Przychodząc do pracy odpalasz licznik, który odlicza godziny do wyjścia? Czujesz, że stoisz w miejscu i nie wiesz co zrobić dalej? Nie odczuwasz już żadnej satysfakcji z pracy i zastanawiasz się, jak sobie z tym poradzić? Sprawdź, co możesz z tym zrobić.
Krok 1: Odróżnij zadowolenie od satysfakcji!
Jak pokazują wyniki niektórych badań, spora część pracujących Polaków deklaruje zadowolenie ze swojej pracy. Zatem dlaczego tak wielu z nas nie odczuwa satysfakcji z wykonywanych obowiązków? Okazuje się, że zadowolenie i satysfakcja to dwie, różne sprawy. Pierwsza, odnosi się głównie do naszych zarobków i benefitów, które oferuje pracodawca. Druga dotyczy poczucia sensu wykonywanej pracy, czy bycia docenionym.
Wykonaj ćwiczenie: Przygotuj kartkę i długopis. Narysuj tabelkę, którą podzielisz na pół. Jedną cześć nazwij zadowolenie, a drugą satysfakcja. Napisz, co sprawia, że będziesz odczuwać satysfakcję i to, co jest ważne, aby być zadowolonym w pracy. Spróbuj dostrzec różnice.
Krok 2: Dokonaj analizy obecnej sytuacji!
Przeanalizuj zapiski. Postaraj się zderzyć je z twoją aktualną sytuacją w pracy. Jeśli w obecnym miejscu zatrudnienia nie ma szans na zmiany, a ty bardzo chcesz odczuwać większy sens wykonywaj pracy, zastanów się, gdzie i na jakim stanowisku byłoby to możliwe.
Wykonaj ćwiczenie: Cofnij się do przeszłości i bardzo sumiennie przeanalizuj swoje wszystkie, dotychczasowe doświadczenia zawodowe. Czy w którymś miejscu pracy satysfakcja była odczuwalna? Co sprawiało ci największą radość? A może do tej pory jeszcze nigdy się to nie zdarzyło? Zapisz swoje wszystkie przemyślenia. Będą one pomocne w kolejnym kroku.
Krok 3: Opracuj plan działania!
Zebrane przemyślenia mogą ci posłużyć do opisania celu twoich działań. Na ich podstawie można bowiem określić szczegóły dotyczące obowiązków i stanowiska, które może zacząć przynosić ci satysfakcję. Sprawdź czy jesteś w stanie dokonać jakiś zmian w obecnej firmie, czy też przyszedł czas na zmianę pracodawcy. Decydując się na szukanie pracy trzymaj się jasno wyznaczonego celu. Nie zmieniaj pracy pochopnie. Każdą ofertę rzeczowo analizuj i oceń, czy jest ona zgodna z przyjętymi przez ciebie kryteriami. Jeśli masz problemy z samodzielnym opracowaniem planu działania albo masz wątpliwości co do tego, co może ci sprawiać radość, skorzystaj z pomocy eksperta – doradcy zawodowego albo coacha kariery.
Pamiętaj!
Brak satysfakcji z wykonywanej pracy może działać zarówno na niekorzyść firmy, jak i samego pracownika. Pozostanie w tym samym miejscu, pomimo rosnącej frustracji może przekładać się na nasze zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Jeśli więc nie odczuwasz satysfakcji z pracy, a bardzo tego potrzebujesz do bycia spełnionym pracownikiem, warto jak najszybciej podjąć odpowiednie działania, aby tę sytuację zmienić.