Rower miejski czy górski? A może jednak niszowe cargo, które co prawda nie zdobyły u nas jeszcze takiej popularności jak na Zachodzie, ale mają coraz większe grono wielbicieli? Kolor czerwony czy jednak biały? Taki, żeby za bardzo nie rzucał się w oczy, ale jednak robił wrażenie. Z koszykiem na przodzie czy może lepiej z bagażnikiem z tyłu…? Współczesne życie i ogrom możliwości, które nas otaczają, wcale nie ułatwiają nam wyboru. Czy na pewno działa to na naszą korzyść?

Badacze z uważnością śledzą zjawisko przytłoczenia wyborem, które możemy zaobserwować każdego dnia nie tylko na osiedlowym bazarku, gdzie z niezwykłą precyzją wybieramy najładniejsze truskawki na koktajl, ale i przy wyborze szkoły dla dzieci czy nawet partnera życiowego. Problem z wyborem polega na tym, że w obecnych czasach mamy za dużo możliwości, które otaczają nas z każdej możliwej strony i dotyczą różnych obszarów naszego życia. Możemy zrobić eksperyment, wystarczy wybrać się do sklepu spożywczego i policzyć na przykład różne rodzaje herbat, kaw, sosów do makaronu – są ich tysiące…

Jesteśmy więc obciążeni niekończącymi się możliwościami, które z jednej strony mogą dawać poczucie komfortu, ale z drugiej prowadzić do paraliżu. Przecież jeśli wybierzemy źle, to być może ominie nas okazja życia. Analizujemy więc, zastanawiamy się, rozważamy za i przeciw, gdybamy… To wszystko kosztuje nas emocjonalnie i obciąża psychicznie, przypłacamy to naszym zdrowiem, ale i wolnym czasem, który moglibyśmy wykorzystać na przykład na spacer czy wspólną zabawę w gronie najbliższych. Te wszystkie czynności mogą towarzyszyć nam nawet wtedy, gdy decyzja zostanie już podjęta. Często bowiem nie dajemy sobie odpocząc, ale analizujemy dalej i zastanawiamy się, czy wybraliśmy właściwie.

Idąc dalej, okazuje się, że nasze wybory nas nie cieszą, nie sprawiają nam przyjemności, a co najwyżej stresują i frustrują oraz doprowadzają do zmęczenia czy nawet skrajnego wycieńczenia. Zdarza się, że z powodu nadmiaru możliwości nie decydujemy się na nic, bo jest nam niezmiernie trudno podjąć jakąkolwiek decyzję, nawet tę najdrobniejszą. Wybieramy bierność i tkwimy w miejscu, w bezruchu, czekając, aż któregoś dnia nagle coś się zmieni. Zazwyczaj jednak nic samo się nie zmienia, taki dzień nie przychodzi nigdy, a czekanie i bierność prowadzą nas do frustracji i tylko zwiększają niepokój. Może dojść wówczas do sytuacji, w której sami zaczynamy podważać własne kompetencje, umiejętności, tracimy wiarę w nasze możliwości i sprawczość.

Warto więc zadać sobie pytanie, czy to wszystko nam się opłaca? Czy jest sens, abyśmy zastanawiali się nad najdrobniejszą nawet sprawą i przypłacali to zdrowiem i samopoczuciem? Może następnym razem, zamiast poszukiwać ideału, po prostu wybrać coś, co jest dla nas wystarczające? Zamiast analizować tę samą kwestię tysiąc razy – spróbować po prostu odpuścić i zwrócić uwagę na coś innego. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here