Spotkanie Warszawskiego Klubu Kobiet z Panią Prezydentową Anną Komorowską
spotkanie-warszawskiego-klubu-kobiet-z-pania-prezydentowa-anna-komorowska

 

Warszawski Klub Kobiet to działająca od trzech lat grupa fantastycznych kobiet, które realizują się nie tylko zawodowo, lecz także na gruncie rodzinnym. Z wielkim podziwem patrzyłam na 30-letnie mamy dwojga lub trojga dzieci, zaangażowane również we własny biznes. Szczególne ukłony kieruję w stronę dwóch pań, które były w piątej i szóstej ciąży. Stereotyp, że dużo dzieci pojawia się tylko w rodzinach patologicznych, powinien pójść do lamusa. Okazuje się, że można być szczęśliwą mamą pięciorga dzieci i realizować się zawodowo. To było niezwykle inspirujące spotkanie.

14 października 2014 roku Agnieszka Kamińska i Marta de Zuniga zaprosiły Annę Komorowską - Małżonkę Prezydenta RP. Na spotkaniu, w ciepłej atmosferze, rozmawiałyśmy o tym jaka powinna być rodzina i jakie metody wychowawcze sprzyjają prawidłowemu funkcjonowaniu dziecka w społeczeństwie.

Zdaniem Anny Komorowskiej, członkinie Warszawskiego Klubu Kobiet są najlepszym przykładem na to, że można połączyć ścieżkę zawodową z rolą matki doskonale sprawdzając się na obu płaszczyznach. Rośnie świadomość społeczna, a historie kolejnych z nas napawają optymizmem.

Dla mnie rodzina jest najważniejszym światem, w którym wyrasta człowiek. Jest fundamentem, który potem rzutuje na całe życie. Można chodzić na kursy i szkolenia, ale ich oddziaływanie nie jest aż tak silne, jak ten fundament rodzinny. Teraz jest łatwiej – u mnie było pięcioro dzieci bez jednorazowych pieluch a czasem nawet bez pralki. Dziś, dzięki tym  udogodnieniom, mamy dużo więcej czasu i bardzo ważne jest, żeby ten czas jak najlepiej zagospodarować. Mam jednak wrażenie, że czasem tych pozytywnych zmian nie doceniamy - mówiła Pierwsza Dama.

Często poruszaną kwestią jest odpowiednie wychowanie dziecka, ukszłatowanie go tak, aby jak najlepiej poradziło sobie w dorosłym życiu.

Przede wszystkim należy wymagać od siebie. Jeśli przyjmiemy jakieś założenia, to należy je konsekwentnie realizować. W ten sposób dajemy przykład naszym dzieciom. Bądźmy dla nich najlepszym wzorcem, a po latach zobaczymy efekt.

Kolejne rozważania dotyczyły tego, jak zachować wartości w nowoczesnym, pędzącym do przodu świecie.

Ja nie widzę pola konfliktu, rozdźwięku. Trzeba być otwartym na nowości, ale jednocześnie wskazywać, co warto w życiu doceniać, jakimi wartościami się kierować, co przyjąć, a co odrzucić. Warto tego uczyć dziecko, by umiało w przyszłości powiedzieć:  "to nie jest w moim stylu, to mi nie odpowiada".

Dotknęłyśmy też tematów polityki rodzinnej, np. problemu równowagi między życiem zawodowym, a macierzyństwem, w kontekście obecnej sytuacji związanej z brakiem przedszkoli i dobrego nastawienia pracodawców wobec ciąży w pracy.

