Życie w rytmie SLOW – czy to jest dla mnie?

To, co obecnie funkcjonuje w naszym życiu, to zadaniowy styl życia. Skupiamy się w dużej mierze na ciągłym podnoszeniu sobie poprzeczki; chcemy za wszelką cenę znaleźć się wyżej” w drabinie społecznej, mieć więcej od sąsiada. Jednocześnie zapominamy, dlaczego to robimy i co tak naprawdę jest ważne w naszym życiu. Jak mówi profesor Guttorm Fløistad, „jedyną pewną rzeczą jest to, że wszystko się zmienia. Tempo zmian wzrasta. Jeśli nie chcesz wypaść z obiegu, lepiej przyspiesz – takie przesłanie niesie współczesny świat”. Tymczasem warto pamiętać, że nasze podstawowe potrzeby nigdy się nie zmienią: potrzeba bycia zauważonym i docenionym, potrzeba przynależenia do grupy, potrzeba bliskości, opieki czy wreszcie – potrzeba odrobiny miłości! Każdą z nich możemy realizować jedynie w niespiesznej relacji z drugim człowiekiem. Przeciwstawiając się globalnym zmianom, musimy na nowo odkryć spokój, refleksję i jedność. W ten sposób odnowimy nasze życie.

Czym jest SLOW?

Idea Slow Life, która jest kontynuacją podejścia Slow Food i formalnie funkcjonuje od 1999 roku, gdy Norweg Geir Berthelsen powołał do życia The World Institute of Slowness, czyli Światowy Instytut Powolności. Jego hasłem stało się Slow Planet, które przeciwstawiało się powszechnej globalizacji i uniformizacji życia.

Koncepcja Slow Life zakłada budowanie swojego życia wokół poczucia sensu i wewnętrznego spełnienia. Ważnym aspektem tego podejścia jest koncentracja na jakości swojego życia. Oznacza to, że Slow Life jest filozofią, która pokazuje nam, w jaki sposób możemy podejść holistycznie do swego życia, tak aby w każdym ważnym dla nas aspekcie osiągnąć równowagę i dobre samopoczucie. Dla mnie też mocno jest osadzona w pytaniach:

  • Co jest dla mnie ważne teraz?
  • Czego chcę dla siebie teraz?
  • Co się dzieje w moim życiu teraz?

SLOW a motywacja

Jeśli jestem w stanie działać tylko wtedy, gdy mam świadomość, że spotkają mnie z tego powodu określone konsekwencje (np. kara lub nagroda), to moje działanie jest w większości automatyczne i w niewielkim procencie zależne ode mnie. Koncepcja SLOW daje nam możliwość zatrzymania się na chwilę i zobaczenia, jak ta moja rzeczywistość wygląda tu i teraz. Pozwala również w bezpiecznym dla siebie miejscu i czasie odpowiedzieć sobie na pytania:

  • Co motywuje mnie do działania?
  • Skąd pochodzi ta moja motywacja?
  • Co może zmienić się w moim sposobie działania, aby w moim życiu było więcej spełnienia?

W ten sposób z osób reaktywnych stajemy się badaczami własnych potrzeb, a taki czynnik jak ciekawość okazuje się naszym przyjacielem i sprawia, że nasza rzeczywistość dostaje potężne narzędzie nakręcania pozytywnych zmian w naszym życiu.

SLOW w miłości

Będąc SLOW w miłości, przede wszystkim znasz odpowiedzi na pytania o to, jakiego partnera szukasz oraz jaki związek chcesz zbudować. Dajesz sobie czas na pobycie ze swoimi myślami
i znalezienie odpowiedzi, które będą w zgodzie z Tobą. Nie przeraża Cię również myśl, że po nieudanym związku tym, co musisz zrobić jako pierwsze, jest znalezienie nowego partnera. Wiesz doskonale, że teraz jest czas właśnie dla Ciebie – na zatrzymanie się i zajrzenie do swojego wnętrza, aby wyciągnąć wnioski i zbudować taki związek, który okaże się satysfakcjonujący zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego partnera. To, co jest ważne w SLOW miłości, to umiejętność słuchania siebie i swoich potrzeb. Jeśli umiem to robić wobec siebie, to również drugiej osobie poświęcę chwilę i uwagę, aby poznać jej punkt widzenia i jej potrzeby (zamiast za wszelką cenę skupiać się tylko na własnym ja, ja i ja).

SLOW a zdrowy tryb życia

Zgodnie z raportem ADP pt. „The Workforce View in Europe 2017” Polacy to najbardziej zestresowani pracownicy spośród ośmiu europejskich nacji poddanych badaniu. Co piąty z nas doświadcza codziennie stresu zawodowego, a aż 46 procent polskich kadr często – lub bardzo często – stresuje się swoją pracą. Stres może powodować problemy ze zdrowiem, zmniejszać zaangażowanie pracownika, a w efekcie – obniżać jego efektywność i zwiększać poziom absencji. Nierzadko prowadzi do wypalenia zawodowego oraz rezygnacji podwładnego z pracy.

