Życie z lotu ptaka - część 1
zycie-z-lotu-ptaka-czesc-1

 

Wyobraź sobie, że masz nadprzyrodzone moce i możesz unieść się do góry i spojrzeć na okolicę w której mieszkasz, miasto, miasteczko, wieś z wysokości kilkuset metrów. Co zobaczysz? Daj sobie chwilę, żeby to zobaczyć…

Zapewne będą to zupełnie nowe doznania, duże rzeczy staną się mniejsze, znikną szczegóły i czasami mało ważne drobiazgi. Nie rozpoznasz twarzy osób w dole, marek samochodów, ale zyskasz coś zupełnie innego, a mianowicie bardziej całościową perspektywę spojrzenia na swoje otoczenie. Możesz na jednym obrazie zobaczyć obiekty, które do tej pory widywałeś oddzielnie, choć zapewne wiedziałeś, że znajdują się w bliskim sąsiedztwie.

A co by się stało, gdyby tak zobaczyć swoje życie, tu i teraz, właśnie z takiej perspektywy? Jak ona różniłaby się od tego, jak na co dzień je postrzegasz? Co by się zmieniło? Co zniknie, zostanie zamazane lub ulegnie zniekształceniu, a jaka nowa perspektywa się pojawi? Dobra wiadomość jest taka, że nie potrzebujesz żadnych nadnaturalnych mocy, żeby uzyskać taki obraz. Ot, kartka i długopis – to wszystko co będzie ci potrzebne. No i jeszcze oczywiście wolna chwila.

Zacznij od zastanowienia się na jakie główne obszary możesz podzielić całe swoje życie. Co jest dla ciebie ważne? Praca, rodzina, zdrowie, pieniądze? Co jeszcze? Postaraj się, aby nie przekraczać 10 kategorii, ponieważ ważna jest perspektywa całościowa (na ten moment), czyli nie uwzględniająca zbędnych na tym etapie szczegółów. Teraz narysuj na kartce duże koło i podziel je na tyle obszarów, ile znalazło się w twoim opisie życiowych kategorii. Nazwij każdy obszar koła jedną z wypisanych przed chwilą kategorii.

Możesz też dla porównania lub uzupełnienia swoich kategorii zestawić je z najpopularniejszymi stosowanymi przez profesjonalnych coachów do pracy ze swoimi klientami. Są to: zdrowie, praca, rozwój osobisty, zabawa i rekreacja, rodzina, pieniądze, przyjaciele i standard życia. Przykładowy arkusz koła do samodzielnego wypełnienia znajduje się na końcu artykułu.

Teraz daj sobie tyle czasu ile będziesz potrzebować i odpowiedz na jedno ważne pytanie. Pytanie, które powtórzysz tyle razy, z ilu kategorii składa się twoje koło. Brzmi ono:

JAKI POZIOM SATYSFAKCJI ODCZUWASZ Z- …

W miejsce wielokropka podstaw w dowolnej kolejności obszary z twojego koła życia.

Żeby odpowiedzieć na to pytanie musisz wykorzystać jakąś subiektywna miarę. Niech to będzie skala od 0 do 100%. Odpowiadając zatem na pytanie o każdy z obszarów nadajesz mu jakąś miarę. Ktoś może być na przykład usatysfakcjonowany ze swojej pracy na 60%, a z obszaru „rodzina” na 90%, ze zdrowia na 70%, a z zabawy i rekreacji na 30% itd. Wpisz wszystkie wyniki w arkusz równocześnie rysując linie pokazujące wypełnienie satysfakcją każdego z obszarów. Jeśli będzie to 50% narysuj linię dokładnie w połowie itd. To ważne, ponieważ umożliwia względnie dokładne przedstawienie wypełnienia koła w formie graficznej.

Popatrz teraz na swoje koło wypełnione w całości i zastanów się, co to co widzisz oznacza dla ciebie. Właśnie tak z „lotu ptaka” wygląda twoje życie dziś.

Zastanów się i odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań:

Gdyby to było koło od mojego roweru, jak wyglądałaby podróż?

Czy takiej jakości życia oczekuję?

Co mnie zaskoczyło?

Jak wygląda równowaga między pracą a życiem prywatnym?

Który z obszarów jest najważniejszy dla mnie dziś?

Który z obszarów po dokonaniu potrzebnych zmian spowoduje największy wzrost satysfakcji w całym kole?

ROZWÓJ OSOBISTY

ZABAWA I REKREACJA

RODZINA

PRZYJACIELE

ZDROWIE

PIENIĄDZE

PRACA

STANDARD ŻYCIA

Tagi

rozwój osobisty samoświadomość jak osiągnąć cel jak żyć w zgodzie ze sobą

Opublikowano: 2014-07-22

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

ogloszenie-kupie-troche-czasu-wolnego-dla-siebie-i-dla-rodziny

Ogłoszenie: "kupię trochę czasu wolnego dla siebie i dla rodziny"

Z ostatnich miesięcy pracy w korporacji pamiętam wyjazd na szkolenie motywacyjno-strategiczne dla kadry menedżerskiej. „Wypasiony” hotel w jednym z nadmorskich kurortów i niemal stu dyrektorów i menedżerów wyższego stopnia. Prawie same, jak to młodzi mówią, „dinozaury”, bo głównie reprezentanci pokolenia X.

czytaj dalej »

walka-dyscyplina-motywacja

Walka, dyscyplina, motywacja?

Zauważyłam, że ludzie często pytają o to, jak zmotywować się do: wstawania wcześniej, pisania regularnie na blogu, codziennych ćwiczeń na siłowni, zdrowego odżywiania i wielu innych rzeczy.

czytaj dalej »

jak-sie-motywowac-by-osiagac-cele

Jak się motywować, by osiągać cele?

Umiejętne wyznaczanie celów to kluczowa kwestia, gdy chcemy osiągnąć to, czego pragniemy. Okazuje się jednak, że utrzymanie motywacji na poziomie, który pozwoli wytrwale dążyć do tego, co sobie zaplanujemy czy wymarzymy, nie jest wcale takie łatwe. 

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.