Dlaczego warto przygotować się do wizyty w biurze sprzedaży mieszkań?
dlaczego-warto-przygotowac-sie-do-wizyty-w-biurze-sprzedazy-mieszkan

 

Będąc przez kilka lat dyrektorem sprzedaży w firmie deweloperskiej miałam możliwość obserwacji z czym klienci przychodzą do biura, a raczej bez czego. Znaczny procent klientów przychodzi i na wstępnie pyta: „co może mi pani doradzić? Co macie ładnego? Dobrego?”. Wtedy zaczyna się wymiana zdań niczym taniec w opowieści Dariusza Milczarka – znanego trenera sprzedaży. Jeśli mamy szczęście i trafimy na dobrego sprzedawcę, czyli takiego, który potrafi wypytać nas o nasze potrzeby, to jeszcze mamy szansę być zadowolonym z zakupu. Gorzej, jeśli sprzedawca ma przed oczami prowizje i target do wyrobienia narzucony przez przełożonych albo sam jeszcze niezbyt dobrze porusza się w świecie nieruchomości. Jesteśmy narażeni wtedy na otrzymanie propozycji cudownych niestety tylko w wyobraźni sprzedawcy.
Pomyślałam, że można porównać takie przygotowanie do zwykłej listy zakupów. Ostatnio bardzo lubuję się w zakupach, które są dostarczane do domu. Nie dźwigam zgrzewek wody, nie tracę czasu i nie kupuję niepotrzebnych rzeczy, które nieprzypadkowo witają nas od progu. Robiąc takie zakupy biegam po mieszkaniu i zaglądam do lodówki, do łazienki, do pralni lub innych szafek, żeby sprawdzić, czego brak i czego potrzebuję. Dokładnie to samo robimy pisząc listę przed wyjazdem do sklepu. Mało tego, najlepiej sprawdza się lista robiona przez kilka dni. Dopisujemy wtedy rzeczy, które nam się przypominają. Dlaczego więc przy tak ważnym zakupie jak mieszkanie nie sporządzamy listy potrzeb?
Nigdy nie spotkałam klienta, który przyszedłby z długą listą potrzeb. Jak sporządzić taką listę? W najprostszy sposób. Należy zastanowić się jak wygląda nasze życie i jak będzie wyglądało w nowym mieszkaniu. Trzeba przejść się po mieszkaniu i zrobić listę odpowiedzi na następujące pytania:
1) Ile osób będzie mieszkać w mieszkaniu?
2) Czy wszyscy wychodzą z domu o tej samej porze? (pomocne przy decyzji o dwóch łazienkach)
3) Ile potrzeba pokoi wg powyższego lub jak połączyć potrzeby, jeśli budżet nie pozwala spełnić oczekiwań wszystkich domowników? Ile czasu spędzamy w kuchni – czy lubimy gotować?
4) Czy przyjmujemy gości?
5) Lubimy kuchnię otwartą czy zamkniętą? Jeśli zamkniętą to dlaczego, może to tylko stereotyp, że taka jest wygodniejsza?
6) Ile potrzebujemy blatów w kuchni, ile szafek, jakiej lodówki?
7) Czy mamy dużo robotów, maszynek, urządzeń, które warto mieć w zasięgu ręki, a nie w szafce pod sufitem?
8) Ile osób najczęściej będzie w salonie? Jaki stół ma tam stać? Wiem, że zanika już potrzeba wspólnych posiłków, ale warto pomyśleć, jak one są wartościowe dla relacji w rodzinie i wspólnego spędzania czasu.
9) Czy będzie kredens, szafa na pozostałe naczynia, książki i inne bibeloty – tutaj warto zapytać w biurze, gdzie będą zamieszczone grzejniki żeby mieć ogląd sytuacji i zmienić na czas ich położenie zanim okaże się, że przywitają nas w miejscu planowanego obrazu lub kredensu.
10) Co będziemy robić w pokojach? Jakie będziemy przechowywać w nich rzeczy, jakie ubrania? Czy wymagają one wieszaków, czy wystarczy obszerna szuflada?
11) Czy w łazience potrzebne są praktyczne szafki, czy znajdziemy na niej miejsce w innej części domu? Łazienka to miejsce, którego dotyczy największa liczba cudownych propozycji niczym z katalogu. Pamiętać jednak należy, że jest to miejsce, w którym spędzamy określoną ilość czasu i to w bardzo konkretnej sprawie. Szafa na ręczniki i mniejsze przedmioty toaletowe pod umywalką spełni cenniejszą rolę niż wystylizowana noga, na której spocząć ma upragniona umywalka. Oczywiście nie dotyczy dużych domów lub mieszkań, gdzie jest miejsce i na szafy i fantazyjne nogi.
12) Czy nie lepiej poszukać mieszkania o 3 metry mniejszego (tutaj znowu budżet decyduje) a w zamian za to nabyć także komórkę lokatorską, gdzie spoczną rowery, pudełka, wózki lub inne przedmioty? W chwili zakupu myślimy „jakoś to będzie”, a później stawiamy sąsiadowi pod nosem siedem rowerów, kilka wózków i barykadujemy przejście schodami. Wiem o czym mówię, bo to obrazek z mojej klatki schodowej. Taka sytuacja jest w użytkowaniu trudna, ale przede wszystkim dla nas samych, bo zawsze jest coś do przechowania.
To tylko kilka przykładów, które mogą pozwolić przygotować się do tak ważnego zakupu. Taka lista to tylko początek, bo każdy ma inne potrzeby i gusta i najważniejsze jest aby czuć się dobrze we własnym mieszkaniu. Może właśnie jesteś na etapie listy deweloperów, lokalizacji, cen, metraży, stron świata? Pomyśl więc jak wygląda twoja lista potrzeb jako mieszkańca.

Tagi

budżet domowy remont jak wybrać idealne mieszkanie jak przygotować się do przeprowadzki

Opublikowano: 2014-07-30

Zobacz inne artykuły w kategorii Dom »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

przeprowadzka-jak-szybko-i-skutecznie-zaaklimatyzowac-sie-w-nowym-miejscu-czesc-2

Przeprowadzka: jak szybko i skutecznie zaaklimatyzować się w nowym miejscu? Część 2

Dzięki pozytywnemu postrzeganiu sytuacji możemy w wysokim stopniu uodpornić się na stres związany ze zmianą miejsca zamieszkania. W tej części zajmiemy się trzema ostatnimi pytaniami: pytaniem o poczucie decyzyjności, o kwestię wpływu na relacje z bliskimi oraz o poczucie sprawiedliwości sytuacji.

czytaj dalej »

architekt-wnetrz-czy-warto-korzystac-z-jego-pomocy

Architekt wnętrz - czy warto korzystać z jego pomocy?

Prędzej czy później każdy zapragnie swojego własnego mieszkania. Stając przed taką zmianą połowa z nas całkowicie zbagatelizuje temat, a druga połowa będzie totalnie przerażona. I tak się składa, że żadna z postaw nie jest pomocna.

czytaj dalej »

mieszkanie-szyte-na-miare

Mieszkanie szyte na miarę

Szukamy rozwiązań idealnych dla nas. Tak jest w każdej dziedzinie życia. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku mieszkań. I bardzo dobrze – nasze mieszkanie powinno być przede wszystkim nasze. 

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.