Przejdź do treści
Strona główna » Równowaga ciała i umysłu

Równowaga ciała i umysłu

Równowaga ciała i umysłu

Są takie okresy w naszym życiu, w których spędzamy w pracy sporo czasu, bo gonią nas deadline’y i trzeba wszystko podomykać. Z powodu zwiększonej liczby godzin poświęcanych pracy automatycznie wzrasta nasze zmęczenie. Praca to nie wszystko; jest jeszcze życie prywatne – z jego obowiązkami i zadaniami do wykonania, które również trzeba odhaczyć na liście. A gdzie czas dla siebie? 

Posłuchaj siebie

Gdy tak pędzimy w naszej codzienności, często zapominamy o tym, aby posłuchać tego, co płynie z naszego ciała. Nie pamiętamy, że nasze ciało podlega naturalnym cyklom przyrody, takim jak jesień, zima, lato czy wiosna. Zatracamy się w naszych myślach, które najczęściej mają włączone programy: „Rób”, „Działaj”, „Trzeba”, „Muszę”, zapominając, że to, jaka jest obecnie pora roku, ma wpływ na ilość energii wydatkowanej przez nasze ciało. 

Energia jest nam potrzebna do działania, ale również do tego, aby jak najlepiej zadbać o swoją równowagę w każdym aspekcie życia – zarówno prywatnego, jak i zawodowego To, co może być pomocne w znalezieniu tej równowagi, to słuchanie swojego wnętrza. Jak mówi Eckhart Tolle, autor „Potęgi teraźniejszości”: „jeśli dojdziesz do ładu z własnym wnętrzem, wówczas to, co zewnętrzne, samo się ułoży. Zacznij zatem słuchać swoich myśli, emocji i ciała”.

Co zrobić, aby skutecznie słuchać siebie?

W pierwszej kolejności zatrzymaj się i zobacz, jak wygląda Twoja rzeczywistość tu i teraz. Odpowiedz sobie na pytanie: „Czy faktycznie równowaga między ciałem i umysłem jest mi do czegoś potrzebna?”. Czy widzisz sens w przyglądaniu się swojemu światu wewnętrznemu i temu, co czasami może być mało realne i nie do końca uchwytne? Zarówno myśli, jak i emocje nie są do końca logiczne. Z jakiś względów je mamy i je czujemy, natomiast rzadko świadomie zwracamy uwagę na mechanizmy, które je wywołują.

Nazwij wszystko to, co dzieje się w Tobie teraz, i podejmij decyzję, co chcesz z tym zrobić.

Następnie trenuj uważność, ponieważ jest to element, który może Cię wspierać
w każdym aspekcie Twojego życia, a przede wszystkim może zapewnić Ci dostęp do większej liczby informacji w Tobie. Jeśli jesteś uważny i świadomie zauważasz to, co dzieje się w Tobie teraz, automatycznie zyskujesz dostęp do większej bazy danych. Parametry, które uzyskasz, mogą okazać się wartościowe, a jednocześnie może być ich więcej niż zwykle, umożliwiając Ci podjęcie jak najlepszej decyzji w trakcie realizacji swojego celu. Wydaje się logiczne: im więcej danych, tym większa jasność podejmowanych decyzji i możliwość kreowania rzeczywistości w najbardziej optymalny sposób.

Co na to OSHO?

W jednej ze swoich książek („Równowaga ciała i umysłu”) Osho podaje kilka sposobów na to, jak zwiększyć swoją wewnętrzną równowagę między swoim ciałem i umysłem. Jednocześnie podpowiada, jak można słuchać swojego ciała, aby świadomie kierować swoją uwagę na optymalne wykorzystywanie energii, którą każdy z nas ma:

  • Kto kocha swoje ciało, ten dba o nie.
  • Kiedy dbasz, kiedy kochasz, dostrajasz się do ciała, a ono automatycznie zaczyna być w porządku.
  • Jedz w pełni świadomie, jakbyś medytował, a nigdy nie zjesz ani za dużo, ani za mało.
  • Twoje ciało jest zrodzone z ziemi, a zawiera wodę wszystkich oceanów, ogień wszystkich gwiazd i słońc oraz powietrze. Twoje ciało zawiera wszystko, co istnieje.
  • Ciało stwarza możliwość odpoczynku dla umysłu. Dotknij z miłością i troską każdego miejsca, w którym występuje napięcie.
  • Ciało działa równocześnie z umysłem. Jest bardzo wrażliwe, dlatego powinniśmy nauczyć się
    z nim rozmawiać – wtedy większość problemów rozwiąże się sama.
  • Używaj ciała, kochaj je – jest pięknym mechanizmem, cennym podarkiem.. Choć jego tajemnice są wspaniałe, nie utożsamiaj się z nimi. Ciało jest jak samolot, którego jesteś pilotem. Samolot jest pożyteczny i piękny, ale nie jest tym samym, co pilot. To dwa odrębne, zupełnie inne zjawiska. Pilot kieruje samolotem. Korzystaj z ciała jak
    z pojazdu, lecz pozwól, aby sterowała nim świadomość.

 

Co możesz zrobić teraz?

Weź kartkę i długopis. Usiądź w swoim ulubionym miejscu i szczerze odpowiedz sobie sam na poniższe pytania:

  • Czym dla mnie jest równowaga?
  • Czego chciałbym więcej w tym aspekcie?
  • Co mogłoby okazać się pomocne w realizacji mojego celu?
  • Co się dzieje we mnie teraz, gdy piszę te słowa?

1 komentarz do “Równowaga ciała i umysłu”

  1. Avatar

    Dużo trudu i wysiłku musimy włożyć by ciało, umysł i dusza stanowiły jedność. Jak śpiewał M. Grechuta „….jak oddzielić serce od rozumu ….” wszyscy mamy z tym problem. Radzę poczytać poradnik „Przewodnik po mądrości ciała”, który uczy i niesie rozwiązania by zacząć żyć świadomie we własnym ciele. Polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *