Przejdź do treści

Zmiany w Życiu

Strona główna » Praca z domu – za co możesz być wdzięczny, a na co musisz uważać

Praca z domu – za co możesz być wdzięczny, a na co musisz uważać

Dla większości osób, które nigdy nie miały okazji pracować zdalnie, praca zdalna może wydawać się bardzo atrakcyjna. W końcu oszczędza nasz czas, który musiałyby tracić na dojazdy, i zapewnia więcej swobody wynikającej z przebywania w domu. Taki model współpracy z pracodawcą nie jest jednak pozbawiony wad, więc zanim zdecydujesz się na pracę zdalną, sprawdź, na co powinieneś uważać.

Praca zdalna – jestem za!

Osoby, które zdecydowały się na pracę zdalną, z pewnością mogłyby wymienić wiele jej zalet.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Najważniejszy może być fakt, że w większości wypadków to pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy. Zwykle też najważniejszy okazuje się efekt, a nie na przykład godzina wykonania zadania. Może to być szczególnie ważne dla kobiet, które wychowują dziecko – dzięki takiemu rozwiązaniu mogą dopasowywać pracę do potrzeb dziecka.

Kolejną zaletą jest z pewnością brak kontroli ze strony przełożonego. Oczywiście nawet praca z domu wymaga opracowywania raportów z podejmowanych działań i regularnego kontaktu z szefem, jednak przybiera to zdecydowanie inną formę niż w przypadku pracy w biurze.

Niewątpliwą korzyścią pracy z domu może być także oszczędność – zarówno pieniędzy, jak i czasu, jaki poświęcalibyśmy na codzienne dojazdy i powroty z pracy. Ponadto praca zdalna oznacza dowolność w wyborze stroju i nie wymaga określonego dress codu (choć szybko może stać się problematyczną kwestią).

Zdalne zagrożenia

Początkowo niewinne zalety pracy w domu szybko mogą stać się dla nas niejako zagrożeniem.
I tak na przykład brak troski o codzienny strój może nas rozleniwić, w rezultacie zaczniemy się zaniedbywać.

Praca zdalna wymaga od pracownika dużej dyscypliny i samokontroli. Jeśli mamy z tym problem, wystarczą ciekawy serial w telewizji, pyszne przekąski czy dłuższa drzemka, byśmy zrezygnowali z wykonywania obowiązków na rzecz przyjemności.

O ile późniejsze rozpoczęcie pracy nie powinno wiązać się z wieloma negatywnymi konsekwencjami, o tyle ciągłe odkładanie obowiązków na rzecz domowych przyjemności może odbić się na efektach naszej pracy oraz… naszej sylwetce. Praca w domu zwykle oznacza mniej ruchu, a pełna lodówka pod nosem może kusić i zachęcać do częstego jej odwiedzania.

Powyższe przykłady pokazują, że podjęcie decyzji o pracy zdalnej powinno być przemyślanie. Zastanów się, czy masz w domu miejsce, w którym możesz się skupić i spokojnie popracować. Rozważ również, czy będziesz mieć na tyle samodyscypliny, że praca w domu nie zamieni się w przedłużający się urlop.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

1 komentarz do “Praca z domu – za co możesz być wdzięczny, a na co musisz uważać”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *