Przeszkody na drodze do zmiany – jak je pokonać? Część 2

Co nas hamuje przed dotarciem do upragnionego celu, a co nas wspiera w procesie zmiany życiowej lub zawodowej? Nasze przekonania.

Poznaj moc przekonań i dowiedz się, jak z nimi postępować, aby zawsze Ci służyły

Czym są przekonania?

Przekonania to idee, poglądy, uogólnienia, myśli na temat m.in. świata, siebie, własnych możliwości, pracy, relacji, pieniędzy, sensu życia, zdrowia. Choć stanowią subiektywny punkt widzenia, uważamy je za prawdziwe. Są wewnętrzną mapą, której używamy do interpretacji świata i nas samych w tym świecie. Wpływają na nasze codzienne działania, zachowania i opinie. Mogą być zarówno wspierające, jak i ograniczające. Bywają mocno zakorzenione w naszej psychice, dlatego niekiedy nie zdajemy sobie z nich sprawy. Praca z coachem może skutecznie wpłynąć na zmianę ograniczających przekonań.

Aby sprawdzić, czy przekonanie klienta jest wspierające czy ograniczające, w trakcie pracy coachingowej stosuję 5 pytań opartych na zasadach zdrowego myślenia:

 1. Czy twoje przekonanie jest oparte na oczywistych faktach?
 2. Czy twoje przekonanie pozwala ci chronić swoje życie, zdrowe myślenie lub dobry humor?
 3. Czy twoje przekonanie pomaga ci osiągać bliższe i dalsze cele?
 4. Czy twoje przekonanie pomaga ci rozwiązywać konflikty albo ich unikać?
 5. Czy twoje przekonanie pozwala ci czuć się tak, jak chcesz się czuć (bez używek)?

Jeśli na co najmniej 3 pytania Twoja szczera odpowiedź brzmi „TAK”, Twoje przekonanie możesz uznać za zdrowe (wspierające).

Jeśli na co najmniej 3 pytania Twoja szczera odpowiedź brzmi „NIE”, Twoje przekonanie możesz uznać za niezdrowe (ograniczające). Możesz je zmienić!

Warto też pamiętać, że:

 • to, co zdrowe dziś, nie musi być zdrowe jutro;
 • to, co zdrowe dla mnie, nie musi być zdrowe dla Ciebie.

Jak je zmienić?

Krok pierwszy

Weź kartkę i podziel ją na pół.

Po lewej stronie wypisz wszystkie ograniczające Cię przekonania na temat, nad którym aktualnie chcesz pracować (np. zdrowia, relacji, pracy, pieniędzy, sukcesu).

Przykładowe ograniczające przekonania to: „Jestem niekompetentna/niekompetentny”, „Znowu mi nie wyszło”, „Trudno jest odnieść sukces”, „Moje życie jest do niczego”, „Trzeba ciężko pracować, by zarobić na życie”, „Na pewno nie dostanę się do tej firmy”, „Świat jest niebezpieczny”, „Ludzie są nieuczciwi i dbają wyłącznie o siebie samych”, „Nie jestem atrakcyjna/atrakcyjny”.

Po prawej stronie zapisz przeciwieństwo tych przekonań. Ważne, aby nowe, wspierające przekonanie było sformułowane w pierwszej osobie i pozytywnie, np.: „Jestem otwarta/otwarty na nowe doświadczenia”, „Potrafię odnieść sukces”, „Jestem dobra/dobry w tym, co robię”.

Wybierz te, które uważasz za najważniejsze w danym momencie – na początek wystarczą maksymalnie trzy przekonania.

Krok drugi

Kiedy uświadomisz sobie ograniczające Cię przekonania, możesz zacząć obserwować sytuacje, w których się uaktywniają, oraz badać ich wpływ na Twoje myśli i emocje. Możesz też próbować je kwestionować poprzez zadawanie sobie pytań: „Gdyby moje przekonanie było odwrotne do obecnego, to jak wtedy postrzegałabym/postrzegałbym tę sytuację?”. Dzięki temu będziesz w stanie racjonalnie podchodzić do różnych sytuacji.

Nałogowa miłość – jak się pożegnać z uzależnieniem?

