Przejdź do treści
Strona główna » Kaizen: małymi krokami do zmian

Kaizen: małymi krokami do zmian

Być może słyszałaś/słyszałeś o „kaizen”. Termin ten wywodzi się z kultury japońskiej i oznacza ciągłe doskonalenie poprzez wprowadzanie drobnych zmian. Kaizen opiera się na metodzie małych kroków. Zamiast wprowadzać wielkie zmiany do swojego życia, skup się na małych działaniach.

Mniej znaczy więcej

Przykładowo: jeśli chcesz nauczyć się języka obcego, zgodnie z zasadami kaizen zacznij przyswajać jedno nowe słowo dzienne, a po tygodniu zwiększ zakres do dwóch nowych słów. Sygnałem, że możesz iść dalej, jest wykonywanie poprzedniego kroku automatycznie i bez wysiłku. Jeśli złapiesz się na lęku przed zadaniem lub wymigiwaniu się od jego wykonania, to znak, że podejmowany krok jest dla Ciebie zbyt duży. Ważne, aby był on możliwie jak najmniejszy.

Zmiany zaczynaj od małych kroków

Podczas pracy coachingowej z klientami często stosuję metodę małych kroków, m.in. pytając: „jaki możesz zrobić pierwszy, drobny krok, który przybliży Cię do Twojego celu?”. Warto zastanowić się nad najmniejszym działaniem, które przybliży Cię – nawet tylko odrobinę – do tego, co chcesz osiągnąć. Według kaizen nie jest ważne, jak szybko robisz postępy i czy efekty są idealne; ważne jest, że nie stoisz w miejscu i ruszyłaś/ruszyłeś do działania. Dzięki tej metodzie, bez wprowadzania rewolucyjnych zmian, krok po kroku możesz dotrzeć do tego, czego pragniesz i o czym marzysz.

Zdrowe nawyki żywieniowe: postanowienia noworoczne

Mniej wysiłku, większa skuteczność

Wielkie próby zmiany mogą mieć skutek odwrotny od zamierzonego i zakończyć się porażką. Rewolucyjne działania wzbudzają lęki i obawy. Małe kroki natomiast wyłączają lękową reakcję mózgu, stymulują racjonalne myślenie i kreatywność. Wymagają niewielkich nakładów czasu i pieniędzy, pozwalają mózgowi na wytworzenie nowych, trwałych nawyków. Poprzez podejmowanie małych działań ominiesz przeszkody, które wcześniej były przyczyną porażek. Na przykład jeśli chcesz wstawać godzinę wcześniej (przestawienie budzika o całą godzinę na Ciebie nie działa), nastawiaj codziennie budzik o 2 minuty wcześniej – po miesiącu będziesz wstawać godzinę wcześniej i w ogóle tego nie odczujesz. Jak widzisz, strategia podejmowania małych działań jest prosta, niezwykle efektywna i może przyczynić się do większej zmiany.

Jak zastosować metodę małych kroków w praktyce?

Zastanów się, jaki możesz zrobić pierwszy krok, by osiągnąć to, czego pragniesz. Upewnij się, że pierwszy krok jest naprawdę bardzo mały i sprawdź, czy możesz go podzielić na jeszcze mniejsze części. Dzięki temu dajesz sobie największą szansę powodzenia. Wybierz takie działanie, które możesz wykonać już dziś.

Co to będzie? Gdy już wybierzesz – zrób to! 

Jeśli zainteresowała Cię ta metoda, zajrzyj do książki „Filozofia kaizen. Jak mały krok może zmienić Twoje życie” Roberta Maurera. Znajdziesz w niej jeszcze więcej skutecznych strategii, którą pomogą Ci polepszyć jakość swojego życia.

Jak wykorzystać filozofię kaizen na drodze do zmian?

  • zrezygnuj z rewolucji i wywracania życia do góry nogami
  • postaraj się wprowadzać zmiany stopniowo i powoli
  • kieruj się zasadą: mniej znaczy więcej
  • zacznij od bardzo małego kroku i powtarzaj go codziennie, aż dojdziesz do celu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *