Czy należy bać się lęku?
czy-nalezy-bac-sie-leku

 

Spora część pacjentów zgłasza się do psychoterapeuty wtedy, kiedy traci w swoim subiektywnym mniemaniu poczucie kontroli nad własnym życiem. Staje się ono podporządkowane objawom – lękowym, fobicznym, kompulsyjnym czy depresyjnym. Wyobraźmy sobie sytuację, w której pacjent – nie widząc powiązania z tym, co się dzieje w jego życiu – podczas porannej jazdy do pracy kolejką podmiejską dostaje objawów, przypominających zawał serca. Serce bije mu bardzo szybko, ręce się trzęsą, cały się poci. Co najczęściej wtedy robi? Wysiada z kolejki i umawia się na wizytę lekarską (o ile wcześniej nie trafił karetką do szpitala, bo zdarza się i tak). Seria badań kontrolnych niczego nie wykazuje.

Objawy najczęściej się powtarzają. Ponieważ nie lubimy tracić kontroli, nie poddajemy się atakom paniki, próbując je kontrolować zazwyczaj poprzez przerwanie, czyli podjęcie różnego rodzaju zachowań zabezpieczających. W tym konkretnym przypadku niech to będzie opuszczenie kolejki na najbliższej stacji albo zmiana środka transportu. Przesiadamy się więc na samochód, prosimy sąsiada o podrzucenie do pracy, czy też w końcu rezygnujemy z pracy albo zmieniamy jej lokalizację na taką, która jest w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. To jednak odbiera nam cenne doświadczenie, że nasze katastroficzne myśli, które towarzyszą często atakowi paniki („zaraz umrę”, „mam zawał”, „upadnę i nikt mi nawet nie pomoże”) nie potwierdzą się. Lęk bowiem, jak każda emocja, ma naturę fali: rośnie, osiąga swoje maksimum i opada. A to, co tej fali szkodzi, mimo że daje chwilową ulgę, to próba zrobienia z nią czegoś – w tym konkretnym przypadku wyjście z kolejki podmiejskiej. Taki ruch zaowocuje tylko jednym – wzmocnieniem objawu – i będzie prowadził do unikania zagrażających w naszym poczuciu sytuacji, paraliżując tym samym przed podjęciem działania i zmianą. Stare porzekadło mówi, że lęk jest kiepskim doradcą. Podejmując decyzje pod jego wpływem, warto o tym pamiętać.

Istotne jest jednak, że objawy lękowe – tak samo jak każde inne – nie biorą się z niczego. Nigdy nie pojawiają się w oderwaniu od nas – sytuacja, w której mamy wysokie poczucie własnej wartości i sprawstwa, życie daje nam frajdę, a nagle, nie wiadomo dlaczego, pojawia się lęk, raczej nie występuje w prawdziwym życiu. Jakkolwiek dziwnie by to nie zabrzmiało, objawy nerwicowe – których pacjenci mają przeważnie serdecznie dość – pełnią w ich życiu rolę ochronną i kompromisową. Są uzewnętrznieniem konfliktu wywołanego przez obecną sytuację w życiu pacjenta i zazwyczaj wiążą się także z czymś, co wydarzyło się w jego przeszłości.

Objawy mogą występować na trzech płaszczyznach:

• emocjonalnej – rozumianej jako napięcie, lęk, fobie, trudności z koncentracją;

• somatycznej – przejawiającej się m.in. bólami i zawrotami głowy, przyspieszonym biciem serca, napięciem mięśni, mrowieniem, drętwieniem, bólem brzucha, bólem w klatce piersiowej, zasłabnięciami i omdleniami;

• behawioralnej – pod postacią m.in. zahamowań w relacjach międzyludzkich, zachowań niedojrzałych, natręctw, unikania i innych.

Psychoterapeuta psychodynamiczny w pierwszej kolejności bada, jaka zmiana (bądź zapowiedź jakiej zmiany) spowodowała załamanie nerwicowe, a następnie szuka w historii pacjenta podobnych psychologicznie doświadczeń. Prowadzi to do głębokiego zrozumienia problemów, z jakimi zgłosił się pacjent, przynosi złagodzenie objawów i przede wszystkim poprawia jakość codziennego funkcjonowania na wielu płaszczyznach życia. Celem psychoterapii jest bowiem nie tylko zmiana zachowań (w tym – zniesienie objawów), ale przede wszystkim trwała zmiana w ramach struktur osobowości. Zupełnie inni nie będziemy – nie miałoby to zresztą żadnego sensu – dzięki psychoterapii możemy jednak stać się bardziej prawdziwi, zaakceptować swoje słabości i czerpać więcej przyjemności z życia.

Polecana literatura:

Nancy McWillams: “Opracowanie przypadku w psychoanalizie”
Glen Gabbard: “Długoterminowa psychoterapia psychodynamiczna” 

Tagi

psychoterapia lęk napady paniki

Opublikowano: 2019-04-17

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

wstyd-jak-wyplywa-na-twoje-wybory-co-zrobic-zeby-przestal-kontrolowac-nasze-zycie

Wstyd - jak wypływa na Twoje wybory? Co zrobić, żeby przestał kontrolować nasze życie?

W potocznym języku i rozumieniu trudno rozróżnić poczucie wstydu od poczucia winy. Pojęcia te, bardzo często, są uważane za tożsame. Możemy przeżywać złość i nie mieć poczuć winy, ale wstydzić się swojej słabości, tego, że daliśmy się ponieść emocjom. Zarówno wstyd, jak i poczucie winy łączą się z lękiem...

czytaj dalej »

pierwsze-spotkanie-z-psychoterapeuta-konsultacja

Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą - konsultacja

Konsultacja to pierwsze spotkanie z psychoterapeutą. Spotkanie może się jawić jako stresujące: nie wiadomo co powiedzieć, jak się zachować, pojawiają się wizje krytyki albo niezrozumienia… możesz czuć lęk, niepewność, wstyd. To tylko przykłady, bo każdy zareaguje na swój sposób. 

czytaj dalej »

depresja-w-swiecie-dzieci-i-mlodziezy

Depresja w świecie dzieci i młodzieży

Dziś w kolejnej odsłonie cyklu o depresji czas na młodzież. Czy depresja jest obojętna na losy nastolatków, czy także oni powinni się jej bać?

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.