6 kroków, by zaakceptować siebie - jesteś OK!
6-krokow-by-zaakceptowac-siebie-jestes-ok

 

Ludzie, ludzie, ludzie, ludzie, ludzie, ludzie…weseli, smutni, zamyśleni, szczęśliwi, rozczarowani, spełnieni, niezadowoleni…

Hej Ty! Kiedyś częściej się uśmiechałeś, gdzie ta pogodna część Ciebie, która lubi siebie i  nie musi nic udowadniać? Gdzie jesteś Ty prawdziwy, radosny, z którym chce się przebywać, tak po prostu?

Obserwujemy, oceniamy, podpatrujemy i porównujemy się z innymi, a dzisiejszy świat wyznacza nam wzór spełnienia, mówi nam jacy powinniśmy być. Patrzymy na ten świat, na siebie i zazwyczaj coś nam wiecznie nie pasuje, dlatego, że to mamy jakieś za małe, to znowu zbyt za duże, to krzywe, to za proste, to wszystko jakieś takie wybrakowane, nie takie jak powinno być. Nie lubimy w sobie wielu rzeczy i często nie potrafimy zaakceptować siebie w pełni, takimi jakimi jesteśmy. Szukamy… wciąż szukamy tam, gdzie nie mamy szansy nic znaleźć, bo samoakceptacja to przede wszystkim relacja ze sobą, a my  wkładamy ogromnie dużo wysiłku w prezentację swojego wizerunku szukając akceptacji u innych.

Przecież jesteśmy jedynymi osobami, które towarzyszą nam przez całe życie. O ile byłoby nam łatwie, gdybyśmy powiedzieli sobie: „Jesteśmy ok, dokładnie tacy jacy jesteśmy, bez zmieniania siebie, bez wysiłków, które mają za zadanie przypodobania się innym. Jestem ok, nawet wtedy kiedy wyjadę kreską poza ramy kolorowanki, która wyznacza granice, w której powinniśmy się zmieścić”.

Brzmi tak lekko, prawda? 

Praktyka pierwsza

WŁASNY OBRAZ

Sprawdź, jak siebie widzisz i jak o sobie myślisz na co dzień. Zestaw zachowań na własny temat to samokoncept. Samokoncept można zmienić poprzez myślenie o sobie takim, jakim chciałbyś być. Punkt zwrotny to poznanie sposobu, w jaki samokoncept steruje życiem i podjęcie decyzji o jego zmianie. Masz samokoncept na temat tego ile jesz, na ile jesteś wysportowany, jak wyglądasz, na temat sposobu ubierania się oraz tego, jak widzą Cię inni.

Sprawdź swoje przekonania na własny temat. Weź kartkę papieru i zapisz, jaki jesteś? Następnie przyjrzyj się tym zdaniom i zastąp je wspierającymi przekonaniami.

Jestem…(jestem wysportowany, jestem atrakcyjny, jestem wesoły, jestem szczęśliwy, jestem sobą, jestem ok, wpisz właściwe, takie nad którym chciałbyś popracować… )

Uwaga, ćwiczenie na początku może być trudne, ale kiedy właściwe dla Ciebie zdania wypowiesz drugi i kolejny raz, to z czasem będzie coraz łatwiej.

Praktyka druga

WSZYSTKO JEST WŁAŚCIWE

To nasza zgoda na doświadczanie wszystkiego co dzieje się w nas. Zgoda na wszystkie emocje, te dobre i te złe bez ucieczki i uników. Myśli, uczucia i pragnienia, które się pojawiają, zamiast utożsamiać się z nimi,  pozwólmy im być i obserwujmy je, wiedząc, że nie są nami! Złość, gniew, zazdrość – one wszystkie są właściwe, krzyczą, żeby nam o czymś powiedzieć. Praca z tymi wszystkimi stanami, które są w nas wymaga praktyki poznania siebie. Jeśli nie rozumiesz, dlaczego opanowały Cię silne i trudne emocje, nie możesz ich zaakceptować. Podejmij wyzwanie zrozumienia własnych stanów. W jakich sytuacjach Ci towarzyszą? To wszystko wymaga czasu i nie będzie łatwe. Kiedy zrozumiesz siebie wykonasz niesamowity krok w kierunku samoakceptacji.

