Kontynuacja bestsellerowej książki “Seksuolożki. Sekrety gabinetów”

„Większość wizyt u seksuologa to historia wstydu”. A jedna książka to za mało, by je wszystkie opowiedzieć.

Marta Szarejko po raz kolejny zabiera nas na spotkanie z seksuolożkami. Wspólnie ze swoimi rozmówczyniami nie tylko odkrywa przed nami tajemnice gabinetów seksuologicznych, lecz także obnaża stereotypy, w jakich uwięziona jest nasza kobiecość i seksualność.

Szuka odpowiedzi na pytania, które wstydzimy się zadać, a także te, o których wolimy nawet nie myśleć.

❖  Z jakimi problemami na terapię do seksuologa zgłaszają się polskie pary?

❖  Dlaczego kobiety boją się odmawiać seksu?

❖  Czy brak pożądania to choroba?

❖  Jak wygląda życie kobiet, które były wykorzystywane seksualne w dzieciństwie?

❖  Co bardziej rujnuje libido? Depresja czy jej leczenie?

❖  Jak zaburzenia osobowości wpływają na życie seksualne?

❖  Z jakiego powodu małe dziewczynki przyprowadza się na wizytę do seksuologa?

❖  Jak naprawdę wygląda chemiczny aspekt bycia kobietą, czyli jej hormony?

❖  Dlaczego kobieta czuje się winna, jeśli nie ma ochoty na seks?

❖  Dlaczego dzieci się masturbują?

❖  Dlaczego w polskich związkach przyjemność mężczyzny jest ważniejsza niż ta kobiety?

❖  Czy osoby zarażone wirusem HIV mogą w ogóle uprawiać seks?

page3image25041200

Marta Szarejko – dziennikarka, reportażystka. Autorka książki o bezdomnych Nie ma o czym mówić, za którą została nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, i zbioru reportaży o kompleksach osób z małych miejscowości mieszkających w dużych miastach Zaduch. Za swoją bestsellerową książkę Seksuolożki. Sekrety gabinetów otrzymała studencką nagrodę MediaTory 2019 w kategorii ProwokaTOR za „za szczere rozmowy z seksuolożkami i przełamanie tabu życia seksualnego kobiet w Polsce. Za stawianie trudnych pytań i poruszenie tematów pomijanych
w debacie publicznej”.

ZAMIAST WSTĘPU

„Dlaczego tak mało w niej lekarek?!” – zapytała Aleksandra Krasowska, psychiatrę, seksuolożka, kiedy spotkałyśmy się pierwszy raz. Właśnie przeczytała moją książkę, a ja od dawna chciałam namówić ją na rozmowę. Jej pytanie mnie zaskoczyło, a potem długo nie dawało spokoju. Wcześniej nie dzieliłam seksuolożek na lekarki i psycholożki, w mojej wyobraźni były jedną zwartą grupą mądrych, zabawnych kobiet, które pomagają innym kobietom. Zaczęłam szukać internistek, endokrynolożek, ginekolożek, które zajmują się seksuologią. Aż znalazłam takie, które o rzeczach wcześniej potwornie dla mnie nudnych – hormonach, zawałach, chorobach ginekologicznych – opowiadają jak reporterki. Doskonale wiedzą, na jaki szczegół rzucić światło, żeby przyciągnąć słuchacza. Wystarczy wyobrazić sobie endokrynolożkę, która siedzi w piaskownicy z córką i widzi, że opiekunka innego dziecka ma chorobę, której prawdopodobnie sama nigdy nie zauważy. Ginekolożkę, do której gabinetu przychodzą trzy- i czteroletnie dziewczynki. Albo psychiatrę, która fascynująco opowiada o elektrowstrząsach. Podkreślają, że o seksualności nie można myśleć jak o odrębnej wyspie oderwanej od reszty życia. I że bez niej nie da się rozpatrywać większości chorób. Dlatego tak je cenię: oprócz tego, że są błyskotliwe i szczere, wydają się też takie ludzkie. Jedna w środku wywiadu zaczyna kompulsywnie jeść czekoladki, żeby się ożywić. Inna wypija wiadro kawy, żeby nie przynudzać. Mają w sobie coś z energicznej, podekscytowanej gospodyni, która chce, żeby wszyscy goście czuli się u niej dobrze. Edukują, ale tak, że trudno to odczuć. Jednak nie porzuciłam psycholożek, terapeutek, edukatorek seksualnych. Te kocham jak szalona, całą duszą. To one zaskakują mnie informacjami typu „Już dwumiesięczne dzieci potrafią się masturbować” albo „Dziewczyny czasem sabotują swoje związki, bo są lojalne wobec kobiet w rodzinie”, no i „Tylko 20 procent osób wykorzystujących seksualnie dzieci to pedofile”. Ale też pozwalają mi mówić rzeczy, których w rozmowach z nikim innym w życiu bym nie powiedziała. Czekałam, aż mi się znudzą, ale to się chyba nie zdarzy.

