Być albo nie być? Czyli jak umiejętnie czerpać wiedzę z Internetu

Ostatnio rozmawiałam z córka mojego kuzyna, 13-letnią Agnieszką, na temat tego, czego młodzi ludzie poszukują w Internecie. Tworząc kategorię „młodzież” na portalu nie chciałam wymyślać tematów, chciałam aby przyszły one od konkretnego przedstawiciela tej grupy. Moje doświadczenia z wieku dorastania na nic by się zdały, bo kiedy ja się umawiałam z kolegami to funkcjonowały zwroty „w czwartek o 15-stej pod pocztą” albo „w sobotę w parku o 20-tej przy ławce obok amfiteatru”. Nie mogłam tego zmienić, nie miałam telefonu ani internetu.

Dzisiaj to SMS-y i portale społecznościowe sprawiają, że jesteśmy ze sobą non stop. Pytanie, na ile tamta sytuacja była zła, a na ile obecna jest dobra? To zależy, jak mówili Gosia i Jarek na jednym z moich szkoleń trenera biznesu. A dlaczego zależy? Bo w pierwszej sytuacji bardzo utrudnione było odwołanie spotkania, przesunięcie godziny, ale jednocześnie towarzyszyła temu tęsknota, niecierpliwość i oczekiwanie, jakaś tajemnica. Jak dzisiaj rozbudzić w sobie te emocje, skoro wszystko jest na wyciągnięcie kciuka?

W rozmowie z Agnieszką dowiedziałam się też, że ulubioną formą komunikacji jest czat z jedną lub kilkoma osobami jednocześnie. Najwięksi miłośnicy spędzają na nim nawet do 5-6 godzin dziennie. Z jednej strony dobrze, że można być z przyjaciółmi w każdym ważnym dla nas momencie, ale czy tylko taka forma komunikacji jest akceptowalna? Zaczęłam zadawać sobie pytanie: jak ważne decyzje są podejmowane podczas tych godzin? Ile pytań pojawia się podczas tych czatów i ile pada odpowiedzi lub podpowiedzi? Na ile te podpowiedzi są wystarczające do załatwienia sprawy, nie można mieć przecież oczekiwań, że w głowie 13- lub 16-latka są odpowiedzi na wszystkie problemy wieku dorastania. Idąc dalej szukałam innych stron, gdzie bywają młodzi ludzie. Trudno było mi znaleźć miejsce, gdzie ilość pytań byłaby równa odpowiedziom i gdzie odpowiedzi byłyby nie tylko od rówieśników, ale też od specjalistów w danej dziedzinie. Dlatego postanowiłam stworzyć miejsce, w którym będzie można wpływać na treści, które się tutaj pojawią poprzez wpisywanie propozycji tematów. Zmiany w życiu występują na każdym etapie, ale na etapie dorastania jest najtrudniej, bo z wieloma rzeczami spotykamy się po raz pierwszy. Pierwsza miłość, pierwsza wizyta u ginekologa, pierwszy zarost, pierwsze nieporozumienia z rodzicami. To miejsce   powstało po to, aby te pierwsze zmiany w Waszym życiu były łatwiejsze. Każdy z Was może zdecydować, co chciałby tu zobaczyć i w jakiej sprawie dostać odpowiedź. Do składania swoich propozycji zapraszam również rodziców, bo dzieci i rodzice to całość . Bardzo często młody człowiek w poczuciu osamotnieniu zamyka się w sobie ze swoimi problemami, przemyśleniami i nie zauważa, że rodzic cierpi tak samo. Nawet kiedy trudno jest rozmawiać ze sobą, kiedy trudno mówić, że się kocha nie oznacza to, że jest obojętność i brak zainteresowania. Trzeba dać sobie czas.

Aby być na co dzień bliżej życia młodzieży poprosiłam spotkaną na TEDx Zosię Chlebowską o wsparcie. To cudowna 16-latka, pełna energii i radości, która będzie pokazywała świat oczami młodzieży, rozmawiała z kolegami i rodzicami na temat codziennych dylematów.

Wierzę, że znajdziecie tutaj odpowiedzi na wiele nurtujących Was pytań, inspiracje na teraz i na przyszłość oraz że odkryjecie potrzebę przebywania z przyjaciółmi nie tylko na czacie.

Avatar
Anna Węgrzyn

JEŚLI POTRZEBUJESZ: - wydobycia swojego potencjału zawodowego, - pomocy w budowaniu wizerunku swojego i firmy, - wsparcia w procesie zmiany pracy, - wsparcia w procesie zmiany swojego życia na lepsze, NIE CZEKAJ! SKONTAKTUJ SIE JUŻ DZIŚ! aw@annawegrzyn.pl Kim jestem i co robię: Z wykształcenia prawnik, z doświadczenia księgowa, dyr. HR, sprzedaży i marketingu, z powołania i zamiłowania coach International Coaching Community. Jako coach pomagam firmom, ich pracownikom a także indywidualnym klientom wydobyć wszystkie najlepsze cechy z siebie i innych, by móc je wykorzystać w drodze do wspólnego sukcesu. Dla moich klientów słowa takie jak motywacja, potencjał osobisty, rozwój zaczynają nabierać znaczenia, kiedy we współpracy ze mną uświadamiają sobie, jak wymierny może być efekt ich starań, gdy potrafią zarządzać własnymi naturalnymi umiejętnościami. To największa satysfakcja w mojej pracy być świadkiem zmian, które czynią człowieka szczęśliwszym. Dlaczego tu jestem? Magazyn Zmiany w Życiu to realizacja moich marzeń. Stworzyłam to miejsce aby pomagać innym w znalezieniu drogi do siebie i do prawdziwej radości z życia. Ludzie, których poznałam w procesie przygotowań i realizacji projektu tylko utwierdzili mnie w przekonaniu, że to właściwa droga. Dziękuję Wszystkim za wsparcie. Z czego jestem dumna w moim życiu: Jestem wierna swoim zasadom Nigdy nie zrobiłam niczego wbrew sobie dla korzyści. Wszystkie decyzje w moim życiu były podyktowane sercem. Efekt jest cudowny, mogę powiedzieć z pełną satysfakcją, że niczego nie żałuję i wszystko w życiu zrobiłabym tak samo. Moje słabości: Niecierpliwość i coraz gorzej znoszę poranne wstawanie. Mój sprawdzony sposób na zły nastrój: perfumy Cerruti 1881 różowe, pierwszą butelkę kupiłam za większą część mojego wynagrodzenia i do dziś pamiętam uczucie radości, jakie mi towarzyszyło przy zakupie. Od tamtej pory zawsze mam je na półce, nawet patrząc na butelkę uczucie powraca. Do tego płyta Yanni i jego „One man's dream”. Największa zmiana w moim życiu: Moje życie to ciągłe poszukiwania i zmiany. Największe i najtrudniejsze miały miejsce w 2012 roku. Przestałam się uśmiechać i w głębi duszy czułam, że powinnam być w innym miejscu. Dlatego w jednym momencie zdecydowałam się zostawić ówczesną rzeczywistość i znaleźć nową drogę na każdej płaszczyźnie. Miejscowość: Warszawa

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.