Troskę o wzajemne relacje można porównać do opieki nad rośliną: jeśli jest regularnie podlewana i pielęgnowana, rośnie, rozwija się i jest w dobrej kondycji. Jeśli jednak zapominamy o niej – zaczyna więdnąć. Dlatego niezależnie od tego, czy znacie się dwa lata, czy tylko dwa miesiące, powinniście dbać o wzajemną relację. Tylko co zrobić, jeśli przez jakiś czas dopuszczaliście się zaniedbań albo powiedzieliście sobie zbyt dużo przykrych słów?
Na szczęście w większości wypadków nieco zaniedbany związek da się uratować i pozwolić mu ponownie rozkwitnąć. O czym warto pamiętać, jeśli chcemy poprawić jakość naszej relacji?
1. Naucz się większej akceptacji
Kłótnie w związkach często wynikają z niespełniania oczekiwań przez partnera. Spodziewamy się, że bliska nam osoba będzie zachowywała się w określony sposób lub podejmowała takie decyzje, jakie również nam odpowiadają. Brak akceptacji dla pewnej odmienności poglądów, sposobu bycia czy codziennych nawyków wywołuje konflikty, które nie są dobre dla związku. Dlatego naucz się akceptować partnera w większym stopniu i postaraj się jeszcze lepiej go zrozumieć. Nie zmuszaj go do tego, aby wszystko, co robi, wymagało twojej akceptacji. Weź pod uwagę jego potrzeby i przyzwyczajenia, zamiast starać się je niwelować.
2. Zacznij mówić o swoich emocjach i odczuciach
Mówienie wprost o swoich potrzebach, emocjach i odczuciach w ważnych dla nas momentach jest niezwykle istotne dla budowania więzi i dobrej komunikacji w związku. Jeśli nie powiesz partnerowi, że zraniły cię słowa, które właśnie wypowiedział, albo że sposób, w jaki zwraca się do twoich rodziców, sprawia ci przykrość, twoja druga połówka nie domyśli się tego. Pamiętaj jednak, że rozmowę o emocjach należy odpowiednio przeprowadzić. Staraj się mówić spokojnie i rzeczowo, nie zarzucaj partnerowi błędów, lecz jedynie zwróć jego uwagę na zachowania, które sprawiają ci przykrość i wywołuję w tobie negatywne emocje.
3. Idź czasem na kompromis
Związek to nie rozgrywka sportowa; nie chodzi w nim o to, żeby za wszelką cenę być wygranym, zwłaszcza kosztem innych. Staraj się jak najczęściej osiągać kompromis i zachęcaj do niego partnera. Jeśli oboje nieco odpuścicie, łatwiej porozumiecie się w codziennych sprawach!
4. Pracuj nad komunikacją
Dobra komunikacja to nie tylko jasne i klarowne formułowanie swoich przemyśleń, lecz także wzajemne słuchanie się i mówienie takich słów jak „proszę” i „dziękuję”. Wielu z nas zdarza się o tym zapominać. Umiejętne słuchanie partnera czy podziękowanie mu za pomoc to miłe gesty, które mogą poprawić jakość wzajemnych relacji.
5. Pamiętaj na co dzień o miłych gestach
Kiedy ostatnio zaprosiłeś partnera do kina? Kiedy wspólnie jedliście kolację? Które z was ostatnio podało kawę do łóżka? Związek budują miłe gesty – zarówno te duże, jak i najmniejsze – dlatego warto o nich pamiętać. Od czasu do czasu spraw partnerowi miłą niespodziankę. Czasami wystarczy miły SMS, aby twoja połówka, która siedzi w pracy daleko od ciebie, uśmiechnęła się na moment i ciepło o tobie pomyślała.