Praktyka trzecia

KIEDY SŁYSZYSZ COŚ DOBREGO

Często, kiedy słyszymy komplement na swój temat, zaprzeczamy. To zadanie dla Ciebie, przyjrzyj się jak reagujesz na komplementy. Zacznij od tego, że kiedy ktoś powie Ci komplement, odpowiedź „dziękuję”. Zobaczysz, że z czasem, zaczniesz cieszyć się z komplementów i przyjmować je w bardzo naturalny dla Ciebie sposób.

Praktyka czwarta

JESTEM DZIELNA

Za każdym razem kiedy zrobisz coś nowego  albo zmierzysz się z czymś trudnym np. w pracy, poprawnie wykonasz jakieś nowe zadanie, w domu zrobiłam coś, co od dawna odkładałam na później lub zrobiłam coś czego zawsze się bałam,  pogratuluj sobie i powiedź „…ale dzisiaj byłam dzielna”.

Praktyka piąta

CENIĘ W SOBIE

W sobie najbardziej cenię i lubię…

To klucz do poczucia własnej skuteczności, kompetencji i zdolności w dowolnej dziedzinie. To określa stopień w jakim lubisz i akceptujesz siebie jako człowieka. To niezależne od czynników zewnętrznych. Kiedy dobrze o sobie myślisz, masz lepsze wyniki. Kiedy masz dobre wyniki, dobrze o sobie myślisz. Im bardziej lubisz siebie, tym lepiej Ci wszystko wychodzi. 

Praktyka szósta

MIŁOŚĆ DO SIEBIE

To taka sama miłość, którą obdarzasz swoich najbliższych. Kochasz ich, a „kochać” to czasownik - oznacza działanie, dbasz by dzieci miały zaspokojone wszystkie potrzeby, od jedzenia po dobry nastrój, starasz się by Twój partner miał w Tobie oparcie, więc mówisz do niego czułym głosem, nie używając osądów. Tak samo kocha się siebie poprzez konkretne działanie. Kochasz więc jesteś dla siebie najlepszym rodzicem, partnerem, przyjacielem.

Wszystkie Twoje opinie, lęki, postawy, na swój temat to cechy nabyte. Jeśli jakieś cechy nie służą Twojemu życiu możesz się ich pozbyć zmieniając swoje przekonania  pracując nad sobą.

 

Tagi

akceptacja akceptacja siebie bądź sobą

Opublikowano: 2019-02-06

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

sila-pozytywnego-myslenia-czyli-co-potrafia-twoje-mysli

Siła pozytywnego myślenia, czyli co potrafią Twoje myśli

Niebo jest tuż po burzy i zza chmur delikatnie przebija poranne słońce. Krople deszczu leżą spokojnie na dużych liściach kwiatów, a nieustanny śpiew ptaków towarzyszy porannym rozmowom sąsiadów i zabawie dzieci na dworze. Możemy powiedzieć: zwykły, niedzielny poranek. Nikomu nigdzie nie śpieszy się, każdy jest zadowolony, spokojny i na pozór szczęśliwy...

czytaj dalej »

jakie-mysli-i-uczucia-probujesz-zagluszyc-czego-powinnismy-szukac-w-ciszy-i-samotnosci

Jakie myśli i uczucia próbujesz zagłuszyć? Czego powinniśmy szukać w ciszy i samotności?

Wyobraź sobie następujący obrazek: siedzisz sam w małym domku w Bieszczadach, w którym brakuje elektryczności. Wieczory spędzasz przy świecach, zasypiasz wraz z pierwszym zmrokiem. Nie możesz włączyć muzyki z telefonu, bo zaraz wyczerpie Ci się bateria, więc spędzasz czas w ciszy wraz z odgłosami dochodzącymi z lasu. Wokół nie ma żadnych innych domów, ani sklepów. Jesteś tylko Ty i Twoje myśli. 

czytaj dalej »

zostan-testerem-swojego-zycia

Zostań testerem swojego życia!

Będąc jeszcze dzieckiem, już nieświadomie uczymy się tego, co jest możliwe, a co nie.  Nabywamy wiedzę na temat tego,  co jest właściwe, a co niepożądane. Chłoniemy poglądy naszych rodziców, opiekunów i środowiska, w którym żyjemy. Niepostrzeżenie tworzy się w naszej głowie filtr, przez który postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość. Filtr, który z czasem może stać się...

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.