Przejdź do treści

Katarzyna Krauss. Damą być – rola kobiety w dzisiejszym społeczeństwie

Założycielki „Damosfery”, od lewej Katarzyna Krauss i Olga Szarlińska

Co dla Ciebie oznacza bycie damą? 

Każda z nas chce być damą, chce być traktowana jak dama i wydaje nam się, że dobrze zacząć od traktowania samej siebie w ten sposób, tzn. w sposób elegancki, z szacunkiem, z delikatnością charakterystyczną dla kobiet. Dziś Dama to kobieta silna, ale i wrażliwa na świat otaczający. To kobieta, która z powodzeniem łączy pracę, dom, hobby, nie zapominając przy tym o sobie i swojej kobiecości, ale kobiecości rozumianej szeroko – od zewnętrza po wnętrze. Każda z nas może być damą. Duża, mała, młoda, starsza. Staramy się pokazywać, że wśród bylejakości warto postawić na wysoką jakość, klasę, ekskluzywność. Że szyk i styl mają znaczenie. Nie tylko w modzie. Również w biznesie i na innych polach naszego życia. Bardzo ważna jest jakość we wszystkim, co robimy: w relacjach z ludźmi, z osobami, z którymi współpracujemy, w podejściu do pracy, do tego, co robimy. 

Stworzyłaś miejsce takie jak Damosfera. Dla kogo ono jest? 

Skupiamy wokół Damosfery ludzi od najmłodszych po najstarszych. Na spotkania przychodzą nasze mamy ze swoimi przyjaciółkami. Pozwiedzają, pogadają, odpoczną. Są zachwycone, bo w miłej atmosferze piją herbatę, rozmawiają, kupują, podziwiają sztukę. To też nas wyróżnia, że nie wyrzucamy starszych ludzi poza nawias, wręcz przeciwnie – są dla nas bardzo ważni.

Jak według Ciebie zmieniła się rola kobiet w społeczeństwie w ciągu ostatnich lat?

Zmieniło się wiele – od kobiety zajmującej się domem, pani domu, do kobiety menadżer, podbijającej świat i rynki biznesu, ale jednocześnie z powodzeniem łączącej z tym rolę mamy, kobiety i realizującej swoje pasje i marzenia. Choć czasem trudno jest jej to godzić, siła, jaką ma w sobie, pozwala jej przezwyciężać wszystkie przeciwności.

Jak sądzisz, kto wymyślił, że kobiety to „słaba płeć”? Przecież jesteśmy fundamentem rodziny, a często także biznesu.

Kobiety uznawane były za słabszą płeć pewnie z tego powodu, że co do zasady jesteśmy słabsze fizycznie, np. na płaszczyźnie podnoszenia ciężarów. Z drugiej strony niewątpliwie jesteśmy silniejsze i odporniejsze na ból. Przez całe wieki mieliśmy patriarchalny porządek świata, w którym rola kobiety jako słabszej płci była jasno określona – prowadzi dom, rodzi dzieci, jest boginią domowego ogniska. Nie zawsze wiązało się to z brakiem szacunku, jak niektórzy twierdzą, taki był porządek świata. Oczywiście wielokrotnie ta pozycja kobiet była dla nich niekorzystna, ale teraz też kobiety wielokrotnie nie są szanowane, mimo że mają pełnię praw obywatelskich, pracują etc.

Jak myślisz, co możemy jeszcze zrobić, żeby kobiety nie bały się zmian, żeby wiedziały, że zmiany nie są złe?

Kobiety jeszcze za mało wierzą w siebie i swoje możliwości. Wiąże się to niejednokrotnie z cały czas dominującą pozycją mężczyzn. I pomimo że coraz więcej kobiet dochodzi na szczyty biznesu i władzy, to jednak znakomita większość z nas, mając większe kompetencje i wiedzę, zajmuje gorsze stanowiska za gorszą płacę. To nas wielokrotnie frustruje, ale mając na głowie rodzinę nie mamy ochoty spożytkowywać energii na walkę o lepsze.

Jakie wasze działania cieszą się największą popularnością? Z czego kobiety najchętniej korzystają?

Kobiety w tym zabieganym świecie chciałyby – a nie zawsze wiedzą jak – spędzić czas w gronie przyjaciółek, ale jednocześnie nauczyć się czegoś, dowiedzieć, zobaczyć, poznać, wchłonąć pozytywną energię, jaką dają inni. Damosfera daje kobietom poczucie wyjątkowości, elegancji. Pokazuje artystów i ich sztukę, wyjaśnia jak dbać o zdrowie, przekonuje, że warto postawić na oryginalność, styl i jakość. Panie czekają na nasze spotkania, bo dają im one zastrzyk pozytywnej energii.

Czym dla Ciebie są zmiany? W jaki sposób wpłynęły na Twoje życie? 

Zmiany w naszym życiu dzieją się cały czas – czasem mamy na nie wpływ, a czasem nie. Jednak w każdym przypadku warto wyciągać wnioski, bo można się wiele nauczyć, poznać lepiej siebie, dowiedzieć, czy w dobrym kierunku zmierzamy, być może przewartościować pewne rzeczy. Wielokrotnie zmiany, które zachodzą, na początku wydają nam się negatywne, jednak suma summarum okazuje się, że są wspaniałe, bo są lekcją życia – że może warto zwolnić, nabrać dystansu, wyeliminować negatywnych ludzi z otoczenia etc. Trzeba starać się być optymistą i nie narzekać. Nie twierdzić, że się urodziło pod nieszczęśliwą gwiazdą, bo to nieprawda – sami kreujemy nasze życie, sami wielokrotnie ściągamy na siebie wiele nieszczęść, bo ciągle o nich myślimy i mówimy. Trzeba kreować dobre, pozytywne rzeczy – wtedy one się dzieją. Jak jesteśmy przyjaźnie nastawieni do świata, to to wraca – świat staje się przyjazny nam. 

Damosfera to Olga, Kasia i Edyta, a także wiele innych kobiet, bez których nie dałoby rady stworzyć tak wspaniałych spotkań. Ich energia zaraża i przyciąga. Nikt nie pozostanie obojętny.

 

Rozmawiała Anna Kołacińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *