Życie z lotu ptaka - część 2
zycie-z-lotu-ptaka-czesc-2

 

W poprzednim tekście proponowałem ci, aby spojrzeć na własne życie zupełnie z innej perspektywy niż codzienna. Jeśli masz przed sobą wyniki tego eksperymentu, obserwacje i wnioski, to nadszedł czas na kolejną część podróży. Ale jeśli nie znasz treści poprzedniego artykułu, serdecznie zachęcam do jego przeczytania, będzie to konieczne do zrobienia kolejnego kroku.
Kolejny etap podróży zaczyna się podobnie jak pierwszy… Wyobraź sobie, że masz nadprzyrodzone moce i możesz unieść się do góry i spojrzeć na okolicę w której mieszkasz, miasto, miasteczko, wieś z wysokości kilkuset metrów. Co zobaczysz? Daj sobie chwilę, żeby nacieszyć się widokiem… A teraz korzystając ze swoich nadprzyrodzonych mocy wyobraź sobie, że cofasz się w czasie. Do dnia wczorajszego… O tydzień, miesiąc, w końcu o rok. Zegar ostatecznie cofa się o pięć lat.
Mamy rok 2009.
Na świecie szaleje kryzys finansowy, umiera Michel Jackson, a Jerzy Buzek zostaje przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Swoją premierę ma film „Avatar”. W Polsce natomiast rozpoczęto budowę drugiej linii warszawskiego metra oraz wmurowano kamień węgielny pod budowę Stadionu Narodowego (do Euro pozostało jeszcze kilka lat), zniesiono obowiązkową służbę wojskową, a pod koniec roku nagłośniona została tzw. afera hazardowa.
A ty, w którym momencie swojego życia jesteś w 2009 roku? Jak wygląda twoja aktualna sytuacja? Zastanów się chwilę kim teraz, w tym właśnie czasie jesteś? Gdzie mieszkasz, pracujesz, uczysz się? W jakim miejscu przebywasz i z kim?
A teraz ponownie sięgnij po koło życia (czysty arkusz) i oszacuj procentowo, podobnie jak poprzednim razem, każdy z obszarów w skali od 0 do 100% uwzględniając głównie swój poziom satysfakcji z każdego z nich w 2009 roku. Daj sobie na to tyle czasu, ile będzie ci potrzebne. Skorzystaj z koła, które znajduje się na końcu artykułu.
Wróć teraz do chwili obecnej i połóż przed sobą swoje dwa koła, jedno opisujące twoje życie dziś, a drugie jako obraz tego, jak wyglądało twoje życie pięć lat temu. Spójrz na oba i porównaj je. Jakie wnioski ci się nasuwają? Co widzisz na pierwszy rzut oka? Czy w tym miejscu chciałaś/eś być myśląc o przyszłości pięć lat temu? Co poszło dobrze, a co niezgodnie z oczekiwaniami?
Porównaj każdy z obszarów, chwilę się nad nim pochylając. W kolejnym kroku oblicz różnice w procentowym opisie poziomu satysfakcji tego co było kiedyś z tym, co jest teraz w każdej części koła (praca kiedyś do pracy dziś, miłość kiedyś do miłości dziś itd.). Mając już obliczone wyniki z wszystkich obszarów koła zastanów się chwilę, odpowiadając na kilka pytań:
- W których z obszarów obserwujesz spadek i jakiej wielkości?
- Jak myślisz, z czego on wynika?
- Jak to się stało, że dziś masz mniejszą satysfakcję?
- Jak możesz doprowadzić do wzrostu?
- W których z obszarów nie zanotowałaś/eś zmiany?
- Co to dla ciebie oznacza?
- Na ile jest to zgodne z twoim planem/celami?
-
+ W których obszarach widzisz wzrost?
+ Jak to się stało?
+ Jaki był twój wpływ na taki wynik?
+ Z jakich swoich umiejętności, wiedzy, możliwości skorzystałaś/eś, żeby znaleźć się w tym miejscu?
W tej chwili zostawiam cię ze swoimi przemyśleniami i wnioskami.
Wkrótce trzecia część eksperymentu.
ROZWÓJ OSOBISTY
ZABAWA I REKREACJA
RODZINA
PRZYJACIELE
ZDROWIE
PIENIĄDZE
PRACA
STANDARD ŻYCIA

Tagi

rozwój osobisty samoświadomość jak osiągnąć cel jak żyć w zgodzie ze sobą

Opublikowano: 2014-07-29

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

pytania-do-onufrego-niepewnosc-siebie

Pytania do Onufrego: niePewność siebie

„Drogi Panie Onufry, mam problem. Chciałbym być bardziej pewny siebie. Co mam robić?”. Po pierwsze, czy jesteś absolutnie pewien, że masz problem? Tak? To gdzie problem z pewnością siebie? Absolutne "tak" brzmi całkiem pewnie. 

czytaj dalej »

droga-jest-wazniejsza-od-celu

Droga jest ważniejsza od celu

Dawno mnie tu nie było i trochę się stęskniłam. Dziś chcę Wam opowiedzieć o minionych miesiącach, które przyniosły rewolucję w moim życiu. Zmiana goni zmianę – a zaczęło się tak niewinnie…

czytaj dalej »

podroze-w-glab-siebie-w-sobie-znajdziesz-swoich-przodkow

Podróże w głąb siebie: W sobie znajdziesz swoich przodków

Podczas odwiedzin na grobach naszych przodków mamy możliwość doświadczyć wrażenia przemijania – uświadomić sobie, że przecież nas również to dotyczy. Nie jest już ważne, czy nasi przodkowie byli dla nas kochającymi i wspierającymi opiekunami, czy opiekunami tylko z nazwy. 

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.