BOHATERKI / ROZMOWY

BRAK, czyli rozmowa o tym, kiedy nie mamy ochoty na seks i dlaczego tak rzadko sobie na to pozwalamy

page4image25042240PAULINA TROJANOWSKA­MALINOWSKA, psycholożka, psychoterapeutka, seksuolożka, doktor nauk społecznych. Prowadzi warsztaty z edukacji psychoseksualnej, poradnictwo w ramach telefonów zaufania, uczestniczy w badaniach naukowych i konferencjach. Doświadczenie zawodowe przede wszystkim w Grupie Edukatorów Seksualnych Ponton oraz różnych placówkach zajmujących się zdrowiem psychicznym i seksualnym, m.in. Vedi Clinic, Harmonia, Poradnia Zdrowia Psychicznego.

SZCZEROŚĆ, czyli rozmowa o tym dlaczego mamy problem z postawieniem granic w seksie

page4image25035376

AMEERA ANNA IBRAHIM, psycholożka, terapeutka, seksuolożka. Zdobywała doświadczenie w Ośrodku Rehabilitacji Socjopsychiatrycznej w Zagórzu, Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia w Pruszkowie, na oddziale terapii uzależnień w areszcie śledczym, w Poradni Seksuologicznej i Patologii Współżycia Centrum Psychoterapii SWZPZPOZ w Warszawie. Współpracowała przy tworzeniu opinii sądowo- seksuologicznych. Obecnie pracuje w prywatnym gabinecie, prowadzi też profil strefa (bez)wstydu.

KRZYK, czyli rozmowa o tym, jak zaburzenia osobowości wpływają na seks

page4image25047024

DOROTA WÓJCICKA, psycholożka, seksuolożka, psychoterapeutka, zdobywała doświadczenie w różnych fundacjach, m.in. Synapsis, Nagle sami, a także w Warszawskim Towarzystwie Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Psychicznie i Nerwowo Chorymi. W pracy skupia się na osobach z zaburzeniami psychicznymi. Prowadzi stronę dla młodzieży o zdrowiu psychicznym: bezoceny.pl. Związana z Poradnią Psychologiczną Synergia.

NADZIEJA, czyli rozmowa o seksualności w depresji

page5image25042448

ALEKSANDRA KRASOWSKA,
psychiatra, seksuolożka. Pracowniczka Katedry i Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Kieruje Poradnią LeczeniaNerwic Centrum Psychoterapii Szpitala Nowowiejskiego, gdzie pracuje z pacjentami cierpiącymi m.in. z powodu zaburzeń lękowych i osobowości. Pracuje też w Poradni Seksuologicznej i Patologii Współżycia, prowadzi prywatną praktykę. Członkini Zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej. Członkini Europejskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej.W Radiu TOK FM z dr. Robertem Kowalczykiem współprowadzi programy SexAudycja i SexPodcast.

