Przejdź do treści
Strona główna » Pierwsze spotkanie z coachem – co możesz zyskać, co możesz stracić

Pierwsze spotkanie z coachem – co możesz zyskać, co możesz stracić

Coaching to szerokie pojęcie, dlatego odpowiedź na pytanie, dla kogo jest przeznaczona ta forma samorozwoju (i co można dzięki niej zyskać, a co stracić), zawsze będzie nieco inna, uzależniona w dużej mierze od wybranej przez nas formy coachingu.

Co warto wiedzieć przed pierwszym spotkaniem?

Ustal swoje potrzeby i cele

Rodzaje i sposoby prowadzenia sesji coachingowych zależą od potrzeb osoby, która z nich korzysta. Wybór tych najskuteczniejszych zależy przede wszystkim od celu, jaki zdefiniował klient.

Życie prywatne

Osobom, które borykają się z problemami w życiu prywatnym, są uwikłane w konflikt z samymi sobą lub otoczeniem, przechodzą kryzysy w związkach i innych relacjach międzyludzkich, poleca się tzw. life coaching, skupiający się głównie na osobistych aspektach naszych działań.

Mój biznes

Dla tych, których celem jest osiąganie sukcesów w sferze zawodowej, odpowiedni będzie (coraz popularniejszy) business coaching. Rodzaje business coachingu są dostosowane do potrzeb konkretnych osób, firm i instytucji, które decydują się korzystać z pomocy profesjonalistów.

Kariera krok po kroku

Career coaching może pełnić funkcję innowacyjnego i skuteczniejszego doradcy zawodowego. Coach pomaga odkryć i wyeliminować przyczynę kłopotów ze znalezieniem zatrudnienia, ustalić najwłaściwszą drogę kariery (zgodną z indywidualnymi predyspozycjami oraz oczekiwaniami klienta) oraz wybrać skuteczną strategię autoprezentacji i autopromocji. Ta forma coachingu jest też szansą dla osób niezadowolonych z przebiegu życia zawodowego, poszukujących nowej, lepszej pracy, starających się o awans, zdecydowanych na poważne zmiany, rozważających przekwalifikowanie się lub kontynuację edukacji. Z career coachingu mogą korzystać pracownicy każdego szczebla, przedstawiciele dowolnej branży i profesji.

Dla menedżerów

Dla kadry zarządzającej i osób zajmujących się bezpośrednio zarządzaniem zasobami ludzkimi przewidziany jest executive coaching – obecnie najbardziej popularna gałąź doradztwa biznesowego. Celem sesji jest nauczenie menedżera, jak stawać się lepszym liderem. Coach pomaga ustalić odpowiednią strategię działania, dzięki której klient może inspirować podwładnych do efektywnego działania.

Jak pracuje coach?

Podczas sesji z coachem klient ma szansę przyjrzeć się trudnym kwestiom w swoim życiu i negatywnym przekonaniom, które blokują go przed osiągnięciem celu. Dzięki otwartym pytaniom i technikom coachingowym wzmacnia swój potencjał i zaczyna inaczej patrzeć na swoje życie; rozwija się. Bywa, że diametralnie zmienia cel, który wybrał podczas pierwszego spotkania. Bywa również, że za problemami w pracy stoi kryzys w małżeństwie – lub odwrotnie. Spotkania z coachem zwiększają pewność siebie klienta, który zaczyna żyć pełnią życia i staje się szczęśliwszy.

Co stracisz na sesji?

Coaching oznacza również straty: rezygnację z wygody i porzucenie utartych schematów. Może się okazać, że to, co dawniej sprawiało nam radość i satysfakcję, już nam nie wystarcza. Aby się rozwijać, musimy porzucić wygodne, ale blokujące nas przekonania. Musimy ruszyć z miejsca, w którym tkwimy od lat – komfortowego i bezpiecznego, bo dobrze znanego. Nieuchronną konsekwencją coachingu jest zmiana – zmiana na lepsze, która pozwoli nam zacząć żyć pełnią życia i cieszyć się z tego, co mamy i kim jesteśmy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *