  • Co sprawia Ci prawdziwą przyjemność?
  • W czym jesteś po prostu dobry?*

Tak – koncentrowanie się na działaniach, które właśnie wymieniłeś, powoduje, że wybór między tym co robić, a z czego rezygnować staje się łatwiejszy.  

*na podstawie: Marcus Buckingham „Odkryj swoje mocne strony”.

Tagi

zarządzanie energią samoświadomość w pracy samoświadomość 2015

Opublikowano: 2015-08-31

Zobacz inne artykuły w kategorii Sukces i Pieniądze »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

nowa-marka-o-nazwie-ty-lekcja-6-unikalny-kod-osobisty-albo-tajemnica-paskow-zebry

Nowa Marka o nazwie Ty. Lekcja 6. „Unikalny Kod Osobisty albo tajemnica pasków zebry”

Wszystkie poprzednie dywagacje na temat poznawania swoich talentów, wartości i przekonań sumują się w niepowtarzalną kombinację, jaką jesteś TY. Ten zestaw jest unikalny i przypisany tylko do nas, jak nasze DNA.

czytaj dalej »

jak-czerpac-z-trudnych-doswiadczen

Jak czerpać z trudnych doświadczeń?

Zdarza się, że zmiana nie jest przez nas oczekiwana, że dopada nas znienacka. Bez względu na to, jakiego rodzaju bolesne przeżycie staje się naszym udziałem, wprowadza ono do życia swoisty zamęt, niepewność, co stanie się dalej, poczucie braku wpływu na rzeczywistość. Czy z sytuacji choroby, straty, rozbicia można wynieść coś ważnego?

czytaj dalej »

sposoby-na-stresujacy-niedoczas

Sposoby na stresujący niedoczas

Bywają momenty w naszym życiu, kiedy gonimy własny ogon, kiedy doba wydaje się za krótka, a multitasking, choć wiemy, że jest przereklamowany, staje się koniecznością. Artykuły o lepszej organizacji czasu wydają się być wtedy ironicznym śmiechem losu, który patrzy na nasze „nieogarnianie”.

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.