Krok trzeci

 1. Pomyśl o przekonaniu, które chcesz zmienić (warunek jest jeden: na 100% musisz chcieć je zmienić).
 2. Jakie negatywne konsekwencje wynikają z wiary w to przekonanie? Zapisz je.
 3. Określ nowe przekonanie (przeciwieństwo negatywnej myśli) i zapisz je w pozytywnej formie. Zamiast: „Nie jestem zamknięta/zamknięty na innych ludzi”, napisz: „Jestem otwarta/otwarty na innych ludzi”. Poświęć na to wystarczającą ilość czasu. Znajdź takie określenia, z którym zgadzasz się całą/całym sobą.
 4. Jakie pozytywne konsekwencje będzie miała wiara w nowe przekonanie? Jak będziesz się czuła/czuł? Jak będziesz się zachowywała/zachowywał? Co się zmieni? Zapisz swoje odpowiedzi.
 5. Zapytaj się siebie: „Co robiłaby osoba o takim przekonaniu?”, „Jak mogłaby się zachowywać?”. Wyobraź sobie działania i zachowania, które rzeczywiście mogą się zdarzyć w Twoim życiu. Wypisz je.
 6. Wybierz jedno działanie z Twojej listy, które będzie dowodem nowego przekonania. Ustal konkretną datę i miejsce, w którym chcesz, aby się pojawiło (niech to będzie działanie, które możesz wykonać/wdrożyć w ciągu najbliższych dwóch tygodni). Upewnij się, że jest adekwatne do wybranego miejsca i czasu.
 7. Wyobraź sobie, że zachowujesz się lub wykonujesz działanie zgonie z nowym przekonaniem. Obejrzyj scenę z filmu „Ty z przyszłości”, podczas której robisz to, co jest dowodem na pożądane przez Ciebie przekonanie. Sprawdź jeszcze raz, czy ta scena jest dla Ciebie odpowiednia i pozytywna.
 8. Przewiń scenę do początku. W wyobraźni spójrz na to, co się dzieje, własnymi oczami. Odegraj przyszłą scenę tak, jakby rozgrywała się teraz. Zobacz i poczuj wszystkimi zmysłami, że to się dzieje. Usłysz siebie, gdy pewnie wypowiadasz nowe przekonanie. Wytrwaj do końca sceny.
 9. Każdy krok powtórz trzy razy.

Powyższe ćwiczenie (w wersji nieco zmodyfikowanej) pochodzi z książki „NLP Patterns for Success Mastery” Ch. Faulknera i R. McDonalda.

Już dziś zacznij pracować nad zmianą ograniczających cię przekonań. Podziel się w komentarzu swoimi refleksjami.

Avatar
Bernadetta Gilarska

SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ, JEŚLI : stoisz przed zmianą swojej ścieżki zawodowej lub drogi życiowej chcesz poznać swoje mocne strony i pełniej wykorzystać swój potencjał szukasz odpowiedzi na to, co jest twoją pasją  chcesz wzmocnić poczucie własnej wartości, pewność siebie i wiarę w siebie potrzebujesz odzyskać równowagę między życiem zawodowym a prywatnym chcesz realizować się w życiu i pracy zgodnie z własnymi wartościami i ze swoim potencjałem Kim jestem i co robię:  Certyfikowany coach, konsultant kariery, specjalista ds. HR i szkoleń. Jako coach wspieram w procesie zmiany na lepsze. Towarzyszę na drodze odkrywania siebie i życia w zgodzie z własnymi wartościami i ze swoim potencjałem. Pracuję w oparciu o kodeks etyczny i standardy Izby Coachingu. W swojej praktyce łączę różne techniki i metody, które pomagają mi w skuteczny sposób zaprowadzić moich klientów do celu. Posiadam ponad 12 lat doświadczeń pracy z ludźmi w sferze zawodowej i ponad 10 lat aktywnego samorozwoju. Jestem entuzjastką autentyczności, rozwoju osobistego i po prostu życia.     Dlaczego tu jestem: Bo mam potrzebę dzielenia się z Tobą swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami coachingowymi oraz inspirowania do zmiany, którą rozumiem jako umożliwienie pełniejszego realizowania własnego potencjału. Z czego jestem dumna w moim życiu: Z drogi, jaką przeszłam i ciągłego rozwoju. Moje słabości: Inspirujące książki i lody waniliowe :)  Mój sprawdzony sposób na zły humor: Chwila tylko dla siebie, otoczenie siebie troską i sprawienie sobie przyjemności poprzez np. długi spacer, basen, ulubiony serial, inspirującą książkę, pyszne jedzenie. Największa zmiana w moim życiu: Bardzo ważny dla mnie proces zmian został zapoczątkowany 4 lata temu (m.in. przeszłam własny proces coachingowy, uzyskałam certyfikat i licencję coacha, rozpoczęłam własną praktykę coachingową, odeszłam z korporacji, pozbyłam się szkodliwych dla mnie nawyków, zwolniłam tempo życia, wprowadziłam zdrowszy styl życia) i nadal trwa… Przede wszystkim zmienił się mój sposób myślenia i działania co przełożyło się na moje zdrowie oraz życie osobiste i zawodowe. Od tamtej pory staram się świadomie podążać ścieżką swojego serca i żyć w zgodzie z własnymi wartościami.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.