TAJEMNICA, czyli rozmowa o kobietach zakażonych HIV

page5image25046816

MAGDALENA ANKIERSZTEJN­BARTCZAK,
doktor nauk społecznych, pedagożka, socjolożka, edukatorka seksualna, certyfikowana konsultantka, doradczyni i edukatorka HIV/AIDS. Prezes Zarządu Fundacji Edukacji Społecznej. Członkini Europejskiego Towarzystwa Naukowego AIDS (EACS) i Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS. Koordynatorka dwóch punktów konsultacyjno-diagnostycznych w Warszawie, gdzie bezpłatnie i anonimowo wykonywane są badania w kierunku HIV, kiły i HCV. Od lat zaangażowana naukowo i społecznie w działania na rzecz osób żyjących z HIV. Autorka wielu publikacji i programów edukacyjnych. Laureatka „Czerwonej Kokardki”.

BLIZNA czyli rozmowa o tym, z jakimi problemami kobiety przychodzą do seksuolożki-fizjoterapeutki

page5image25047232

JOANNA GŁOGOWSKA,
fizjoterapeutka uroginekologiczna, seksuolożka. Pracuje
w Szpitalu im. Świętej Rodziny przy ul. Madalińskiego
w Warszawie. Zajmuje się problemem nietrzymania moczu, terapią w okresie przed- i poporodowym, zespołami bólowymi miednicy, obniżeniem narządów rodnych, terapią pooperacyjną i zaburzeniami proktologicznymi u kobiet.

 

AUTOAGRESJA, czyli rozmowa o chemicznym aspekcie bycia kobietą

page6image25058624

ANNA KĘPCZYŃSKA­NYK, endokrynolożka, seksuolożka. Pracuje w Klinice Chorób Wewnętrznych i Endokrynologii Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Prowadzi pacjentów ze schorzeniami endokrynologicznymi oraz internistycznymi. Zawodowo związana jest też z Centrum Terapii Lew- Starowicz,
Centrum Medicum, Warsaw Genomics. Prowadzi zajęcia na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Interesuje się chorobami nadnerczy, gonad,
a także leczeniem hormonalnym osób transpłciowych.

WADA SERCA, czyli rozmowa o tym, dlaczego singielka po zawale dojdzie do siebie szybciej niż mężatka

page6image25071056

RENATA GRABOWSKA, internistka, seksuolożka. Interesuje się kardiosek suologią. Pracuje w Poradni Lekarza Rodzinnego w Poznaniu. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej.

 

 

 

GRA, czyli rozmowa o tym, kiedy kobiety inicjują terapię w swoim związku

page6image25070848

EWA BŁASZCZUK­MALIK, psycholożka, psychoterapeutka, seksuolożka. Zajmuje się terapią par. Prowadzi Gabinet Psychoterapii i Seksuologii w Chrzanowie, w Krakowie pracuje w Centrum Terapii Synteza.

 

 

 

LĘK, czyli rozmowa o tym, dlaczego dorośli chcą, żeby dzieci były aseksualne

page7image25059248

MONIKA ZIELONA­JENEK, psycholożka, seksuolożka. Zajmuje się seksualnością dzieci. Autorka książki Przesłuchanie małoletnich świadków, współautorka (z Aleksandrą Chodecką) książki Jestem dziewczynką, jestem chłopcem. Jak wspomagać rozwój seksualny dziecka. Jest doktorem w Zakładzie Seksuologii Społecznej i Klinicznej Instytutu Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

.

BEZRADNOŚĆ, czyli rozmowa o bólu sromu u małych dziewczynek

page7image25059040

EWA BASZAK­RADOMAŃSKA, ginekolożka, seksuolożka, założycielka gabinetów ginekologicznych Terpa w Lublinie. Zajmuje się chorobami sromu, diagnostyką i leczeniem dyspareunii i wulwodynii. Laureatka nagrody National Vulvodynia Association za koncepcję stworzenia ośrodka leczenia bólu sromu w Polsce. Autorka wielu publikacji na ten temat, wykładowczyni, organizatorka warsztatów medycznych.

