Przejdź do treści
Strona główna » Być albo nie być? Czyli jak umiejętnie czerpać wiedzę z Internetu

Być albo nie być? Czyli jak umiejętnie czerpać wiedzę z Internetu

Ostatnio rozmawiałam z córka mojego kuzyna, 13-letnią Agnieszką, na temat tego, czego młodzi ludzie poszukują w Internecie. Tworząc kategorię „młodzież” na portalu nie chciałam wymyślać tematów, chciałam aby przyszły one od konkretnego przedstawiciela tej grupy. Moje doświadczenia z wieku dorastania na nic by się zdały, bo kiedy ja się umawiałam z kolegami to funkcjonowały zwroty „w czwartek o 15-stej pod pocztą” albo „w sobotę w parku o 20-tej przy ławce obok amfiteatru”. Nie mogłam tego zmienić, nie miałam telefonu ani internetu.

Dzisiaj to SMS-y i portale społecznościowe sprawiają, że jesteśmy ze sobą non stop. Pytanie, na ile tamta sytuacja była zła, a na ile obecna jest dobra? To zależy, jak mówili Gosia i Jarek na jednym z moich szkoleń trenera biznesu. A dlaczego zależy? Bo w pierwszej sytuacji bardzo utrudnione było odwołanie spotkania, przesunięcie godziny, ale jednocześnie towarzyszyła temu tęsknota, niecierpliwość i oczekiwanie, jakaś tajemnica. Jak dzisiaj rozbudzić w sobie te emocje, skoro wszystko jest na wyciągnięcie kciuka?

W rozmowie z Agnieszką dowiedziałam się też, że ulubioną formą komunikacji jest czat z jedną lub kilkoma osobami jednocześnie. Najwięksi miłośnicy spędzają na nim nawet do 5-6 godzin dziennie. Z jednej strony dobrze, że można być z przyjaciółmi w każdym ważnym dla nas momencie, ale czy tylko taka forma komunikacji jest akceptowalna? Zaczęłam zadawać sobie pytanie: jak ważne decyzje są podejmowane podczas tych godzin? Ile pytań pojawia się podczas tych czatów i ile pada odpowiedzi lub podpowiedzi? Na ile te podpowiedzi są wystarczające do załatwienia sprawy, nie można mieć przecież oczekiwań, że w głowie 13- lub 16-latka są odpowiedzi na wszystkie problemy wieku dorastania. Idąc dalej szukałam innych stron, gdzie bywają młodzi ludzie. Trudno było mi znaleźć miejsce, gdzie ilość pytań byłaby równa odpowiedziom i gdzie odpowiedzi byłyby nie tylko od rówieśników, ale też od specjalistów w danej dziedzinie. Dlatego postanowiłam stworzyć miejsce, w którym będzie można wpływać na treści, które się tutaj pojawią poprzez wpisywanie propozycji tematów. Zmiany w życiu występują na każdym etapie, ale na etapie dorastania jest najtrudniej, bo z wieloma rzeczami spotykamy się po raz pierwszy. Pierwsza miłość, pierwsza wizyta u ginekologa, pierwszy zarost, pierwsze nieporozumienia z rodzicami. To miejsce   powstało po to, aby te pierwsze zmiany w Waszym życiu były łatwiejsze. Każdy z Was może zdecydować, co chciałby tu zobaczyć i w jakiej sprawie dostać odpowiedź. Do składania swoich propozycji zapraszam również rodziców, bo dzieci i rodzice to całość . Bardzo często młody człowiek w poczuciu osamotnieniu zamyka się w sobie ze swoimi problemami, przemyśleniami i nie zauważa, że rodzic cierpi tak samo. Nawet kiedy trudno jest rozmawiać ze sobą, kiedy trudno mówić, że się kocha nie oznacza to, że jest obojętność i brak zainteresowania. Trzeba dać sobie czas.

Aby być na co dzień bliżej życia młodzieży poprosiłam spotkaną na TEDx Zosię Chlebowską o wsparcie. To cudowna 16-latka, pełna energii i radości, która będzie pokazywała świat oczami młodzieży, rozmawiała z kolegami i rodzicami na temat codziennych dylematów.

Wierzę, że znajdziecie tutaj odpowiedzi na wiele nurtujących Was pytań, inspiracje na teraz i na przyszłość oraz że odkryjecie potrzebę przebywania z przyjaciółmi nie tylko na czacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *