Lena Zielska
powrot-do-pracy-po-urlopie Kariera

Powrót do pracy po urlopie

Lipiec to szczyt sezonu urlopowego. Wkrótce wyjeżdżasz? Poznaj sprawdzone sposoby na bezproblemowy powrót do pracy, gdy wymarzone wakacje się skończą.

jak-poradzic-sobie-z-bezsennoscia Zdrowie

Jak poradzić sobie z bezsennością?

Wieczorem nie możesz zasnąć? A może śpisz siedem godzin, a rano i tak jesteś zmęczony? To powszechny problem – od 20 do 50% ludzi w naszym obszarze kulturowym skarży się na niewystarczającą ilość lub złą jakość snu. Jeśli ten problem dotyczy Ciebie – zobacz, co pomoże Ci w powrocie do szybkiego zasypiania i zdrowego snu.

depresja-jak-ja-rozpoznac-i-leczyc Zdrowie

Depresja: jak ją rozpoznać i leczyć?

Warto dowiedzieć się jak najwięcej o depresji i nauczyć się rozpoznawać jej objawy u siebie i u innych. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia, do roku 2020 depresja będzie drugą najczęstszą przyczyną problemów zdrowotnych na świecie. Wielu chorych nie jest w stanie wykonywać obowiązków zawodowych i domowych, a niektórzy nie są w stanie zaspokajać swoich elementarnych potrzeb życiowych.

czy-warto-analizowac-sny Wiedza

Czy warto analizować sny?

Sen jest stanem świadomości, podczas którego informacje nie dochodzą do naszego umysłu i nie wiemy, co się wokół nas dzieje; informacje również się nie wydostają, więc nie wykonujemy czynności, o których śnimy. Każdy z nas codziennie doświadcza marzeń sennych, nie wszyscy jednak je pamiętamy. 

ktos-krytykuje-twoj-wyglad-co-mozesz-z-tym-zrobic Relacje

Ktoś krytykuje Twój wygląd. Co możesz z tym zrobić?

Początek lata. Ojciec zaprosił Martę na rejs po Mazurach. Dziewczyna siedzi na jachcie w szortach i koszulce na ramiączkach. Tata przygląda jej się krytycznie i w końcu pyta: „Czy rubensowskie kształty znowu są w modzie?”. Bez względu na wiek czy rozmiar ubrania, każda z nas zna Martę lub sama nią jest.

wyprowadzka-z-domu-rodzinnego Relacje

Wyprowadzka z domu rodzinnego

Według badań CBOS, na tle mieszkańców innych krajów europejskich młodzi Polacy długo mieszkają z rodzicami: ponad 80% osób w wieku 18–24 lata i prawie połowa w wieku 25–34 lata. Jednym z głównych powodów tego stanu jest poczucie więzi: dziewięciu na dziesięciu badanych określa więź z matką jako silną. 

nic-mi-sie-nie-chce-jak-sobie-z-tym-radzic Wiedza

"Nic mi się nie chce". Jak sobie z tym radzić?

Rano trudno Ci podnieść się z łóżka. W pracy nieszczególnie się skupiasz, zadania przekładasz na następny dzień, a gdy już musisz je zrobić, odczuwasz wielką niechęć. Po przyjściu do domu nie masz na nic ochoty, nie chce Ci się gotować i sprzątać. 

psycholog-psychoterapeuta-psychiatra-do-kogo-pojsc-gdy-potrzebujesz-pomocy Zdrowie

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra - do kogo pójść, gdy potrzebujesz pomocy?

Wielu bliskich zadaje mi pytania – czy jako psycholog mogę wypisać receptę lub dać zwolnienie? Czy mogę przyjąć ich na terapię? Czy mogę powiedzieć im, jakie jest najlepsze rozwiązanie ich problemu?

Lena Zielska

UMÓW SIĘ ZE MNĄ, JEŚLI:

  • Masz poczucie, że coś jest nie tak w Twoim życiu; chciałbyś jakiejś zmiany, ale nie wiesz dokładnie, na czym miałaby ona polegać; wiesz, że jest jakiś problem, ale nie potrafisz go dokładnie zdefiniować.
  • Czujesz, że ze swoim problemem nie jesteś w stanie poradzić sobie sam, wsparcie i rady bliskich nie wystarczają, a dotychczasowe sposoby radzenia sobie zawiodły.
  • Zauważasz w sobie zmiany, które Cię niepokoją, np. nie radzisz sobie z negatywnymi emocjami lub stresem, masz długotrwale obniżony nastrój, często odczuwasz lęk, źle sypiasz.
  • Nie możesz poradzić sobie z trudną sytuacją życiową, np. rozstaniem z partnerem, utratą pracy, śmiercią bliskiej osoby.
  • Masz kłopoty w relacji z partnerem, rodzicem, dzieckiem lub pracodawcą i nie wiesz, jak możesz je rozwiązać.

 

Kim jestem i co robię: Psycholog, dziennikarka, zawodowo związana z Uniwersytetem SWPS. Od wielu lat działam w organizacji społeczno-charytatywnej Rotaract. Prywatnie wegetarianka, żeglarka, nurek.

Dlaczego tu jestem: Często potrzebujemy coś zmienić, ale nie wiemy, jak to zrobić. Dlatego będę starała się proponować czytelnikom konkretne rozwiązania, które mogą pomóc w uczynieniu życia lepszym.

Z czego jestem dumna w moim życiu: Ze swojej samodzielności i wytrwałości.

Moje słabości: Nowości książkowe, stara biżuteria i czekoladki.

Mój sprawdzony sposób na zły nastrój: Wieczór ze szwedzkim kryminałem, kotem i zieloną herbatą lub kieliszkiem czerwonego wina.

Największa zmiana w moim życiu: Zmiana myślenia z „muszę zrobić to i to…” na zwykłe „zrobię to”, czyli zmiana przymusu w cel, który chcę zrealizować. Oraz pierwsza daleka podróż – zimą na Syberię – dzięki której podróżowanie stało się moją wielką pasją.

Miejscowość: Warszawa


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.