Badania pokazują jednoznacznie, że nasze podejście do tego, ile czasu spędzamy w pracy, przekłada się na nasze samopoczucie. Warto zatem zadbać o takie elementy jak: czas na wypoczynek, aktywność fizyczną, wartościowe jedzenie, zdrowe relacje, bo to one są naszym motorem w funkcjonowaniu i osiąganiu założonych przez nas celów. 

Jak koncepcja SLOW może Ci w tym pomóc ? Po prostu zwolnij na chwilę i zobacz, czy to, co obecnie dzieje się w Twoim życiu, jest dla Ciebie wartościowe. Jeśli uwielbiasz pracować po 12 godzin na dobę i nie cierpią z tego powodu inne obszary – świetnie, rób tego więcej!

Jeśli natomiast masz wrażenie, że „nie ogarniasz” swojej rzeczywistości, daj sobie chwilę na zastanowienie się i znalezienie takiego rozwiązania, które przyniesie Ci satysfakcję
i spełnienie. To jest właśnie SLOW – życie w zgodzie ze sobą i we własnym rytmie.

5 przykazań Slow Life

  1. Zwolnij i weź oddech – w ciągłym biegu nie zauważysz otaczającego Cię piękna.
  2. Pielęgnuj relacje z ludźmi – nie te płytkie, powierzchowne, narzucane przez konwenans i dobre wychowanie, lecz te głębokie relacje z najbliższymi Ci osobami.
  3. Postaw na uważność – wzbogacaj swoje życie o nowe doświadczenia, kontempluj sztukę, medytuj na łonie przyrody, celebruj posiłki, poświeć czas swojemu hobby.
  4. Żyj świadomie – nie pozwól, aby stereotypy i ciągły przymus podnoszenia poprzeczki przesłoniły Ci to, co jest dla Ciebie najcenniejsze.
  5. Określ swoje priorytety – zastanów się, co tak naprawdę jest najważniejsze w Twoim życiu i na tym skup swoją energię.

Avatar
Agnieszka Szczepaniak

SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ, JEŚLI: chcesz zobaczyć jak wygląda Twoja rzeczywistość Tu i Teraz chcesz posłuchać siebie z poziomu myśli, emocji, ciała chccesz zmiany w takich obszarach jak: pewność siebie, asertywność, związki, relacje z innymi, rozwój życia zawodowego, nowe możliwości zawodowe, równowaga w życiu osobistym i zawodowym, zdrowie, dobre samopoczucie, organizacja życia osobistego, zarządzanie czasem, zarządzanie ludźmi, przywództwo chcesz wsparcia w wydobyciu swojego potencjału w ramach eksplorowanego zagadnienia chcesz wsparcia w kreowaniu rzeczywistości, która będzie obfitować w najlepsze dla Ciebie rozwiązania w trakcie Twojej drogi do celu  Kim jestem i co robię: Zen Coach, terapeuta TSR, praktyk Soul Body Fusion, Bycie Coachem to dla mnie ciągła inspiracja do rozwoju, przebywanie w tu i teraz oraz duża radość z osiągnięć osób, z którymi pracuje. To również bycie w zmianie oraz możliwość obserwacji, jak w sposób naturalny następuje odblokowanie pokładów wewnętrznej siły i mocy drugiego człowieka, co w konsekwencji ułatwia mu realizację różnorakich celów z płaszczyzny prywatnej i zawodowej. Od ponad 11 lat działam w biznesie, wspierając ludzi i procesy w zakresie sprzedaży, rekrutacji i szkoleń. Idee biznesowe, które są mi bliskie, to przede wszystkim koncepcja pracy na mocnych stronach, która mocno czerpie z wewnętrznych zasobów oraz przekonanie, że to co jest sprzyjające w rozwoju to budowanie takich sytuacji, które biorą pod uwagę potencjał i możliwości ludzi. Dlaczego tu jestem: Jedno z moim mott życiowych to słowa N.D. Walsha „Jedyne co w życiu pewne to ciągła zmiana”. Z mojej perspektyw ten cytat mówi o naturalności procesu życia. Słyszę w tych słowach odwagę do tego, żeby być sobą, żeby podążać za tym, co jest dla mnie dobre i w zgodzie ze mną. Wszystko zależy od tego, jak ja patrzę na zmianę. Czy jest to coś, co mnie paraliżuje i obezwładnia, czy też jest to moment na doświadczenie siebie i wyniesienia z tego doświadczenia nauki, wniosków, refleksji. Z czego jestem dumna w moim życiu: Z bycia sobą :) Moje słabości: Czekolada i podróże :) Mój sprawdzony sposób na zły humor: Wówczas stosuję moje ulubione pytanie – Co się dzieje teraz? Największa zmiana w moim życiu: Każdy dzień jest dla mnie zmianą. Doświadczam siebie w życiu na wielu polach i to, co teraz wydaje mi się mało znaczącym wydarzeniem, za chwilę okazuje się preludium do dużych zmian w moim życiu :) :) :)

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.