ZŁOŚĆ, czyli rozmowa o tym, jak wykorzystywanie seksualne w dzieciństwie wpływa na życie kobiet

page7image25059872

BEATA PAWLAK­JORDAN,
psycholożka, seksuolożka, zajmuje się terapią dzieci wykorzystywanych seksualnie. Przez wiele lat pracowała jako terapeutka i diagnosta
w Fundacji Dzieci Niczyje (dziś: Dajemy Dzieciom Siłę). Biegła sądowa uczestnicząca w przesłuchaniach dzieci, opiniowaniu na potrzeby prokuratur sądów karnych i rodzinnych. Specjalistka do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Państwowej Agencji Rozwiązywania Spraw Alkoholowych i Niebieskiej Linii.
Współprowadzi Fundację Dobrych Praktyk.

Avatar
Anna Węgrzyn

JEŚLI POTRZEBUJESZ: - wydobycia swojego potencjału zawodowego, - pomocy w budowaniu wizerunku swojego i firmy, - wsparcia w procesie zmiany pracy, - wsparcia w procesie zmiany swojego życia na lepsze, NIE CZEKAJ! SKONTAKTUJ SIE JUŻ DZIŚ! aw@annawegrzyn.pl Kim jestem i co robię: Z wykształcenia prawnik, z doświadczenia księgowa, dyr. HR, sprzedaży i marketingu, z powołania i zamiłowania coach International Coaching Community. Jako coach pomagam firmom, ich pracownikom a także indywidualnym klientom wydobyć wszystkie najlepsze cechy z siebie i innych, by móc je wykorzystać w drodze do wspólnego sukcesu. Dla moich klientów słowa takie jak motywacja, potencjał osobisty, rozwój zaczynają nabierać znaczenia, kiedy we współpracy ze mną uświadamiają sobie, jak wymierny może być efekt ich starań, gdy potrafią zarządzać własnymi naturalnymi umiejętnościami. To największa satysfakcja w mojej pracy być świadkiem zmian, które czynią człowieka szczęśliwszym. Dlaczego tu jestem? Magazyn Zmiany w Życiu to realizacja moich marzeń. Stworzyłam to miejsce aby pomagać innym w znalezieniu drogi do siebie i do prawdziwej radości z życia. Ludzie, których poznałam w procesie przygotowań i realizacji projektu tylko utwierdzili mnie w przekonaniu, że to właściwa droga. Dziękuję Wszystkim za wsparcie. Z czego jestem dumna w moim życiu: Jestem wierna swoim zasadom Nigdy nie zrobiłam niczego wbrew sobie dla korzyści. Wszystkie decyzje w moim życiu były podyktowane sercem. Efekt jest cudowny, mogę powiedzieć z pełną satysfakcją, że niczego nie żałuję i wszystko w życiu zrobiłabym tak samo. Moje słabości: Niecierpliwość i coraz gorzej znoszę poranne wstawanie. Mój sprawdzony sposób na zły nastrój: perfumy Cerruti 1881 różowe, pierwszą butelkę kupiłam za większą część mojego wynagrodzenia i do dziś pamiętam uczucie radości, jakie mi towarzyszyło przy zakupie. Od tamtej pory zawsze mam je na półce, nawet patrząc na butelkę uczucie powraca. Do tego płyta Yanni i jego „One man's dream”. Największa zmiana w moim życiu: Moje życie to ciągłe poszukiwania i zmiany. Największe i najtrudniejsze miały miejsce w 2012 roku. Przestałam się uśmiechać i w głębi duszy czułam, że powinnam być w innym miejscu. Dlatego w jednym momencie zdecydowałam się zostawić ówczesną rzeczywistość i znaleźć nową drogę na każdej płaszczyźnie. Miejscowość: Warszawa