Należy walczyć o siebie i o sprawę. Zadowolona, realizująca się mama to jest ogromna wartość. Sfrustrowana mama przenosi frustrację na dziecko i nie wyrasta ono w szczęśliwych warunkach, a dla dziecka ważniejsza od strony materialnej jest ta emocjonalna. Jeśli chodzi o pracodawców, to można negocjować, np. ustalić bardziej elastyczny czas pracy. Jednakże pracodawcy też mają swoje obawy, ponieważ jest wiele kobiet, które idą na zwolnienie lekarskie już od pierwszych dni ciąży. Są jednak tacy pracodawcy u których nikt nie ukrywa ciąży, bo taka informacja jest źródłem radości dla wszystkich. Warto też zrzeszać się w ważnych sprawach. Przykład z "mamami I kwartału" pokazuje, że można negocjować i zorganizować się we wspólnej sprawie. Miejmy nadzieję, że ta elastyczność przyjdzie z czasem, kiedy nowe pokolenie dojdzie do władzy i będzie lepiej rozumieć te potrzeby, o które teraz zabiega. Trzeba się o to starać już dziś.

Małżonka Prezydenta RP opowiedziała o swojej działalności na rzecz młodych talentów, mi. cyklicznych koncertach w Belwederze. Wyjaśniła nam, jak istotna jest jej działalność jako Pierwszej Damy, w propagowaniu polskiej kultury i sztuki na arenie międzynarodowej. Wychwalała piękno naszej przyrody oraz architektury zabytkowych miast, do których odwiedzania zachęca najważniejszych gości z zagranicy. Jest ona także kuratorem wielu istotnych wydarzeń kulturalnych,  ale w każdej sferze swojej działalności najwięcej uwagi poświęca kobietom, w szczególności matkom, będacych wzorem i piastunkami tradycji.

W życiu prywatnym, ani zawodowym nie ma jednej, sprawdzonej recepty na sukces i szczeście. Każdy powinien znaleźć własną drogę i podążać nią zgodnie ze swoimi przekonaniami. Istotną jej częścią jest otwartość na zmiany i gotowość podejmowania nowych wyzwań.

Przyłączamy się więc do tych wskazówek i życzymy naszym Czytelnikom realizacji swoich marzeń i dobrych Zmian w Życiu już dziś.

fot. KPRP / Piotr Molęcki

Autor: Anna Węgrzyn

Tagi

rodzina czas z dziećmi dobra komunikacja Anna Komorowska wydarzenia

Opublikowano: 2014-10-24

Zobacz inne artykuły w kategorii Wydarzenia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

relacje-mlodziezy-z-rowiesnikami-w-szkole

Relacje młodzieży z rówieśnikami w szkole

Każdy z nas bez względu na wiek, płeć, pochodzenie czy zainteresowania potrzebuje mieć kogoś, komu może zaufać. Kogoś, na kogo może liczyć w każdej sytuacji. Kogoś, kto będzie z nim szczery, w czyim towarzystwie będzie się dobrze czuł. Niestety albo na szczęście życie jest tak ułożone, że nie zawsze znajdujemy się w gronie osób, które sami wybraliśmy.

czytaj dalej »

potrzeby-dziecka-w-wieku-wczesnoszkolnym-sprawdz-co-jest-naprawde-wazne-dla-twojej-pociechy

Potrzeby dziecka w wieku wczesnoszkolnym - sprawdź, co jest naprawdę ważne dla Twojej pociechy!

Dziecko ma wielką potrzebę czucia się bezpiecznym – bez tego nie jest w stanie funkcjonować ani w szkole, ani w domu. Do tego poziomu zaliczamy również stabilizację, opiekę i oparcie, zależność, protekcję, wygodę, spokój, wolność od strachu. Każdą z tych potrzeb muszą zapewnić dziecku...

czytaj dalej »

dialog-miedzy-pokoleniami

Dialog między pokoleniami

Jak minione czasy widzą ludzie, którzy mieli okazje ujrzeć je w kolorowym świetle? Co myślą o dzisiejszym, scyfryzowanym świecie? Jak odnajdują się w pędzie codzienności? O to wszystko – i trochę więcej – zapytałam dwie bliskie mi kobiety: babcię urodzoną tuż po wojnie w 1948 roku oraz mamę dorastającą w trakcie stanu wojennego w Polsce.

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.